Treść zadania

Ewa185

Synkretyzm gatunków literackich w "Potopie" Henryka Sienkiewicza. Omów temat odwołujący się do treści lektury.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    W Potopie występują elementy różnych gatunków literackich. Potop jest przykładem hybrudy powieściowej- powieści historycznej z elementami eposu, baśni, westernu. Jeżeli patrzymy na bohaterów w Potopie są to:
    - bohaterowie, którzy zwyciężają
    - zmagania wojenne ( bitwt, poświęcenie się dla ojczyzny)
    - są silni, ale ich charaktery są proste
    Kmicic przechodzi metamorfozę i z szlachcica zmienia się w rycerza
    - w baśni zawsze dobro tryumfuje nad złem
    - w eposie obrona ojczyzny jest najważniejsza
    - w westernie walka pomiędzy dobrem a złem- dobro wygrywa.
    Potop zbliża się gatunkowo do baśni, eposu, westernu, ednak znacznie się od nich różni.

Rozwiązania

Podobne zadania

smerfetka600 obrazy miasta w wybranych utworach literackich Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: smerfetka600 26.4.2010 (21:27)
smerfetka600 obrazy miłosci w wybranych utworach literackich Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: smerfetka600 26.4.2010 (21:28)
angelika2307 1.Omów obyczajowość sarmacką na podstawie Potopu Sienkiewicza 2. Omów Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: angelika2307 30.4.2010 (19:01)
Nieznany artysta jako bohater utworu literackiego (przykłady utworów literackich) Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 16.5.2010 (15:07)
Dud Jaki obraz Polaków XVII wieku wyłania się z Potopu Henryka Sienkiewicza? Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Dud 14.6.2010 (20:31)

Podobne materiały

Przydatność 65% Streszczenia nowel Henryka Sienkiewicza.

Nowelistyczną twórczość Henryka Sienkiewicza (dominowała w jego pisarstwie do r. 1883) można ułożyć w trzy, krzyżujące się, kręgi tematyczne: -- chłopski, -- antyzaborczo-patriotyczny, -- amerykański (będący wynikiem obserwacji podjętych w podróży do Ameryki w l. 1876-78). Jako motyw najczęstszy powraca w nich niezawiniona niedola bohaterów: . bezradność ciemnego i...

Przydatność 65% Notka biograficzna Henryka Sienkiewicza.

HENRYK SIENKIEWICZ (1846 – 1916) – matka marzyła, że zostanie lekarzem, ale ku jej rozpaczy syn – student Szkoły Głównej – przeniósł się na wydział filologiczny. Z powodu ciężkich warunków materialnych nigdy nie ukończył studiów. Rozpoczął pracę w gazecie warszawskiej. Rozgłos przyniosły mu reportaże nadsyłane z Ameryki, dokąd udał się w towarzystwie słynnej...

Przydatność 70% Życiorys Henryka Sienkiewicza.

Urodził się we wsi Wola Okrzejska w Ziemi Łukowskiej na Podlasiu w zubożałej rodzinie szlacheckiej, pieczętującej się herbem Oszyk, po mieczu wywodzącej się z Tatarów osiadłych na Litwie w XV i XVI wieku. Rodzicami jego byli Józef Sienkiewicz (1813-1896) i Stefania Sienkiewicz z rodziny Cieciszowskich (1820-1873). Wola Okrzejska należała do babki pisarza Felicjany...

Przydatność 50% Biografia Henryka Sienkiewicza

Treść w załączniku.

Przydatność 75% Recenzja Krzyżaków Henryka Sienkiewicza

Jedną z moich gimnazjalnych lektur jest książka pod tytułem "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Została napisana pod koniec XIX wieku. Przełożono ją na 25 języków, a w 1960 doczekała się ekranizacji. "Krzyżacy" są powieścią historyczną, ukazującą przygody młodego polskiego rycerza - Zbyszka z Bogdańca, a także konflikt Polski z Zakonem Krzyżackim....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji