Treść zadania

nat15

wpływ muzyki na organizm człowieka

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Muzyka dla przeciętnego człowieka to skomplikowany system symboli rozmieszczonych na pięciolinii, który odtworzony wywołuje w słuchaczu odpowiednie "stany świadomości".
    Ludzie słuchając muzyki doznają czegoś co Kant nazywa "przeżyciem estetycznym", utożsamiając je ze "złożonym procesem psychofizycznym skierowanym na ujęcie wartości muzyki i wywołanie emocji adekwatnych do utworu". Muzyka, poprzez wyłączenie czynnika racjonalnego "może zabrać cię tam, dokąd nie może zabrać cię mózg. Nie mówi ci co masz myśleć, nie podpowiada ci gdzie patrzeć. Przenosi emocje, które stanowią punkt wyjścia do spojrzenia w siebie" (Steven Wilson).
    Muzyka jest ściśle związana z egzystencją człowieka. Jej fenomen tkwi w funkcji komunikacyjnej, w tym, że spośród innych gatunków sztuki działa mocniej emocjonalnie i bardziej pierwotnie na organizm (soma - ciało zewnętrzne) człowieka. Fakt ten oczywiście ma zasadnicze znaczenie dla działania leczniczego muzyki, która wg Meyera, w mniejszym stopniu reprezentuje rzeczywistość, a przedstawia raczej "duchowo-psychiczną reakcję człowieka" na tę rzeczywistość.
    Kolejną ważną funkcją muzyki jest łagodzenie lęków i towarzyszących im nieprzyjemnych i szkodliwych zjawisk (pocenie się, tiki, drżenie rąk itp.). W leczeniu chirurgicznym wyciszanie lęku sprawia, że pacjentom przed operacją wystarcza mniejsza dawka narkozy, a po operacji potrzebują oni mniej środków przeciwbólowych. Pacjentom tym szybciej goją się rany.
    Wykorzystując wszystkie w/w walory muzyki można z powodzeniem wspomagać proces leczenia tak skomplikowanych wielowarstwowych chorób jak nerwica. Muzykoterapia umożliwia uzyskanie wglądu we własne przeżycia, co ułatwia ich zwerbalizowanie i rozwiązanie, a następnie stymuluje gotowość i umiejętność w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, prowadzących do osiągnięcia pewnego stopnia stabilizacji osobowości.
    Dla współczesnego badacza wpływu muzyki na proces zdrowienia (Christophera Schwalbe) "muzykoterapia jest swoistą metodą psychoterapeutyuczną. Wywiera wpływ leczniczy na pacjenta poprzez różne elementy i rodzaje muzyki, jak również poprzez zróżnicowane formy odbierania i uprawiania muzyki". Krócej - wg M. Kieryły "muzykoterapia jest psychoterapeutyczną metodą postępowania, wielostronnie wykorzystującą wpływ muzyki na psychosomatyczny ustrój człowieka".

    jeśli pomogłam, daj naj :)

Rozwiązania

Podobne zadania

pieseczek Dźwięki muzyki płynącej z radia słychać w każdym pomieszczeniu Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: pieseczek 11.6.2016 (11:30)

Podobne materiały

Przydatność 50% Organizm

Organizm to każda istota żywa charakteryzująca się wykonywaniem wszystkich czynności życiowych(oddychanie, odżywianie, rozmnażanie, ruch, wzrost, rozwój)
Organizm jest układem otwartym ponieważ zachowuje stałość budowy swoich struktur pomimo ciągłej wymiany składników przepływającej energii i informację. Organizm zachowuje względny , dynamiczny stan równowagi zwany...

Przydatność 65% Historia muzyki.

Trudno jednoznacznie określić datę pojawienia się muzyki. Wiemy jednak, że już monotonne śpiewy ludzi jaskiniowych były pierwszą próbą jej stworzenia. Człowiek prehistoryczny zapewne śpiewał, by dodać sobie otuchy i poprawić sobie nastrój. Najstarszym znanym instrumentem są kości mamuta, którymi około 35 tys. lat temu muzycy uderzali o siebie. W starożytności...

Przydatność 55% Historia muzyki

Trudno jednoznacznie określić datę pojawienia się muzyki. Wiemy jednak, że już monotonne śpiewy ludzi jaskiniowych były pierwszą próbą jej stworzenia. Człowiek prehistoryczny zapewne śpiewał, by dodać sobie otuchy i poprawić sobie nastrój. Najstarszym znanym instrumentem są kości mamuta, którymi około 35 tys. lat temu muzycy uderzali o siebie. W starożytności nastąpił...

Przydatność 50% Historia muzyki

Kiedy i gdzie narodziła się muzyka? Trudno jednoznacznie określić datę i miejsce pojawienia się muzyki. Wiadomo tylko, że ta sztuka istanieje od wielu tysięcy lat. Istanieje wiele praźródeł powstania muzyki, równoważnych i wspólnie uzupełniających się. A zatem żadna hipoteza, wskazująca tylko na jedno źródło jako “rodziaca muzyki”, nie możne być w pełni...

Przydatność 55% Historia muzyki

ŚREDNIOWIECZE 1. Muzyka była całkowicie podporządkowana Kościołowi. 2. Nakazem papieża Grzegorza Wielkiego w VI wieku uporządkowano wszystkie śpiewy kościelne dodając do formy chorału nazwę gregoriański 3. Cechy chorału gregoriańskiego: wokalny jednogłosowy śpiewany po łacinie metryczny (bez wartości rytmicznych i metrum) melizmatyczny (jedną literę bądź...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji