Treść zadania

moniabtm

1.Określ sytuacje liryczna
2.Co jest potrzebne podmiotu lirycznego

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1. Sytuacja liryczna - sytuacja przedstawiona przez podmiot liryczny w utworze lub okoliczności wpływające na treść i formę jego wypowiedzi, stan w jakim się on znajduje. (Nie jest to sytuacja w jakiej powstał utwór!)
    W liryce bezpośredniej występuje sytuacja wyznania.
    w liryce pośredniej sytuację liryczną tworzy opis, obraz poetycki, narracja.
    w liryce apelu sytuacja liryczna związana jest z adresatem wypowiedzi lirycznej.
    2. Podmiot liryczny - to fikcyjna postać mówiąca w utworze lirycznym(w wierszu) wyrażająca uczucia, poglądy, myśli. Wypowiada się poprzez wyznanie bądź obraz poetycki. (Czasem może nim być poeta ale nie wolno podmiotu lirycznego utożsamiać z autorem wiersza!)

Rozwiązania

Podobne zadania

kamil123 Czy dobrze jest być sławnym ? Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: kamil123 29.3.2010 (15:57)
Edytka8 Co to jest przydawka ? Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Edytka8 6.4.2010 (12:25)
gosia Rozwin zadania.Dopisz po jednym okresleniu podmiotu i po dwa okreslenia Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: gosia 6.4.2010 (16:42)
NaTkAVP Czym jest ludzkie życie i jaki jest jego sens? Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: NaTkAVP 8.4.2010 (22:06)
gosia Dlaczego wiosna przedstawiona jest jako młoda kobieta? Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: gosia 10.4.2010 (18:54)

Podobne materiały

Przydatność 80% Analizując wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Z głową na karabinie oraz Tadeusza Różewicza Ocalony, przedstaw zaprezentowane w nich sytuacje oraz kreacje podmiotu lirycznego.

Zarówno Krzysztof Kamil Baczyński jak i Tadeusz Różewicz należeli do pokolenia Kolumbów. Wynika z tego ,że w ten sam lub podobny sposób widzieli drugą wojnę światową jako młodzi ludzie. Z ukazanych wierszy od razu widać ,że mamy tu lirykę bezpośrednią a podmioty liryczne są ukazane w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Należy mieć również na uwadze, iż autorzy...

Przydatność 55% Charakterystyka podmiotu lirycznego sonetów Adama Mickiewicza

Podmiot liryczny w większości z cyklu osiemnastu sonetów wypowiada się w pierwszej osobie liczby pojedynczej, ujawniając tym samym swoje liryczne "ja". Jest nim poeta- Pielgrzym. Samotny podróżnik, wygnaniec, stęskniony za ojczystym krajem, który przymusowo musiał opuścić. Przepełnia go ból, dręczą go powracające wspomnienia. Jest wrażliwy. W pozostałych sonetach przygody...

Przydatność 50% List św. Franciszka do podmiotu lirycznego wiersza J. Twardowskiego

Asyż, 15 Lutego 1329 r. Drogi Tomaszu! Bardzo zaciekawiłeś mnie swoim listem. Bardzo cieszę się, że obrałeś podobną drogę życia jak ja i wziąłeś sobie mnie za wzorzec. W swoim liście postaram się Ci pomóc w swoich dążeniach do ofiarowania się...

Przydatność 85% List w imieniu podmiotu lirycznego "Trenu XIX".

Napisz w imieniu podmiotu lirycznego, czyli ojca z Trenu XIX, list do bliskiej osoby, w którym opowiesz, że się zgadzasz z poglądami matki i jednasz z Bogiem. Poznań, 23.11.2005r. Drogi Kuzynie! Dziękuję Ci za Twój list. Poczułem się znacznie lepiej, uwierz mi. Teraz opowiem Ci, co mi się przydarzyło. Otóż pewnej nocy, kiedy nie mogłem zasnąć, ukazała mi się matka z...

Przydatność 50% Kartka z pamiętnika podmiotu lirycznego z wiersza E. Stachury " Dookoła mgła"

Jest wtorek 1 września 1980 roku. Kolejny ranek, w którym sen przywołał wspomnienia o mojej ojczyźnie Polsce, którą tak bardzo kocham! Było to 40 lat temu. Mieszkałem w Polsce z rodzicami. Po wybuchu II Wojny Światowej zostałem sierotą. Dowiedziałem się, że dwie osoby najważniejsze w moim życiu nie żyją. Nie mogłem w to uwierzyć. Ból po stracie rodziców, który...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji