Treść zadania

krecik

Obszary państw w Afryce, na których terytorium trwają obecnie konflikty zbrojne.
PILNE!!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0

    Afryka jest teraz chyba na pierwszym miejscu z posród kontynentów najbardziej zapalnych konfliktowo.
    W ostanich latach konflikty zbrojne miały państwa takie jak: Angola, Czad, Etiopia, Burundia, Demokratyczna Republika Konga, Liberia, Rwanda, Republika Konga, Somalia, Sudan, Sierra Leone, Senegal, Sahara Zachodnia oraz Uganda. Wojny spowodowane w Afryce są przede wszystkim przez duże zróżnicowanie etniczne i religijne; granice w państwach kolonialnych, które nie pokrywają się z granicami narodowościowymi; niskie poczucie przynależności państwowej ( o wiele bardziej zachowana jest przynależność etniczna); bieda oraz problem głodu; niestabilność polityczna oraz despotyzm przywódców.
    W Czadzie powodem walk trwających jeszcze od lat 90-tych XIX wieku są powody religijne. Inwazja libijska w 1980 roku zapoczątkowała trwającą 7 lat wojnę domową, która zakończyła się interwencją francusko-amerykańską.
    Kolejny konflikt to początkowo wojna wyzwoleńcza Algerii w latach 1954-1962, ale obecnie na tym terytorium trwa już od ponad dziesięciu lat wojna domowa, której ofiarami jest głównie ludność cywilna.
    Następnym typowym przykładem kryzysu typowego dla państw afrykańskich jest konflikt w Sierra Leone, który trwa nieprzerwanie od marca 1991 roku. Lecz najbardziej krwawe walki przypadły na rok 1997. Władza w tym kraju pozostaje od 1996 roku w rękach Ahmada Kabbaha i to właśnie jest powodem niezadowolenia społecznego.
    Sudan, kolejne państwo nękane przez wojny, od odzyskania niepodległości nie jest w stanie rozwiązać problemów wynikających z położenia geograficznego i uwarunkowań historycznych. Wojna trwa tutaj od 1995 roku i do tej pory przyniosła żniwo ponad 2 milionów ofiar. Powodem właśnie tej wojny jest reżim Baszira oraz pradopodobne wspieranie terroryzmu przez dyktatora. Z konfliktem tym związane są również Etiopia i Erytea, które sprzeciwiają się rządom w Sudanie.
    Kolejnym państwem, którego powodem starć zbrojnych jest władza to Somalia. Od upadku rządu Siada Barre w 1991 roku państwo pogrążone jest w anarchii, nie ma żadnych instytucji państwowych ani administracyjnych. Powodem tej wojny domowej są przede wszystkim różnice polityczne. Lecz jest mało pradopodobne, że różne frakcje dogadają się ze sobą, ponieważ już w 1998 roku pojawiła się nadzieja na zażegnanie konfliktu i prowadzenie rozmów, ale do dzisiaj nie widać porozumienia.
    Kolejny konflikt o władzę to starcia zbrojne w Republice Kongo, które rozpoczęły się w 1993 roku. Jest to spór pomiędzy trzema ugrupowaniami. Każde z nich stworzyło własną milicję, do której rekrutowano ludność biorąc pod uwagę pochodzenie etniczne. W roku 1994 zakończył się konflikt, lecz już w 1996 roku państwo pogrążyło się w drugiej wojnie domowej. W 1997 roku Sassou- Nguesso ogłosił się prezydentem, co było jednoznaczne z wybuchem kolejnej wojny domowej. Wszystkie konflikty w Republice Kongo są powodem walki o władzę i jedynym sposobem zażegnania sporów jest dogadanie się wewnętrznych frakcji politycznych.
    Natomiast przykładem konfliktu z powodów etnicznych jest konflikt w Rwandzie. Wojny domowe od lat 90-tych XX wieku nawiedziły ten kraj już cztery razy. Główną areną tych wojen był spór Hutu i Tutsi (tamtejszych grup etnicznych) o władzę. W 1998 roku Rwanda wypowiedziała również starcie zbrojne Kabili, ponieważ uważała, że Kabila zdradza wspólne interesy państw. Obecnie starcia przycichły lecz sytuacja jest nadal niestabilna.
    Od końca 1989 roku Liberia była również sceneną krwawego konfliktu, w którym zginęło ponad 150 tysięcy ludzi. Powodem tej wojny domowej była zaciekła walka o władzę. Walki osłabły dopiero w 1996 roku, a w 1997 roku stosunki stały się ciężkie, ale już stabilne. W 1999 roku doszło do krwawych starć Liberii z Gwineą. Obecnie nie można stwierdzić jednoznacznie czy pokój w tym państwie się utrzyma.
    Jednym z konfliktów międzynarodowych, który był szokiem dla powszechnej opini publicznej może być wojna pomiędzy Erytreą a Etiopią. Walki trwają od maja 1998 roku. Przyczyną wybuchu tego kryzysu była zaostrzająca się polityka Etiopii wobec mniejszego sąsiada. Obecnie tylko trudności finansowe powstrzymują obydwa państwa przed kontynuacją tej wojny.

Rozwiązania

Podobne zadania

Ratte199 Pomuż w geografi o Afryce. Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Ratte199 17.4.2010 (14:17)
not Aktualne konflikty na świecie Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: not 17.4.2010 (15:36)
cukiereczek konflikty narodowe i religijne po drugiej wojnie światowej? Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: cukiereczek 10.5.2010 (17:49)
cukiereczek konflikty narodowe i religijne po drugiej wojnie światowej? Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: cukiereczek 10.5.2010 (17:56)
entin słodki odpowiednik ziemniaka uprawiany w afryce Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: entin 15.5.2010 (17:04)

Podobne materiały

Przydatność 50% Konflikty w Afryce

KONFLIKTY W AFRYCE. Nigeria – rywalizacja między plemionami Fulami, Joruba oraz Ibro, wyznają 2 religie – na pół islamskie na pół chrześcijańskie. Zyski z ropy naftowej rozkładane są przez skorumpowaną administracje państwową skąd każde z plemion chce rządzić. Od czasu odzyskania niepodległości – 1963r. – dokonano tu 6 wojskowych zamachów, wybuchły 2 wojny...

Przydatność 70% Konflikty XX i XXI wieku w Afryce

Najtrudniej przedstawia się problematyka bezpieczeństwa w Afryce. Wynika to z kilku równoważnych przyczyn, a mianowicie: * odmiennych tradycji historycznych i kulturowo-cywilizacyjnych, * negatywnej roli kolonializmu i stosunkowo późnego osiągnięcia niepodległości przez większość państw, zwłaszcza zaś Czarnej Afryki. * zróżnicowania regionalnego (Maghreb, Afryka...

Przydatność 50% Konflikty

KONFLIKTY SPOŁECZNE. Konflikt powstaje dopiero, kiedy formy opozycji i niezgody utrwalają się i wywołują skutki społ.. KONFLIKT( def.obiektywistyczna)polega na zderzaniu się działań społecznych mający wspólny obiekt, ale wykluczający się nawzajem pod względem roszczeń wobec tego obiektu. KONFLIKT( def. Subiektywistyczna), sytuacja, gdzie następuje zderzenie sprzecznych...

Przydatność 55% Położenie i terytorium Polski

Polska położona jest w środkowej części Europy. Zajmuje dziewiąte miejsce wśród 43 państw tego kontynentu. Jednak w porównaniu z takimi kolosami jak Rosja, Kanada, Chiny czy USA, terytorium naszego kraju jest niewielkie. Polska zajmuje 312,7 tys.km2 powierzchni. Polska leży na szerokości geograficznej południowej Kanady i półwyspu Kamczatka. Rozciągłość południkowa Polski...

Przydatność 50% Wojna w Afryce (Niemcy).

Podczas gdy wojska Niemiec zaangażowane były w wojnę z Wielką Brytanią, Mussolini postanowił skorzystać z okazji i podjął próbę przejęcia kontroli nad Morzem Śródziemnym. Już w lipcu 1940 roku flota włoska rozpoczęła oczyszczanie z okrętów brytyjskich akwenu Morza Śródziemnego. W sztabie włoskim przygotowany został plan błyskawicznego ataku na Egipt. Ze względu jednak...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji