Treść zadania

Agata12

Opisz zmiany w Kościele katolickim wprowadzone przez sobór trydencki.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • userphoto

    Reformacja ? jest to ruch religijny i społeczny w XVI wieku mający na celu odnowę chrześcijaństwa. Był on reakcją na zjawiska, które miały miejsce w Kościele katolickim ? w hierarchii kościelnej i w papiestwie. Podwaliny pod wystąpienie Marcina Lutra położyła działalność Jana Husa na początku XV wieku ? ruch husycki (husyci) odegrał ważną rolę w rozwoju reformacji.
    W wyniku reformacji wyłoniły się nowe odłamy chrześcijaństwa:
    * luteranizm ? 1517, jego twórcą był Marcin Luter, zaś podstawą Pismo Święte (dozwolona własna interpretacja), dwa sakramenty (komunia, chrzest), głośne czytanie Biblii, śpiewanie psalmów, Kościół instytucją tanią, liturgia w języku narodowym, komunia pod dwiema postaciami (chleb i wino). Zanegował nieomylność papieża, sakrament spowiedzi oraz płatne odpusty (co przysporzyło mu wielu potężnych przeciwników w postaci np. Inkwizycji). Zniósł również celibat, który w Kościele Katolickim przestał być przestrzegany (większość księży prowadziła dość rozpustne życie i posiadała wielu nieślubnych potomków).
    * anglikanizm ? 1534, jego twórcą był Henryk VIII, na skutek buntu przeciw papieżowi, który odmówił udzielenia rozwodu z Katarzyną Aragońską. Henryk VIII rozwiązał zakony, znacjonalizował dobra kościelne, zniósł przymusowy celibat duchownych. Wprowadził liturgię w języku angielskim oraz komunię pod dwiema postaciami.
    * kalwinizm ? 1536, jego twórcą był Jan Kalwin, u jego podstaw leżało przekonanie, że Bóg jednych obdarza łaską konieczną do zbawienia, drugich nie (teoria predestynacji). Proste, cnotliwe życie, powodzenie w życiu doczesnym, powaga, rezygnacja z przyjemności oddalających od Boga miały zapewnić zbawienie. Gmina kalwińska miała charakter demokratyczny (seniorzy, pastorzy).
    * nowożytny antytrynitaryzm ? 1562, jego twórcami byli m.in. Miguel Servet i Faust Socyn. Negował istnienie Trójcy Świętej oraz boskość Jezusa, jako sprzeczne z logiką oraz z przekazem biblijnym. Szczególną rolę w tym nurcie odegrali bracia polscy (tzw. arianie), którzy stworzyli filozofię religii i naukę społeczną, znacznie wyprzedzającą epokę.
    Głównymi przyczynami reformacji była walka kościoła o władzę polityczną w Niemczech, Włoszech oraz w Polsce oraz o własne sądownictwo i liczne przywileje. Kościół nadawał sobie tzw. Dobra Kościelne, czyli nadania ziemskie, sprzedaż odpustów, nadawanie jednemu duchownemu kilku stanowisk kościelnych. Pojawił się także Nepotyzm, czyli popieranie przez duchownych własnych rodzin. 15 marca 1545 został zwołany przez papieża Pawła III Sobór Trydencki. Sobór był odpowiedzią na narastającą potrzebę reform w Kościele katolickim, wywołaną przez reformację. Jest uznawany za początek okresu kontrreformacji.

Podobne zadania

JuluCh temat:W Europie 'czarnej śmierci'. Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: JuluCh 16.4.2010 (18:58)
BatmanxD Data Zakończenia II Wojny Światowej Na Świecie i w Europie! Na Jutro ! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: BatmanxD 18.5.2010 (17:05)
BatmanxD Data Zakończenia II Wojny Światowej Na Świecie i w Europie! Na Jutro ! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: BatmanxD 18.5.2010 (17:06)
zzzz miasta w europie Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: zzzz 9.9.2010 (18:31)
wichura98 wymień po dwóch przedstawicieli renesansu w Polsce I Europie Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: wichura98 22.9.2010 (14:12)

Podobne materiały

Przydatność 80% Reformacje w Europie (referat)

Reformacja to wielki ciąg zjawisk ideowych, religii, społeczno-politycznych zaistniałych w XVI w. zmierzających do reformy –uzdrowienia stosunków w Kościele, w praktyce doprowadzających do podziału chrześcijaństwa zachodniego. Przyczyn reformacji było bardzo wiele m.in.: materializacja życia Kościoła, jego funkcjonowanie zwłaszcza widoczna wśród hierarchii i kurii...

Przydatność 60% Reformacje w Europie

Teologowie późnego średniowiecza zaczęli podawać w wątpliwość kościelną wykładnię Biblii oraz zwracać baczniejszą uwagę na postępowanie duchowieństwa. Wielu pisarzy tego okresu nie szczędziło krytyki pod adresem dostojników kościelnych, wytykając im niemoralny tryb życia W atmosferze zażartych sporów teologicznych w krajach Europy Zachodniej zaczął kształtować się...

Przydatność 50% Sobó Trydencki reformacje

Wychowanie Wychowanie – całokształt oddziaływań zarówno zamierzonych jak i niezamierzonych, które zmierzaja do kształtowania osobowosci wg przyjętych norm, wzoru. To proces, który pozwala młodym ludziom budować taki wizerunek siebie samych, by poradzili sobie w przyszłości ze zmiennymi kolejami losu, trudnymi sytuacjami, poważnymi problemami Dzieci wychowane w atmosferze...

Przydatność 55% "Reakcja Kościoła na Reformacje"

Reformacja jest to ruch religijny i społeczny w XV i XVI wieku, mający na celu odnowę chrześcijaństwa. Było to zjawisko, które miało miejsce w kościele katolickim w hierarchii kościelnej i papiestwa. 1517 rok , był rokiem który zapoczątkował reformacje , poprzez wystąpienie Marcina Lutra. Głównymi przyczynami reformacji była walka kościoła o władzę polityczną w Niemczech,...

Przydatność 65% Reformacje we Francji i Anglii

W XVI wieku w Europie powstało kilka odłamów chrześcijaństwa. Luteranizm, kalwinizm, anglikanizm, husytyzm anbaptyzm i antytrynitaryzm. Każdy z nich miał swoje podłoże w niezgodności z ogólno przyjętymi naukami Watykanu. Największe religie były w Niemczech – Luteranizm, Anglii – Anglikanizm i we Francji – Kalwinizm. Omówię podłoże i przyczyny tych odłamów we Francji i...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji