Treść zadania

Snickers

Jakie są rodzaje kalendarzy ??

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    kalendarze - aztecki , babiloński , bizantyjski , chiński , egipski , etiopski , gregoriański , juliańskich , Majów , żydowski

Rozwiązania

  • userphoto

    Kalendarz babiloński - początkowo oparty na obserwacji księżyca potem słońca, używany był w Babilonii w okresie Hammurabiego (XVIII/XVII wiek p.n.e.). Używali go także Persowie i Asyryjczycy. Podzielony był na 12 miesięcy po 30 dni. Opóźnienia w stosunku do roku słonecznego nadrabiane były dodaniem 13 miesiąca.

    Kalendarz aztecki - był oparty na dwóch kalendarzach. Pierwszy to słoneczny, drugi wróżbiarski. Pierwszy składał się z 365 dni podzielonych na 18 miesięcy po 20 dni oraz dodatkowych 5 dni.
    Według wróżbiarskiego przepowiadano np. przyszłość narodzonego w danym dniu człowieka, decydowano o najlepszym dniu do rozpoczęcia konkretnych przedsięwzięć itp. Kalendarz składał się z 260 dni podzielonych na tygodnie. Każdy tydzień miał 13, oznaczonych kolejnymi cyframi dni. Nazwy dni określane były 20, cyklicznie powtarzającymi się symbolicznymi nazwami. Kolejny tydzień rozpoczynał dzień o przypadającej jemu nazwie z 20 dniowego cyklu.

    Kalendarz chiński - to kilka systemów liczenia: kalendarz księżycowy - z cyklem sześćdziesięcioletnim, kalendarz rolniczy - słoneczny(obecnie nieużywany), kalendarz zodiakalny - z cyklem dwunastoletnim. Chiński kalendarz składa się z sześćdziesięcioletnich cykli, które stanowią kombinację dwunastu Ziemskich Gałęzi reprezentowanych przez 12 zwierząt i pięciu Niebiańskich Pni ukazywanych przez 5 żywiołów: woda, ziemia, drewno, ogień, metal- każdy w wariancie ying lub yang. Opiera się na precyzyjnej obserwacji wysokości słońca oraz faz księżyca.

    Kalendarz bizantyjski - używany w Cesarstwie Bizantyjskim do upadku tego państwa a także w innych krajach kulturowo związanych z Bizancjum. Rok dzielił się na siedmiodniowe tygodnie, a układ miesięcy był taki, jak w kalendarzu juliańskim. Jednak początek roku przypadał na dzień 1 września. Lata liczone były od stworzenia świata, które, wg Bizantyjczyków nastąpiło 5509/5508 r. p.n.e.

    Kalendarz etiopski - bazuje na kalendarzu koptyjskim, który z kolei opiera się na kalendarzu egipskim. Wg kalendarza etiopskiego rok składa się z 12 miesięcy, liczących po 30 dni oraz jednego miesiąca grupującego pozostałe 5 dni (w roku przestępnym 6 dni). Doba zaczyna się nie o północy, a ze wschodem słońca.

    Kalendarz egipski - kalendarz obowiązujący w starożytnym Egipcie, stanowiący kombinację kalendarza księżyco-słonecznego i agrarnego, opartego na cyklu wylewów Nilu. Rok kalendarzowy dzielił się na 3 pory po 4 miesiące każda: achet - pora wylewów, peret - pora cofania się wód - (pora kiełkowania i wzrostu) - (zima), szemu - pora sucha - pora zbioru - (lato). Każdy z miesięcy, które miały po 30 dni, otrzymywał nazwę zgodnie z jego kolejnością w danej porze roku, np. 1 achet, 2 achet, 3 achet, 4 achet, 1 peret, itd. Ponadto do tych 12 miesięcy dodawano 5 dni, tzw. epagomenai - dni narodzin: Ozyrysa, Horusa, Setha, Izydy oraz Neftydy.
    Początek roku przypadał w pierwszym dniu pory przyboru wód (achet) i raz na 1460 lat pokrywał się z heliakalnym wschodem Syriusza, który według kalendarza juliańskiego przypadał na 19 lipca.

    Kalendarz gregoriański - Jest to w zasadzie kalendarz juliański, do którego wprowadzono niewielką poprawkę mającą na celu zniwelowanie opóźnienia w stosunku do roku zwrotnikowego. Kalendarz juliański spóźniał się 1 dzień na 128 lat, natomiast opóźnienie kalendarza gregoriańskiego wynosi 1 dzień na ok. 3000 lat.

    Kalendarz juliański - wprowadzony 1 stycznia 45 p.n.e. jako kalendarz obowiązujący w państwie rzymskim. Obowiązywał w Europie przez wiele stuleci: w Polsce do 1582, w Rosji aż do 1918. Niektóre kościoły wciąż jeszcze posługują się kalendarzem juliańskim.

    Kalendarz żydowski- Ostateczną postać nadał mu w roku 359 Sanhedryn pod przewodnictwem Hillela II. Rok hebrajski dzieli się na 12 miesięcy o długości 29 lub 30 dni. Każde 7 z 19 kolejnych lat (3, 6, 8, 11, 14, 17 i 19) otrzymuje dodatkowy miesiąc zwany adar bet, adar szeni (adar II) lub weadar o długości 29 dni.

    Kalendarz Majów - po połączenie dwóch kalendarzy:
    Haab to kalendarz słoneczny. Rok kalendarzowy liczył 365 dni: 18 miesięcy po 20 dni z dodatkowym miesiącem liczącym 5 dni - który był uważany za czas pechowy. Nazwy dni tworzyło się analogicznie jak w kalendarzu gregoriańskim, z tym że numerację rozpoczynano od 0; np. 0 pop, 1 pop, 2 pop, 3 pop, 4 pop, 5 pop, itd. Co 52 lata haab (73 lata tzolkin) dodawano 13 dni.
    Tzolkin to kalendarz rytualny. Rok kalendarzowy liczył 260 dni, które oznaczane były kombinacją nazw 20 dni oraz liczb od 1 do 13.

  • userphoto

    kalendarze można podzielić na trzy podstawowe typy,biorąc pod uwagę zjawiska astronomiczne.
    wyróżniamy:
    -kalendarze słoneczne,-oparty na cyklu zmian pór roku,
    -kalendarze księżycowe,-dotyczą faz księżyca
    -kalendarze księżycowo-słoneczne,jest to kombinacja kalendarza słonecznego oraz księżycowego,
    kalendarze można podzielić również ze względu na jego formę,np. kalendarze trójdzielne, jednodzielne itp.
    -kalendarz juliański,
    -kalendarz gregoriański,
    -kalendarz wikipedia,
    -- kalendarze książkowe,
    -fotokalendarze

Podobne materiały

Przydatność 50% Kalendarz

Kalendarz- (z łacińskiego kalendae- „pierwszy dzień miesiąca”), system rachuby dni i dłuższych odstępów czasu; obecnie używanym prawie na całym świecie kalendarzem jest k. gregoriański (wprowadzony 15 października 1582 r. przez papieża Grzegorza XIII), który jest oparty na dł.→ roku zwrotnikowego; w k. gregoriańskim lata dzielą się na zwyczajne (365 dni) i przestępne...

Przydatność 70% Kalendarze słoneczne

Kalendarz słoneczny (solarny) - kalendarz oparty na cyklu zmian pór roku związanym z ruchem obiegowym Ziemi wokół Słońca. Rok ma 365 dni, średnia długość roku słonecznego wynosi 365,2422 dni (rok zwrotnikowy), co wymusza wyrównanie roku kalendarzowego co pewien czas (lata przestępne). Pierwszy raz kalendarz słoneczny pojawił się / został wynaleziony w Mezopotamii. Kalendarz...

Przydatność 70% Kalendarz Liturgiczny

Kalendarz zawiera opisy i święta, które są wymagane do zaliczenia.

Przydatność 75% Kalendarz i jego rodzaje

Pomysł kalendarza narodził sie niezaleznie w roznych miejscach świata. Ludzie juz od dawna zauwazali zmainy w przyrodzie, takie jak fazy ksiezyca czy przemiany por roku i zaczeli wykorzystywac te zjawiska do zapisywania czasu. Ludzie dokonali wyboru pomiedzy kaledarzem ksiezycowym a slonecznym. Te dwa podstawowe systemy nie sa ze soba zgodne, poniewaz miesiac ksiezycowy liczy 29,5 dnia a...

Przydatność 80% Kalendarz w Excelu

W załączniku jest kalendarz, który wykonałem w pracy. Służy do wpisywania wydarzeń w poszczególnych miesiącach, które są wyświetlane na okładce - "Year". Dokument zawiera makra .

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji