Treść zadania

pati1501

Dlaczego Kazimierz dostał przydomek Wielki?????

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0

    Kazimierz Wielki był synem Władysława Łokietka. Kazimierz został koronowany na króla w roku 1333. Dzięki jego umiejętnej polityce zagranicznej zażegnał konflikty z Czechami i Krzyżakami ,zawarł również sojusz z Węgrami. Wzniósł on wiele zamków i dużą ilość miast ogrodził murami obronnymi. Jak mówi przysłowie „Zastał Polskę drewnianą , a zostawił murowaną” co oznacza że wiele budowli i miast było słabych. Jednak gdy umierał zostawiał silny kraj z mocnymi i solidnie wybudowanymi miastami i zamkami. Zaczęto zakładać nowe wsie tam gdzie wcześniej były lasy. Handel i rzemiosło bardzo ożywiło się. Towar przewożono z Polski do innych części Europy. Rozwój gospodarki bardzo sprzyjał rozwojowi nauki ,kultury. W Krakowie ,stolicy państwa, w roku 1364 Kazimierz Wielki założył pierwszy w Polsce uniwersytet(Collegium Maius). Kształcili się tam lekarze, duchowni i prawnicy, czyli ludzie najbardziej potrzebni państwu. Od kiedy na tronie zasiadł syn Władysława Łokietka wszystkich w kraju obowiązywało takie samo prawo, a sądzeniem zajmowali się prawnicy. Dzięki Kazimierzowi bardzo uporządkowały się sprawy związane ze skarbem państwa. Każdy kto zamieszkiwał tereny Polski płacił podatek. Duże zyski Kazimierz Wielki czerpał z żup solnych, czyli kopalni soli w Bochni i Wieliczce. Osobą niepowołanym wchodzącym na teren kopalni groziła kara śmierci. Po przeczytaniu tego co zrobił syn Władysława Łokietka można łatwo się domyślić dlaczego otrzymał swój przydomek brzmiący „Wielki”. Dzięki niemu Polska stałą się krajem bardziej rozwiniętym ,bogatszym ,lepiej zorganizowanym. Wniosek nasuwa się sam. Kazimierz zrobił bardzo dużo, wielkich rzeczy dla Polski. Dlatego też otrzymał swój przydomek „Wielki”.

Rozwiązania

  • userphoto

    Króla Kazimierza obwołano Wielkim nie tylko ze względu na jego wysoki wzrost (nie mniej jednak, to także wpłynęło na przydomek władcy Polski). Jednym z powodów były liczne wojny prowadzące do dwukrotnego poszerzenia granic państwa. Niektóre ziemie Kazimierz utracił- chociażby Pomorze Gdańskie i Śląsk. Odzyskał jednak zabrane wcześniej Mazowsze i Podole. Przyłączył do Polski m.in. Ruś Halicką oraz Kujawy. Władca zastawszy Polskę w niezbyt komfortowej sytuacji, postanowił ją odbudować. Ustanowił jednakową monetę, nowy system zbierania opłat- po niedługim czasie królewski skarbiec uzupełniono, a na terenie kraju zostało wzniesionych wiele nowych budowli. Kazimierz uczynił bardzo wiele dla ludności polskiej. Zmienił przestarzałe prawo magdeburskie na prawo niemieckie. Polska stała się krajem obfitującym w turystów, rzemieślników i kupców z innych państw. Założył również pierwszy uniwersytet- Akademię Krakowską. Pomimo okrucieństw, których nie uniknęli bezbronni mieszkańcy, Kazimierz Wielki był wybitnym królem. Wsławił Polskę na świat i sprawił, iż była szanowana przez pozostałe kraje. Nic dziwnego, że ludzi bardzo zasmucił koniec dynastii Piastów.

  • userphoto

    Kazimierz Wielki to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych władców Polski. Jego ojciec Władysław Łokietek od małego przygotowywał syna do odpowiedzialnej roli władcy. Matka Kazimierza Jadwiga, księżna wielkopolska wychowywała go surowo i w głębokiej pobożności co nie zawsze było w zgodzie z naturą przyszłego króla.

    Przed młodym władcą stało trudne zadanie, kiedy obejmował władzę Polska była państwem słabym, nie liczącym się zbytnio na arenie międzynarodowej i na niskim poziomie gospodarczym.

  • userphoto

    Królestwo zostawione przez Kazimierza Łokietka synowi Kazimierzowi wielkiemu nie może równać się z państwami sąsiednimi takimi jak Czechy, Węgry czy Zakon Krzyżacki. O sile państwa wówczas nie decydowały rozległe obszary kraju ale jego gęstość zaludnienia. Kazimierz rozpoczął więc sprawdzanie osadników. Powstało dzięki temu ok. 100 miast i 1000 wsi, zapewniając schronienie wielu przybyszom ??? głównie Żydom. Znaleźli tu bezpieczeństwo i możliwość rozwoju gospodarczego. Nie bez powodu mówi się, że Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Około 30 drewnianych grodów obronnych zmieniło się w prawdziwe warownie otoczone murem. Kazimierz przyczynił się również do rozwoju handlu. Nadał miastom przywilej składu, który nakazywał wszystkim przyjeżdżającym wystawiać na rynku swe towary po korzystnej cenie. Dowodzi to jak bardzo dbał o swoich kupców. Kazimierz bardzo dobrze sprawował władzę w państwie. Dokonał ważnych zmian. Wprowadził stały podatek od dóbr ziemskich zwany poradlnym. Urzędnicy zaś czwali nad regularnym wpływem do skarbu państwa zysków z majątków królewskich z kopalni soli w Bochni i Wieliczce. Rozpoczęta także bicie monety grosza dla ułatwienia rozliczeń finansowych. Napisano statut wiślicki dla Małopolski i Wielkopolski, który zawierał zasady postępowania. Władca odbierał swoich współpracowników bardzo rzetelnie. Z łatwością zjednywał ich dla swoich celów. Do najbardziej zaufanych należeli arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria ze Skotnik i kanclerz Janusz Suchywilk. Zreformowane państwo potrzebowało ludzi wykształconych, dlatego w 1364 roku Kazimierz ufundował pierwszą na ziemiach polskich uczelnię w Krakowie. Modernizacja kraju zmniejszyła tym sposobem dystans pomiędzy Polską, a bardziej rozwiniętymi krajami Zachodu.
    Dyplomacja była także dobra stroną ostatniego Piasta. Już w 1335 roku, 2 lata po koronacji na zjeździe w Wyszehradzie, wykorzystując umiejętności swych prawników i dyplomatów, zgodził się zapłacić Janowi Luksemburskiemu 20 tysięcy kop praskich za zrzeczenie się pretensji do tronu polskiego. W roki 1339 Polsce przyznano Pomorze Gdańskie i Ziemię Chełmińską. W 1342r w Kaliszu Król zdecydował się na ugodę z Krzyżakami, przywrócił wówczas Kujawy i ziemię Dobrzyńską. W 1356 roku zhołdował Mazowsze, w 1365 Sanotok i Drezdenko, w 1366 Księstwo halickie i Podole, a w 1368 odzyskał część Nowej Marchii.
    Reformy i wszelkie zmiany wprowadzone w okresie panowania Kazimierza Wielkiego świadczą o jego wszechstronnych umiejętnościach. Według mnie polityka wobec sąsiadów była słuszna, a wszystkie sukcesy, których oczywiście było bardzo dużo jak i porażki zapisały się na kartach historii, by dawać przykład przyszłym pokoleniom

  • userphoto

    Kazimierz III Wielki[2] (ur. 30 kwietnia 1310 w Kowalu, zm. 5 listopada 1370 w Krakowie) – król Polski w latach 1333-1370, ostatni władca z dynastii Piastów na polskim tronie.

    Najmłodszy syn Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny, córki Bolesława Pobożnego.

    Jako władca unormował stosunki z Czechami i Zakonem Krzyżackim. W 1335 udało mu się uzyskać od czeskiego króla Jana Luksemburskiego zrzeczenie się pretensji do polskiego tronu. Jednocześnie zrzekł się praw do księstw śląskich, które w późniejszych latach bezskutecznie próbował odzyskać. Ostatecznie w 1348 w Namysłowie zawarł pokój z Czechami. Na mocy pokoju kaliskiego z 1343 odzyskał zajęte przez Krzyżaków Kujawy i ziemię dobrzyńską, w zamian zrzekając się praw do Pomorza Gdańskiego.

    Głównym sojusznikiem Kazimierza Wielkiego na arenie międzynarodowej byli Węgrzy. Z ich pomocą w latach 1340-1349 przyłączył do Polski większą część Rusi Halicko-Włodzimierskiej.

    W polityce wewnętrznej doprowadził do kodyfikacji prawa (statuty wiślicko-piotrkowskie), rozbudowy systemu obrony państwa oraz rozwoju miast. W 1364 ufundował Akademię Krakowską.

    Czterokrotnie żonaty, nie pozostawił legalnego następcy, dlatego po śmierci Kazimierza na mocy wcześniejszych układów tron polski przypadł jego siostrzeńcowi, Ludwikowi Węgierskiemu.bardzo dużo zrobił dla polski i dlatego dostał przydomek wielki.

  • pawelgluszak1

    Ponieważ prowadził sojuszową politykę zagraniczną, między innymi z Krzyżakami. Założył Akademię Krakowską. Przyczynił się do budowy zamków i rozwoju osadnidztwa. Zbudował kopalnie.

  • userphoto

    Ponieważ prowadził sojuszową politykę zagraniczną, między innymi z Krzyżakami. Założył Akademię Krakowską. Przyczynił się do budowy zamków i rozwoju osadnidztwa. Zbudował kopalnie.

Podobne zadania

daria2676 Karol wielki Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: daria2676 29.3.2010 (21:52)
sciagara_1550 przydomek wielki??? na jutro!!!!! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: sciagara_1550 31.3.2010 (15:56)
marcin3g Kazimierz Wielki - przydomek Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: marcin3g 15.4.2010 (17:52)
Karolusia88 Jego następca król Kazimierz Wielki umocnił kraj i zawarł sojusz z Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: Karolusia88 16.4.2010 (18:10)
karola20001 Kazimierz Wielki Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: karola20001 18.4.2010 (16:14)

Podobne materiały

Przydatność 60% Kazimierz Wielki.

Kazimierz Wielki 1333 – tron, musiał uregulować stosunki z Janem Luksemburczykiem i Krzyżakami. Na dwóch kolejnych zjazdach w Wyszehradzie w 1335 i 1339 doszło do kompromisu: a) król czeski za poważną sumę pieniędzy zrzekł się prawa do korony polskiej b) Kazimierz zgodził się uznać jego zwierzchność lenną nad tymi księstwami śląskimi, które już poprzednio...

Przydatność 65% Kazimierz Wielki

Kazimierz III Wielki (1330-1370) Był synem Władysława Łokietka i wielkopolskiej księżniczki Jadwigi. Mówią o nim, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, nazywają go „chłopskim królem”. Jego podobizna widnieje na niebieskim banknocie 50-złotowym. Ale niewielu wie, że Kazimierz III Wielki zapisał się w kronikach także z powodu licznych romansów,...

Przydatność 50% Kazimierz Wielki

Kazimierz Wielki władca czy dyplomata Król Kazimierz Wielki panował w latach 1333-1370. Okoliczności, w jakich przejmował władzę po swym ojcu Władysławie Łokietku nie były dla niego sprzyjające, gdyż Polska przeżywała bardzo trudny okres. Jej ziemie były zjednoczone od niedawna i tylko częściowo, poza tym były wyniszczone długotrwałymi wojnami. Na dodatek niewesoło...

Przydatność 55% Kazimierz Wielki.

Potomni docenili zasługi ostatniego władcy Polski z dynastii Piastów, nadając mu przydomek ,,Wielki’’. W ciągu swych długich, bez mało 40-letnich rządów Kazimierz Wielki, dzięki dalekowzrocznej polityce, przemyślanej i konsekwentnej działalności reformatorskiej, potrafił zbudować podstawy nowoczesnego państwa, którego terytorium znacznie powiększył. Kazimierz III Wielki...

Przydatność 70% Kazimierz Wielki

Kazimierz Wielki urodził się w 1310 roku. Był synem Władysława Łokietka i Jadwigi, córki Bolesława Pobożnego. W dniu kiedy na świat przyszedł Kazimierz, Władysław Łokietek przekroczył 50 lat, a księżna Jadwiga miała prawdopodobnie 44 lata. Od najmłodszych lat ojciec wprowadzał go w sztukę rządzenia państwem. Królewicz brał udział w walkach z Krzyżakami, w 1332 r....

0 odpowiada - 0 ogląda - 7 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji