Treść zadania

kocia12

Jakie zycie prowadzil Maximilian Kolbe w Auschwitz?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    18 stycznia 1894 roku został ochrzczony w kościele Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli. Z powodu ciężkiej sytuacji finansowej, rodzina Kolbów przeniosła się wkrótce do Łodzi. W 1897r. przeprowadzili się do Pabianic. Tam rodzice Kolbego znaleźli pracę – ojciec pracował w fabryce, matka prowadziła sklep, potem była położną.

    W 1906r. w kościele św. Mateusza w Pabianicach, według jego relacji, Rajmundowi ukazała się Najświętsza Maryja Panna, trzymająca w ręce białą i czerwoną koronę. Zapytała go, którą chce, dając do zrozumienia, że czerwona oznacza męczeństwo, a biała czystość, po czym wziął obydwie[1].
    Życie zakonne [edytuj]

    W 1907r. Rajmund Kolbe rozpoczął naukę w małym seminarium franciszkanów we Lwowie, w 1910r. rozpoczął nowicjat w zakonie franciszkanów, przyjmując imię Maksymilian. Śluby wieczyste złożył 1 grudnia 1914r. przyjmując imię Maria. W 1912r. rozpoczął studia w Krakowie, kilka miesięcy później został wysłany do Międzynarodowego Kolegium Serafickiego w Rzymie. Uzyskał doktorat z filozofii na uniwersytecie Gregorianum w 1915r., a z teologii w 1919r. na wydziale ojców franciszkanów, jednak interesował się także matematyką i fizyką – w 1915r. w urzędzie patentowym złożył szkic "Eteroplanu", aparatu umożliwiającego podróż w kosmos – był to projekt pojazdu międzyplanetarnego, opartego na zasadzie trójczłonowej rakiety nośnej. 28 kwietnia 1918r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1919r. wrócił do Polski i podjął wykłady.
    Działalność wydawnicza [edytuj]

    Przebywając w Rzymie założył wraz z kolegami w 1917 stowarzyszenie osób świeckich Rycerstwo Niepokalanej (Militia Immaculatae), zajmujących się apostolstwem pod znakiem Maryi. Aby realizować cele stowarzyszenia i utrzymywać kontakt z jego członkami od stycznia 1922 wydawał w Krakowie miesięcznik "Rycerz Niepokalanej". Pod koniec tego roku przeniesiony do Grodna, zorganizował tam wydawnictwo. Miesięcznikowi nadał charakter pisma katechetycznego dla masowego czytelnika (w 1938 osiągnął nakład miliona egzemplarzy).

    W 1927 założył pod Warszawą klasztor Niepokalanów, na gruncie podarowanym przez księcia Druckiego-Lubeckiego. Wydawał tam pisma "Rycerz Niepokalanej", a od 1935 popularny "Mały Dziennik". Oba pisma poruszały nie tylko tematy religijne, ale także społeczne, polityczne i kulturalne.
    Działalność misyjna [edytuj]

    W latach 1931–1935 prowadził działalność misyjną w Japonii, gdzie rozpoczął wydawanie japońskiego odpowiednika "Rycerza Niepokalanej", a wkrótce założył także Niepokalanów Japoński. Podobne ośrodki założył także w Chinach i w Indiach. W 1936 powrócił do Polski, aby kierować Niepokalanowem, który stał się największym klasztorem katolickim na świecie – we wrześniu 1939 było tam ok. 700 zakonników i kandydatów.

    W Japonii Maksymilian Kolbe spotkał się z tzw. małą radiofonią, czyli stacjami nadawczymi małej mocy zainstalowanymi w wielu punktach kraju. Po powrocie do Polski postanowił uruchomić tego typu stację właśnie w Niepokalanowie. Zgodnie z obowiązującym w przedwojennej Polsce prawem nie istniała taka możliwość. Nie tracąc nadziei zapisał się do PZK i został krótkofalowcem o znaku SP3RN (jak Radio Niepokalanów). Stacja nadawała na przełomie lat 1937/1938, pokrywając swoim zasięgiem praktycznie obszar całego kraju.
    II wojna światowa i okupacja niemiecka [edytuj]

    W czasie okupacji hitlerowskiej działalność klasztoru została zawieszona, pozostałych ok. 40 zakonników Niemcy aresztowali 19 września 1939. Po wyjściu na wolność zorganizował w klasztorze ośrodek usług dla okolicznej ludności i oddał się pogłębianiu formacji pozostałych przy nim współbraci. Powtórnie aresztowany 17 lutego 1941, przesłuchiwany i więziony na Pawiaku. 28 maja 1941 r. trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670. W obozie dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia, Franciszka Gajowniczka, który trzy lata później, 25 października 1944 został zwolniony z obozu. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem trucizny – fenolu.
    Beatyfikacja i kanonizacja [edytuj]

    Maksymilian Kolbe został beatyfikowany 17 października 1971 r. przez papieża Pawła VI, a kanonizowany przez papieża Jana Pawła II 10 października 1982 r. Proces ten wzbudził pewne kontrowersje ze względu na przedwojenną publicystykę Kolbego. 10 października 1998 r. Stolica Apostolska uznała świętego za patrona miasta Zduńska Wola, a 10 października 2004 r. także patrona Pabianic. 28 maja 2006 r. w celi św. Maksymiliana Kolbego, w obozie Auschwitz modlił się papież Benedykt XVI.

    22 maja 1999 Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanowiła św. Maksymiliana Marię Kolbego Patronem Honorowych Dawców Krwi w Polsce (dekret podpisał Prefekt Kongregacji kardynał Georgius A. Medina Estevez). Jego imieniem nazwano kościoły m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Olkuszu, Gnieźnie, Kielcach, Oświęcimiu, Bydgoszczy, Płońsku, Strzebielinie, Lubinie i Zatomiu Starym. W Chrzanowie przy kościele M. B. Ostrobramskiej, na początku lat 70. XX w. powstał pierwszy w Polsce pomnik Kolbego.

Rozwiązania

Podobne zadania

analusa Jakie twoim zdaniem znaczenie dla życia religijnego mają Przedmiot: Religia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: analusa 11.5.2010 (16:36)
asdis Jakie postawy realizują przykazanie miłości? Przedmiot: Religia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: asdis 17.5.2010 (14:28)
snoopy123 Jakie jest twoje pragnienie Boga? Minimum A4 Przedmiot: Religia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: snoopy123 18.5.2010 (17:27)
malinowokolorowo 1.Jakie mamy stopnie Kapłaństwa? 2.Czym jest Kapłaństwo? 3. Jak nazywamy Przedmiot: Religia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: malinowokolorowo 22.5.2010 (21:39)
klaudia15 jakie było główne hasło sw.jana od krzyza Przedmiot: Religia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: klaudia15 26.5.2010 (21:26)

Podobne materiały

Przydatność 55% Auschwitz

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Holocaustu. Utworzony został przez Niemców na przedmieściach Oświęcimia, polskiego miasta, które zostało włączone przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Jego nazwa została zmieniona na Auschwitz i stała się również określeniem obozu Konzentrationslager Auschwitz. Obóz powstał w połowie 1940 roku, kilkanaście...

Przydatność 100% Auschwitz

Są ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj w poszukiwaniu atrakcji turystycznych tej miary co Akropol czy Wieża Eiffla. Często fotografują się przed bramą z napisem "Arbeit macht frei". Wielu przyjeżdża, żeby zaspokoić swoją ciekawość; jak wygląda to jedyne w swoim rodzaju muzeum zbrodni. Zdarza się, że przyjeżdżają politycy. Zwykle składają kwiaty i pozwalają się...

Przydatność 100% Auschwitz

Q&A: Auschwitz Sixty years ago this week, Auschwitz, the largest and most infamous Nazi death camp, was liberated. BBC News explains what happened there What exactly was Auschwitz? Auschwitz was the largest camp established by the Germans during World War II. More than a million people - the vast majority of them Jews - died there between 1940, when it was built, and 1945, when it...

Przydatność 65% Auschwitz

Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Utworzony został przez hitlerowców w 1940 roku na przedmieściach miasta Oświęcimia, które podobnie jak i inne tereny Polski, było okupowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nazwa miasta Oświęcim została zamieniona na Auschwitz i stała się również nazwą obozu. W ciągu następnych lat obóz...

Przydatność 65% Auschwitz.

Auschwitz-Birkenau zespół niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości istniejący w latach 1940-1945. Symbol całego systemu koncentracyjnego i machiny zagłady. Nazwy Auschwitz i Birkenau są niemieckimi odpowiednikami polskich nazw Oświęcim i Brzezinka, stosowanymi po agresji Niemiec na Polskę w 1939 roku. Jest to jedyny...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji