Treść zadania

kamcia_1997

Korzystając z dowolnych źródeł informacji, przygotuj KRÓTKĄ notatkę na temat tych zwierząt. Uwzględnij m.in. ich rozmiary, sposób odżywiania się, liczebność pojedynczej kolonii.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Termity (Isoptera) – rząd owadów społecznych z podgromady uskrzydlonych.
    Nazwa Isoptera jest połączeniem gr. iso- czyli równy, i -ptera, czyli skrzydła – co oznacza równoskrzydłe owady dorosłe (w przeciwieństwie do mrówek, których formy uskrzydlone mają przednią parę skrzydeł większą od drugiej pary skrzydeł). Przechodzą przeobrażenie niezupełne. Termity mają aparat gębowy gryzący. Typowa wielkość termita waha się od 4 do 11 mm długości.

Rozwiązania

  • landrynka444


    Termity żywią się w większości drewnem, niektóre gatunki hodują grzyby i żywią się nimi. Termity są często plagą w nowo wybudowanych osiedlach mieszkaniowych wybudowanych na terenach stanowiących wcześniej środowisko termitów. Drewno, z którego budowane są domy staje się nowym źródłem pożywienia. Najchętniej zjadanym przez termity drewnem jest miękkie drewno. Rzadziej pożywiają się drewnem takich drzew jak cyprys czy jałowiec jednakże nie ma takiego drewna, którego zastosowanie gwarantowałoby to, że termity nie zechcą skosztować. W badaniach nad preferencjami żywieniowymi termitów wykazano, że kolejność z jaką dobierają się termity do źródła celulozy jest następująca: czysta luźna celuloza, bibuła i papier, tektura, miękkie drewno, twarde drewno. Termity przetwarzają celulozę na pokarm za sprawą wiciowców Devescovina i bakterii, którą jest krętek Pillotina żyjących w ich organizmach. Do przetrwania termity potrzebują drewna, wilgoci i ciepła. Termity szybko wysychają, gdyż mają cienką "skórę". Jedynie owady uskrzydlone są bardziej odporne na brak wilgoci.

  • mateuszbober21

    Termity budują gniazda zwane termitierami. Są to kopce naziemne o dużej twardości, osiągające znaczne rozmiary (do kilku m wysokości), bądź gniazda budowane w koronach drzew, a także wyżłobione w drewnie. Materiałem budulcowym jest ziemia zlepiona śliną lub przetrawione cząstki błonnika. Konstrukcje termitier są czasem niezwykle skomplikowane, wyposażone w otwory wentylacyjne oraz warstwy izolacyjne. Wewnątrz znajdują się tunele żywnościowe, chodniki do wychowu larw, komora lęgowa oraz tzw. ogrody grzybowe, na których rozwijają się grzyby stanowiące pożywienie dla larw. Termitiery przypominają kształtem grzyby, stożki, wieże itp.
    Znanych jest ok. 2000 gatunków termitów. W Europie Południowej przedstawicielami są m.in. Kalotermes flavicollis i Termes lucifugus. Interesującymi afrykańskimi termitami są gatunki z rodzaju Cubitermes, budujące parasolowate gniazda. Do największych należą gniazda termitów z Australii, m.in. gatunku Eutermes triodae oraz Hamitermes meridionalis. Termity często są szkodnikami, uszkadzają drzewostany, a także drewniane budowle. Znane są przypadki niszczenia przez termity zbiorów bibliotecznych.

    Tworzą państwa o najwyższym wśród owadów stopniu organizacji, liczące niekiedy (np. u występującego w zachodniej Afryce gatunku Macrotermes bellicosus) do 5 mln osobników. Społeczeństwo danej kolonii termitów dzieli się na kasty, wyodrębniane zarówno spośród form płciowych, jak i niezdolnych do rozrodu. Wśród form płciowych najwyżej uorganizowane są królowe (mogą żyć ponad 50 lat oraz co 2 sekundy składać jajo) i samce-królowie, pozostałe dwie kasty, o słabiej rozwiniętych skrzydłach, występują jedynie u niektórych gatunków. Dalsze kasty, tj. robotnice i żołnierze, cechują się zredukowanymi gruczołami rozrodczymi i dużymi głowami zaopatrzonymi w silne szczęki. U form płciowych występują oczy złożone oraz tzw. przyoczka, u żołnierzy i robotnic oczy są zredukowane.Termity żywią się głównie tkankami roślinnymi zawierającymi duże ilości błonnika, m.in. drewnem, a także in. substancjami organicznymi, pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego.
    Mogą osiągać od 2-20 mm największe osobniki na świecie mają nawet 125 mm.

  • userphoto

    Termity (Isoptera) – rząd owadów społecznych z podgromady uskrzydlonych.
    Ich nazwa oznacza równoskrzydłe owady dorosłe (u mrówek pierwsza para jest większa niż druga). Termity najczęściej mają od 4 do 11 mm długości, posiadają aparat gębowy gryzący i przechodzą przeobrażenie niezupełne. W koloniach termitów, liczących najczęściej po kilka milionowych tych owadów, wyróżniamy trzy grupy. Grupa reprodukcyjna, grupa robotników i grupa żołnierzy. Ogromne gniazda termitów nazywają się termitierami. Termity żywią się głównie drewnem, inne gatunki hodują grzyby, które są ich późniejszym pokarmem. Owady te najchętniej jadają drewno miękkie, a do przetrwania potrzebują drewna, wilgoci i ciepła.

    Zaznaczam, że notatkę pisałam samodzielnie korzystając z internetu, pozostałe są tylko kopiowane.

Podobne zadania

boogory termity i mrówki znaczenie negatywne i pozytywne Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: boogory 29.3.2010 (17:40)
kamcia_1997 Termity Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: kamcia_1997 19.4.2010 (20:32)
Owca97 termity Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 5 rozwiązań autor: Owca97 26.4.2010 (20:00)
olinkamaj Informacje o życiu społecznym owadów:Termity Proszę o pomoc Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: olinkamaj 13.1.2011 (21:02)

Podobne materiały

Przydatność 75% Termity

Termity to rząd owadów zaliczany do podgromady owadów uskrzydlonych. Występują głównie w krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej, kilka gatunków zamieszkuje Europę Południową. Termity to owady społeczne, żyjące w stadach-rodzinach. Tworzą państwa o najwyższym stopniu organizacji, liczące niekiedy do 5 mln osobników Dzielą się na trzy grupy - kasty: • pierwsza...

Przydatność 75% Życie społeczne owadów- termity

Termity są owadami społecznymi żyjącymi w koloniach, których członkowie podzieleni są na kasty. Kolonia termitów może liczyć ponad milion owadów. Na świecie znanych jest ok. 2 tysięcy gatunków. Żyją one w społeczeństwach o wysokiej organizacji. Jak powstają kolonie termitów? Po krótkim locie godowym samica traci skrzydła, wykonuje taniec godowy i wydziela substancję...

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji