Treść zadania

banan-owa

niepokoje i dylematy kordiana. Analizując postawę i doświadczenia bohatera, przedstaw ewolucję postaci.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Tytułowego bohatera dramatu J. Słowackiego "Kordian" poznajemy w pierwszej scenie aktu pierwszego jako piętnastoletniego chłopca, wywodzącego się z zamożnej rodziny szlacheckiej. Mieszka w wiejskim dworze otoczonym pięknymi ogrodami. Posiada własną służbę, między innymi starego Grzegorza- byłego legionistę, który w trudnych chwilach opowiadał paniczowi historie wojenne oraz bajki.

    Kordian jest przedwcześnie dojrzały. W odróżnieniu od rówieśników swój czas poświęca rozważaniom nad sensem własnej egzystencji. Nie może znaleźć sensu istnienia. Uważa że ma do spełnienia ważną misję, ale brakuje mu siły. Prosi Boga o pomoc w odnalezieniu celu życia: "Boże! Zdejm z mego serca jaskółczy niepokój, Daj życiu duszę i cel duszy wyprorokuj...".

    Sługa Grzegorz próbuje pobudzić Kordiana do działania opowiadając bajkę, lecz jedynie pogłębia smutek panicza.

    Bohater zamiłowany jest w literaturze romantycznej, która zrodziła w nim uczucie do starszej o dwa lata Laury. Ukochana nie odwzajemnia miłości Kordiana, podchodzi do jego uczuć z dystansem, mówi, że nie rozumie jego trosk. W końcu on stwierdza, że zbyt wiele ich różni i nie mogą być razem.

    Wieść o samobójczej śmierci przyjaciela oraz przeżycie nieszczęśliwej miłości powoduje, iż piętnastolatek nie widzi sensu dalszego życia bez idei i postanawia popełnić samobójstwo.

    Do samobójstwa nie dochodzi. Kordian wyrusza w podróż do Anglii i Włoch. Podczas tej wędrówki przekonuje się, że światem rządzi pieniądz. Za pieniądze można kupić szacunek, władzę, sławę, pochodzenie, a nawet miłość. Kordian poznaje i zakochuje się we Włoszce Wiolletcie, myśli, że jego uczucie jest odwzajemnione, lecz niestety jej miłość była fałszywa-nastawiona na korzyści materialne.

    Rozgoryczony Kordian uświadamia sobie, że świat rzeczywisty różni się od świata z powieści romantycznych. Stwierdza, że w rzeczywistości nie ma żadnych ideałów, żadnych zasad, nie istnieje nawet szczera miłość.

    Po spotkaniu z papieżem bohater dowiaduje się, że również Kościół pozbawiony jest jakichkolwiek wartości moralnych. Kordian odczuwa wielki smutek, gdy papież wyraża aprobatę polityki caratu wobec Polski.

    Na górze Mont-Blanc bohater z romantycznego poety przemienia się w patriotę. Po zrozumieniu, że Polska nie może liczyć na pomoc Kościoła i państw zachodnich, że ojczyzna zdana jest tylko na siebie, postanawia poświęcić swoje życie dla jej ratowania.

    W akcie trzecim Kordian ukazany jest pod postacią Podchorążego. Jest gorącym patriotą, ma nieugiętą postawę, uparcie dąży do dokonania zamachu na cara. Nie daje się odwieść Prezesowi od zamiaru i decyduje się na samotne podjęcie zadania. Tym wyborem dowodzi zarówno swojej odwagi jak i zdesperowania.

    W drodze do sypialni cara w Kordianie odezwały się wewnętrzne głosy, Imaginacja i Strach uosabiające jego własne niepewności dotyczące królobójstwa. Podchorąży przecenił swoje możliwości; sądził, że sam ma siłę wyzwolić Polskę, a w rzeczywistości nie mógł pokonać własnej wyobraźni. Pada przed komnatą cara skąd zabrano go do szpitala wariatów.

    W szpitalu doktor przekonuje Kordiana o bezsensie poświęcenia jednostki. Mówi mu "ty chciałeś zabić widmo, poświęcić się za nic." Bohater uświadamia sobie że samotna walka nie przyniesie pożądanych efektów.

    Kordian jest ambitnym bohaterem postawił sobie wielki cel lecz okazał się zbyt słaby by go zrealizować. Przegrał, ponieważ działał samotnie, a zwycięstwo przynieść może jedynie wspólna walka.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 75% Wewnętrzne dylematy spiskowca na postawie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

„Pijcie wino ! idźcie spać ! My weźmiemy win puchary, By je w szklany sztylet zlać. Niech ten sztylet silne ramie W piersi wbije i załamie...” Ten fragment Pieśni Nieznajomego pochodzący z aktu III sceny 3 dramatu „Kordian” Juliusza Słowackiego w moim odczuciu można uznać za credo tych, którzy chcieli obalić cara, by Polska uzyskała niepodległość. Do grona...

Przydatność 75% Moje niepokoje

Niepokoi mnie sytuacja polityczna państwa oraz to, że ludzie szybko ulegają manipulacjom polityków. Człowiek wierzy działaczom politycznym w każde słowo, w każde kłamstwo, nie widzi, że wszystko to jest komercja i bujdą. Rząd wysyła żołnierzy na wojnę, by siłą wprowadzali pokój, księża ich błogosławią, bo tak niby "Bóg kazał za ojczyznę walczyć"....

Przydatność 85% Dylematy moralne Alka.

Alek, jako członek drużyny harcerskiej, od samego początku wojny znalazł się w samym centrum wydarzeń. Najpierw brał udział w akcjach Małego Sabotażu, gdzie wyróżniał się odwagą i sprawnością w działaniu. Zadaniem Małego Sabotażu było uprzykrzanie życia Niemcom i podtrzymywanie nadziei wśród Polaków. Malowano antyniemieckie hasła na murach, zrywano hitlerowskie...

Przydatność 60% Niepokoje egzystencjalne człowieka XX wieku

Literatura jest dziedziną sztuki, która stanowi źródło wiedzy o człowieku, jest zapisem wyobrażeń pisarza o świecie, jak i doświadczeń całej zbiorowości oraz problemów epoki. Podobny charakter ma twórczość XX wieku. Stanowi ona dla współczesnego człowieka źródło wiedzy o ludzkim życiu uwikłanym w rzeczywistość społeczną i historię. Skłania do refleksji o...

Przydatność 75% Dylematy moralne wybranych bohaterów literackich

Żyjemy w końcu XX wieku. Jesteśmy często niewolnikami mass mediów, które "zalewają" nas "tanią" kulturą. Jednak młody człowiek - wieczny wędrowiec, poszukujący siebie i swego miejsca w świecie - dąży zawsze do czegoś niezwykłego, oryginalnego. W tej odwiecznej pielgrzymce ku nieznanym regionom wszechświata pomocną zdaje się być literatura, która od zarania dziejów...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji