Treść zadania

kwiat19

opis życia w lagrze- "inny świat" Herling Grudzinski

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0



    G. Herling – Grudziński przeżył sowiecki obóz w Jercewie. Napisał potem powieść pt. "Inny świat" ( wyd. ang. 1951 ) – chłodną relację, nie przesyconą zbytnim ładunkiem emocji, lecz nie pozbawioną refleksji filozoficznych.

    Czas akcji:

    "Inny świat" obejmuje dwa lata obozowego życia – od aresztowania za przestępstwo "bycia Polakiem" po styczeń 1942 – kiedy to autor po głodówce protestacyjnej został zwolniony i przedostał się do armii gen. Andersa.
    Książka rzeczywiście przedstawia inny świat.
    Świat łagru sowieckiego, w którym "preparuje się więźnia" – tzn. człowiek popada w stan, w którym "uczucia i myśli obluzowują się", "pomiędzy skojarzeniami powstają luki" – coś na kształt tępoty, posłuszeństwa, uległości - po to, aby przeżyć lub choćby uniknąć bólu czy głodu.
    Obozowe zniewolenie – to fizyczne i psychiczne złamanie człowieka. Grudziński poraża czytelnika obrazem łagru, jaki odmalowuje w powieści.

    Życie w łagrze:

    Kolejne części utworu dotyczą różnych sfer obozowego życia: praca, posiłki, choroba, spotkania z ludźmi z zewnątrz, wiara, życie seksualne.
    Te cząstki składają się na zorganizowaną całość, która ma być nie tylko dowodem potworności, lecz także próbą analizy i zrozumienia tak niepojętego systemu.

    Oto realia obozu sowieckiego:

    - selekcja i niszczenie słabszych ( klasyfikacja ludzi wg kotłów );
    - "wyższość" więźniów przestępczych ( urków ) nad politycznymi;
    - śmierć – wciąż obecna i stanowiąca cały proces: od chorób, głodu
    po męki psychiczne;
    - samobójstwo staje się aktem wolności i stanowienia o sobie;
    - śmierć nie czyni wrażenia na tych, którym udaje się przeżyć;
    - katorżnicza praca;
    - wzajemna nieufność i powszechne donosicielstwo;
    - "sponiewieranie" ciała ludzkiego: odmrożenia, wypadanie zębów i włosów,
    kurza ślepota;
    - absolutna zmiana znaczeń wartości, takich jak miłość, wolność,
    miłość fizyczna, macierzyństwo.



    Grudziński odtwarza łagrowy świat z dużą precyzją i dokładnością.
    Jest to świat całkowicie inny – za drutami łagru obowiązują inne prawa, jest to machina nastawiona na całkowite wyeksploatowanie człowieka w niewolniczej pracy i pozbawienie go indywidualności.

    Człowiek w łagrze:

    Właściwie dzieje wszystkich więźniów Jercewa są wstrząsające, szokują nawet mało wrażliwego człowieka.

    Oto Kostylew i jego proces samookaleczania. Człowiek ten, aby uniknąć pracy, codziennie wkładał rękę w ogień. Lecz nie dla samego "uciekania" przed wysiłkiem. "Ręka w ogniu" to bunt Kostylewa przeciw zniewoleniu, to idea: "nie będę dla nich pracował, choćby za cenę swojego cierpienia, zdrowia i życia".

    Inny przykład rzeczy straszliwej, to nocne łowy i historia Marusi... Łowy "na kobiety" i gwałty nie mieszczą się w wyobraźni, fakt, że w potrzebie choćby odrobiny ludzkiego uczucia Marusia niewolniczo oddaje się Kowalowi, a ten, by nie zrazić do siebie kolegów, "oddaje" ją im jak "rzecz" do użytkowania - dławi w gardle. Podobnie historia "generalskiej doczki", którą zmuszono głodem do tego, by zrezygnowała z "cnotliwości". Udało się. Gdy odstąpiła od swych zasad raz – dziewczynie stało się obojętne: z kim, gdzie i kiedy – byle zdobyć jedzenie... Szybko utraciła urodę i jasność myślenia.

    Podobnie tragiczny jest przypadek Pamfiłowa – bezgranicznie pogrążonego w miłości do syna, który wyrzeka się go, by nie być "rodziną przestępcy" – lecz sam potem trafia do obozu.

    Poraża i napawa wstrętem wszechogarniająca siła donosu - Grudzińskiego wydał najlepszy przyjaciel... Analiza głodu – zwłaszcza gdy bohater podejmuje głodówkę pod koniec pobytu w Jercewie, gdy uwolniono Polaków po pakcie Sikorski – Majski, a kilku ( w tym Grudzińskiego ) pominięto. Opis poszczególnych etapów puchnięcia głodowego, analiza psychiki wyniszczonego człowieka – odbierają czytelnikowi sen.

Rozwiązania

  • userphoto

    Ludzie w obozie byli tania siłą roboczą. W państwie totalitarnym każdy jest potencjalnym kandydatem do łagru, więc materiału ludzkiego nie trzeba szanować, ani specjalnie oszczędzać. Więźniowie musieli pracować w zimnie od wczesnego ranka do późnego wieczora, dostając przy tym bardzo mało jedzenia, co było przyczyną różnych chorób, zw. z awitaminozą ( kurzej ślepoty, "pyłagry"). bądź śmierci z wycieńczenia. Ci którzy trafili do łagrów rzadko kiedy wychodzili z nich na wolność, wyroki przedłużano w nieskończoność. Męczeństwo więźniów polegało nie tylko na pracy w makabrycznych warunkach, ale przede wszystkim na psychicznej degradacji. Ambicją obozowych władz było aby więźniowie uznali swoją winę i zgodzili się na to, że cierpią słusznie. Więzień sowieckich obozów pracy, aby przeżyć musiał się podporządkować nieludzkim prawom panującym w obozie. Chęć przeżycia za wszelką cenę pozbawia ich wrażliwości na cierpienie innych, odziera go z chęci solidarności z innymi więźniami. Konieczność maksymalnego zwiększenia wydajności pracy, dzięki której można było zdobyć dodatkowe racje żywnościowe zrodziło brutalna rywalizację i wykluczało jakiekolwiek współdziałanie. Obóz uczy jak żyć bez lito.ści, z obojętnością słuchać skarg cierpiących, egoistycznie troszczycć się jedynie o własne przeżycie

Podobne zadania

Zygus dokładny opis Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: Zygus 11.4.2010 (22:57)
piotrek1993g OPIS OBRAZU HANS MEMLING 'SĄD OSTATECZNY Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: piotrek1993g 22.4.2010 (19:25)
papec Opis wybranej gazety, czasopisma. Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: papec 27.4.2010 (18:09)
Bagi91 Szczegółowy opis mogił z "Nad Niemnem" Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Bagi91 28.4.2010 (19:02)
olaa92_92 Opis obrazu Wyspiańskiego pt.: "Śpiący Staś" Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: olaa92_92 30.4.2010 (14:24)

Podobne materiały

Przydatność 70% "Inny świat" Gustaw Herling-Grudziński streszczenie najważniejszych zdarzeń.

1)POwody aresztowań,sposób śledztwa: -Powody aresztowan byly bardzo blahe i nielogiczne.Grudziński zostal aresztowany i oskarżony na podstawie niemiecko brzmiącego nazwiska oraz oficerskich butów na nogach-zostal oskarżony o szpiegostwo,dzialanie przeciwko ZSRR.Żyda,szefca oskarzono,że dziala na szkodę gospodarki ZSRR,gdyż nie chcial latac nowych butów,starymi skrawkami...

Przydatność 70% Gustaw Herling-Grudziński "Inny świat" streszczenie "Krzyków nocnych".

To jeden z rozdziałow opatrzony cytatem z "Zapisków martwego domu" F.Dostojewskiego: "My, ludzie bici-mówili- mamy odbit wnętrzności, oto dlaczego krzyczymy po nocach" Autor prowadzi rozważania o głodzie, którego nie da się oszukać, oraz który połączony z pracą ponad siły, prowadzi do depresji, opuchlizny głodowej, w końcu do smierci. Ludzie przebywający w...

Przydatność 75% "Wieża" Gustaw Herling Grudziński

Wieża- Gustaw Herling Grudziński. Narrator wieży (1-osobowy) jest oficerem alianckim, który w 1945r znalazł się na krótkim urlopie we włoszech, w Piemoncie. Tam poznaje historię dwóch bohaterów swojego opowiadania. Pierwszym z nich jest były właściciel domku, który narrator wynajął na czas urlopu; zmarł samotnie, był emerytowanym nauczycielem, który stracił w trzęsieniu...

Przydatność 70% Gustaw Herling-Grudziński

Gustaw Herling-Grudziński (1919-2000) - prozaik, eseista, krytyk literacki, publicysta, tłumacz. Gustaw Herling-Grudziński urodził się 20 maja 1919 roku w Skrzelczycach koło Kielc. Uczęszczał do Gimnazjum Męskiego im. Mikołaja Reja. Jako uczeń VI klasy zadebiutował reportażem "Świętokrzyszczyzna", który został opublikowany w warszawskim piśmie młodzieżowym "Kuźnia...

Przydatność 55% Inny świat - Gustaw Herling – Grudziński

Problematyka utworu: G. Herling – Grudziński przeżył sowiecki obóz w Jercewie. Napisał potem powieść pt. "Inny świat" ( wyd. ang. 1951 ) – chłodną relację, nie przesyconą zbytnim ładunkiem emocji, lecz nie pozbawioną refleksji filozoficznych. Czas akcji: "Inny świat" obejmuje dwa lata obozowego życia – od aresztowania za przestępstwo "bycia Polakiem" po...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji