Treść zadania
Autor: zuza14 Dodano: 17.9.2010 (17:22)
ROZPRAWKA ; - Twarze,twarze,twarze...-kobiet w literaturze.
ma tam być napewno postać balladyny .. mogą być np; Telimena albo kobieta jakaś z zemsty i ogólnie maja być 4 argumenty PROSZE BARDZO O POMOC !
mam to na środe prosze ! ;**
Komentarze do zadania
-
zuza14 24.9.2010 (14:45)
właśnie napisane super.. i proszę nie obrażać nawet dostałam z tego cel. ;p ;***
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
mikolaj 21.9.2010 (23:56)
do dupy napisane przez sonara i w dodatku spisane z internetu
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
Rozprawka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: onnex 28.3.2010 (08:09) |
Rozprawka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: grzabas1 28.3.2010 (17:25) |
Napisz przemówienei na zakończenie 3 klasy gimnazjum. Prosze o pomoc :) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: Rosteczek 28.3.2010 (20:20) |
rozprawka Imię i nazwisko Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: Paulina14 30.3.2010 (15:31) |
Czy każdy człowiek potrzebuje ciepła i serdeczności? Rozprawka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: Net123 30.3.2010 (17:22) |
Podobne materiały
Przydatność 50% Rozprawka
W życiu trzeba przeżyć i porażki i zwycięstwa. Tak, w pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem. Życie człowieka nie jest pasmem sukcesów, radości, szczęścia i osiągnięć. Jest poprzetykane również wieloma niepowodzeniami, smutkami i przegranymi. Moje słowa najlepiej potwierdzają następujące argumenty. Po pierwsze, weźmy pod uwagę etap nauki i pracy w życiu człowieka....
Przydatność 50% Rozprawka
Dlaczego wnetrze Ziemi przepisywano zawsze tak duze i najczesciej mroczne znaczenie?Odpowiedz na to pytanie nie wydaje sie byc prosta.Temat zakłada,ze podziemie najczesciej kojarzy sie ludziom z czyms złym.Z czego to wynika?Otoż,na to pytanie odpowiem nastepujacymi argumentami. Po pierwsze wnetrze Ziemi nie jest do końca zbadane przez naukowcow.Prawie kazdy człowiek słyszac o podziemiu...
Przydatność 55% Rozprawka
To jedna z najtrudniejszych form wypowiedzi.Zapamietaj: -kazda rozprawka sklada sie z trzech czesci:WSTEPU(teza lub hipoteza),ROZWINIECIA(przytoczenie stosownych argumentow),ZAKONCZENIA(podsumowanie,powrot do tezy lub posumowanie,zmiana hipotezy w teze). *Teza-to twierdzenie,o ktorego slusznosci jestes przekonany i pragniesz to poprzec trafnymi argumentami. *Hipoteza-to opinia,ktora...
Przydatność 70% Rozprawka
Ta forma wypowiedzi pisemnej ma charakter zadania problemowego. Służy do uzasadnienia myśli zawartej w temacie lub do podjęcia polemiki. Rozprawka rozwija umiejętność samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków oraz wypowiadania ocen. OGÓLNY PLAN ROZPRAWKI: I Teza (twierdzenie) II Argumenty...
Przydatność 80% Rozprawka.
Jak napisać rozprawkę 1)Wstęp- We wstępie należy: -Zasygnalizować jak zrozumiałeś temat -Wprowadzić do tematu krótko i rzeczowo wyjaśniając tezę -Zapowiedzieć dalszy tok rozumowania (Czy warto się zakochać-to jest temat do rozprawki) (Warto się zakochać lub nie warto się zakochać-tezy) 2)Rozwinięcie-argumenty które udowadniają tezę. Każdy argument...
0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań
1 1
sonar 21.9.2010 (14:25)
Kobiety od początku istnienia ludzkości intrygowały i inspirowały artystów.
Piękno kobiecego ciała, elegancja ruchów , regularność rysów twarzy i tajemnicza natura – to wszystko stanowiło zagadkę , którą starali się rozwikłać artyści.
Kobiety były natchnieniem dla malarzy, poetów, pisarzy, rzeźbiarzy i muzyków.
Wysławiano ich urodę, czar , powab i cechy charakteru. Niestety, w pewnym momencie zaczęto też utożsamiać kobietę ze złem, podstępem i podłością.
W związku z tym powstał pewien schemat – kobiety, które były uosobieniem dobra , przedstawiano jako jasnowłose a te , którym przypisywano mroczne cechy charakteru , przedstawiano jako brunetki.
Omówię to zagadnienie na podstawie „Balladyny” i „Pana Tadeusza”, bo w tych utworach znajdę potwierdzenie moich słów.
W dramacie „Balladyna” Juliusza Słowackiego poznajemy dwie siostry , córki ubogiej wdowy – Balladynę i młodszą Alinę. Obie piękne i powabne, obie interesujące. Nic dziwnego, że Kirkor miał kłopot , którą z nich pojąć za żonę.
Starsza Balladyna była wysoką brunetką o jasnej cerze i ciemnych oczach. Była chłodna i wyniosła , nie potrafiła pokochać nikogo. Jej jedynym pragnieniem jest wyjść bogato za mąż, zdobyć pieniądze i poważanie. Aby zrealizować swoje marzenie nie cofnęła się przed zabójstwem siostry. Po ślubie z Kirkorem ujawniła się jej prawdziwa natura – okrutne traktowanie poddanych, nieszczerość wobec męża i bezlitosne potraktowanie matki. Żeby już nic nie przypominało jej dawnego życia –skazała ją na śmierć. Los odpłacił jej za te niegodziwości – zginęła rażona piorunem.
Przeciwieństwem Balladyny była jej młodsza siostra – Alina. Różniło ją od siostry wszystko – wygląd, charakter i sposób postępowania.
Kiedy Kirkor zobaczył po raz pierwszy Alinę, urzekła go jej różana cera , jasne włosy splecione w warkocz i fiołkowe, jasne oczy. Gdy lepiej ją poznał, zauważył , że zawsze jest wesoła, miła , szczera i bardzo oddana bliskim. Gdy dowiedziała się , że może zostać żoną Kirkora , zaczęła snuć plany – że zabierze matkę i siostrę do siebie, do bogatego domu.
Nie zazdrościła niczego swojej siostrze i nie podejrzewała , że siostra może być wobec niej nieszczera. Za to zaufanie – zapłaciła najwyższą cenę, straciła życie.
Balladyna – ta gorsza siostra i córka – została przedstawiona przez Słowackiego jako wyrachowana , podła brunetka. Alina – ucieleśnienie cech anioła – jest ciepła, miłą blondynką.
Czyli poeta trzymał się schematu – zło to czarnowłosa kobieta, dobro – jasnowłosa.
W „Panu Tadeuszu” rola tej gorszej przypadła Telimenie – czarnowłosej, pięknej , dojrzałej kobiecie. Telimena była świadoma swoich atutów i wiedziała jak nimi oczarować mężczyzn.
Potrafiła rozkochać w sobie kilku mężczyzn, ale żadnego nie pokochała tak naprawdę. Chciała zawsze być w centrum zainteresowania, dlatego posuwała się do intryg i kłamstewek.
Jej światopogląd był trochę ograniczony – nie miała głębszych uczuć patriotycznych, ceniła to co zagraniczne, nie zawracała sobie głowy losami Ojczyzny.
Wychowanką Telimeny była Zosia – młoda i świeża blondynka o niebieskich oczach. Zawsze grzeczna , miła i uprzejma w stosunku do każdego , lubiła przyrodę i naturalność.
Była szczera, skromna i dobra. Strojem i postępowaniem podkreślała swój patriotyzm. Miała postępowe myśli i zgodziła się na uwłaszczenie chłopów w jej i Tadeusza majątku.
I znowu schemat został zachowany – próżna i podstępna brunetka oraz mądra i kochana przez wszystkich blondynka.
Przytoczone przez mnie przykłady bohaterek utworów literackich w pełni potwierdzają tezę, iż w świecie sztuki funkcjonuje utarty schemat przedstawiania charakteru danej postaci za pomocą wyglądu zewnętrznego. Czasami już od pierwszego kontaktu z dziełem, patrząc na kolor włosów i oczu , wiemy jaką postacią będzie dana bohaterka – dobrą czy złą .
Dochodzę do wniosku, że najwyższa pora aby artyści zmienili ten krzywdzący proceder i stworzyli takie dzieła, w których brunetki będą aniołami w ludzkiej skórze.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie