Treść zadania

lotos

Opowiedz z punktu widzenia ojca lub jednego z synów o wydarzeniach opisanych w przypowieści. Wybraną postać uczyń narratorem swojej historii.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    #
    Wybraną postać uczyń narratorem swojej historii.

    POmożecie ?

    Przypowieść to o synu marnotrawnym.

    Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca:
    "Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada". Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: "Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem". Lecz ojciec rzekł do swoich sług: "Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się". I zaczęli się bawić.
    Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: "Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego". Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: "Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę". Lecz on mu odpowiedział:
    "Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się"ť.

Rozwiązania

Podobne zadania

kara173 Przypowieść o synu marnotrawnym- pytanie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: kara173 10.9.2010 (17:51)
olunia541 Przypowieść o Synu Marnotrawnym Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: olunia541 20.9.2010 (17:50)
paula2711 Przypowieść o synu marnotrawnym(symbolika) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: paula2711 22.9.2010 (21:11)
sylwia9988 prosze napiśćie co myslicie na temat powiesci o synu manrotrawnym w dwuch Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: sylwia9988 19.10.2010 (09:52)
wesabi napisz streszczenie przypowiesci "o synu marnotrawnym" naj jutro posze Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: wesabi 21.9.2011 (17:48)

Podobne materiały

Przydatność 55% Archetypy w Przypowieści o synu marnotrawnym

Przypowieść o synu marnotrawnym. Znają ją wszyscy, ale już nie każdy rozumie jej sens i przesłanie. Ta opowieść przepełniona emocjami pozostawia czytelnikowi dużo pytań, nie na wszystkie dając odpowiedzi. Są też w niej archetypy, które postaram się przybliżyć. Jako pierwszy postanowiłam omówić pierwowzór ojca. Jest to człowiek dobry, tak naprawdę nie ma mu się nic...

Przydatność 80% Czego uczy mnie przypowieśc o "Synu Marnotrawnym"

Czego uczy mnie przypomieść o "Synu Marnotrawnym". Według mnie uczy ona jak nie ulec pokusie, aby później nie żałować za swoje złe czynny oraz uczy nasz jak przebaczać innym mimo ich złej woli i postępu Po pierwsze dowiadujemy sie jak nalezy postepować, aby nie ulec pokusie. Już wiem, że nie należy jej ulegać, ponieważ gdy to uczynimy odwracamy sie od Boga i...

Przydatność 70% Przypowieść o synu marnotrawnym - wyjaśnienie sensu ukrytego.

Przypowieść o synu marnotrawnym podobnie jak każda inna ma dwa znaczenia. Jedno dosłowne, czyli dwóch braci dostaje majątek swego ojca do podziału. Młodszy z nich bierze swą część i wyjeżdża z domu. Roztrwania wszystkie pieniądze, dotyka go bieda i głód. Musi sam na siebie pracować by przeżyć. Postanawia wrócić do ojca i przeprosić go. Ojciec wybacza synowi marnotrawnemu...

Przydatność 85% Plan wydarzeń przypowieści o "Synu Marnotrawnym".

1.Podział majątku. 2.Wyjazd jednego syna. 3.Rozwonienie majątku. 4.Zatrudnienie tytułowego syna do pracy w oborze. 5.Zrozumienie swojego błędu. 6.Powrót do swego ojca. 7.Nieskończona radośc starego mężczyzny. 8.Pretensje do ojca, drugiego syna. 9.Tłumaczenie starego człowiek wobec syna.

Przydatność 75% Przypowieść o Synu Marnotrawnym z punktu widzenia Ojca

Miałem dwóch synów, Jakuba i Jana. Młodszy Jakub był kochanym dzieckiem. Chłopakiem rozmażonym, pełnym niecodziennej wrażliwości. Jan natomiast to przeciewieństwo brata. Zawsze trzeźwo myślący, odpowiedzialny, pracowity... Rzec by się chciało ,,idealne" dziecko. Gdy Jakub poprosił o swoją część majątku, nie mogłem mu tego zabronić. W końcu miał pewne prawo by...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji