Treść zadania

isia199549

Potrzebuję streszczenie i interpretacje rozdziału piętnastego książki "Mały Książę"

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    XV

    Kolejna planeta była dziesięć razy większa i mieszkał na niej Stary Pan, który zapisywał coś w grubej księdze. Kiedy Mały Książę zbliżył się do niego, Stary Pan był przekonany, że ma przed sobą jakiegoś badacza. Mały Książę usiadł na stole, zmęczony długą podróżą i dowiedział się, że mężczyzna jest geografem. Słysząc, czym zajmuje się Stary Pan, ucieszył się, że nareszcie poznał kogoś, kto wykonuje prawdziwy zawód
    . Zaczął wypytywać, czy na planecie znajdują się oceany, góry, miasta i rzeki. Stary Pan odparł, że nie wie, ponieważ nie jest badaczem, który mógłby to stwierdzić.

    Do jego obowiązków należy zbieranie informacji od badaczy i przeprowadzanie dochodzeń w sprawie ich moralności, ponieważ badacz-kłamczuch mógłby doprowadzić do katastrofy w podręcznikach geografii. Poprosił, aby Mały Książę opisał planetę, z której przybył. Mały Książę opowiedział więc o trzech wulkanach i róży. Stary Pan wyjaśnił mu, że informacja o kwiatach jest zbyteczna, ponieważ kwiaty są ulotne. Podręczniki geografii opisują natomiast wyłącznie to, co jest wieczne. Mały Książę, który nie wiedział, co oznacza słowo „ulotne”, zapytał, co to znaczy. Stary Pan wyjaśnił, że oznacza to coś zagrożonego rychłym zniknięciem. Z rozpaczą pomyślał, że jego róża jest ulotna i posiada tylko cztery kolce, a on zostawił ją samą na planecie. Po raz pierwszy ogarnęły go wyrzuty sumienia. Geograf doradził mu, aby wybrał się na planetę Ziemia, która cieszy się dobrą opinią. Mały Książę ruszył w dalszą drogę, rozmyślając o swojej róży.

    INTERPRETACJA
    Jest to opowieść o dorastaniu do miłości i przyjaźni, do odpowiedzialności, jaka jest z tym związana. Mały Książę zwierza się, iż na swojej planecie poznał różę. Nie wiadomo, skąd wzięła się tam, ale była bardzo niedostępna dla niego i zarozumiała. Prosiła go o opiekę nad nią i grymasiła. Dopiero gdy Książę postanowił opuścić planetę, rozpłakała się. Jak sam stwierdził, była za mały na miłość i nie rozumiał jej. Dopiero podczas podróży po świecie głębiej zastanowił się nad tym. Na jednej z planet w ogrodzie poznał kilka tysięcy róż. Mimo wszystko zatęsknił do swojej róży i postanowił wrócić na swoją planetę B-612.
    Na każdej z odwiedzanych planet spotykał ludzi, raz ciekawych, innym razem mniej interesujących. Zawsze dowiadywał się czegoś więcej o świecie i o ludziach dorosłych. Podsumowywał swoje spostrzeżenia ocenami typu: "dorośli są dziwni" czy też "dorośli są śmieszni". Wydaje się, iż poznawani ludzie mogą być symbolem ułomności tego świata. Z reguły bowiem są zajęci rzeczami, sprawami, problemami nieistotnymi dla innych ludzi. Dopiero zajęcia latarnika Książę określił jako pożyteczną, ponieważ służącą wielu ludziom.
    Najbardziej owocne w przemyślenia i wnioski było spotkanie z lisem na planecie Ziemia. Dowiedział się, iż jedną z najważniejszych rzeczy na świecie jest przyjaźń. Jest to najcenniejsze uczucie, ale problem w tym, że nie można go kupić w żadnym sklepie. Z tego powodu ludzie nie mają wielu przyjaciół. Antoine jest pilotem i potwierdza opinię Księcia o przyjaźni. Akurat zepsuł mu się silnik i musiał samotnie lądować na pustyni. Nie miał nikogo bliskiego przy sobie i tęsknił do świata przyjaciół.
    Lis zdradził tajemnicę przyjaźni. Każdego człowieka należy oswoić, bo każdy przypomina dzikie zwierzę. Lis jest zwierzęciem i wie, że ludzie oswajają naturę. Nie potrafią jednak zbliżyć się do siebie i zaprzyjaźniać, bo nie potrafią wzajemnie się oswajać. Dlatego żyją smutni i popadają w różne nałogi.
    Mały Książę przypomina autora, który jako dziecko lubił malować. Narysował raz węża, który połknął mysz. Nikt z dorosłych nie rozpoznał prawidłowo tego obrazka, a wszyscy mówili, iż jest to kapelusz. Nie patrzyli na rysunek w ten sam sposób, w jaki myślał o nim Antoine. Podobnie Książę jest na Ziemi kimś obcym, nierozumianym przez otoczenie i patrzy na świat inaczej. Ziemia i cały świat przypomina rysunek Antoine, tylko on go rozumiał. A kto w takim razie miał rozumieć ludzi? Powieść podpowiada, iż należy patrzeć na drugiego człowieka sercem. Jest ono symbolem miłości i uczuć, wyrozumiałości i tolerancji - tego właśnie ludziom potrzeba, aby wzajemnie się potrzebowali i szanowali.
    Być może też samotność na pustyni jest również symbolem zagubienia człowieka i samotności w świecie... Jest tutaj wiele tematów do przemyślenia.

Rozwiązania

Podobne zadania

joannaferuga3 streszczenie stary człowiek i morze PILNE!!:):) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: joannaferuga3 7.4.2010 (17:14)
cwiruuu Streszczenie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: cwiruuu 22.4.2010 (17:26)
sylwka516 Streszczenie Tristana i Izoldy Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: sylwka516 26.4.2010 (16:18)
andrea345 streszczenie kstazki historia zoltej cizemki Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: andrea345 27.4.2010 (08:38)
Ewa952 Streszczenie wątku miłosnego w Panu Tadeuszu Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Ewa952 27.4.2010 (15:22)

Podobne materiały

Przydatność 65% Antygona - streszczenie

Edyp, przybrany syn króla i królowej Koryntu, odwiedzając wyrocznię delficką usłyszał, że zabije ojca i ożeni się z własną matką. Nie znając swej przeszłości sądził, że władcy Koryntu są jego prawdziwym przeznaczeniem, opuszcza Korynt na zawsze. Na jednej z dróg rodzicami. Chcąc uciec zabija człowieka nie wiedząc, że był to Lajos, jego ojciec. Przybywa do Teb, gdzie...

Przydatność 75% Antygona streszczenie

Główną bohaterką tragedii Sofoklesa jest Antygona. Była ona postacią nadzwyczaj tragiczną ,gdyż wywodziła się z rodu Labdakidów – dynastii na którą spadła wielka klątwa przed którą nie było ucieczki. Po bratobójczej walce królem Teb zostaje Kreon który , zgadza się na uroczysty pogrzeb Eteoklesa jako obrońcy ojczyzny.Surowo natomiast zabrania chować Polinicesa ,...

Przydatność 55% mity streszczenie

Mit o Apollo i Marsjasie Apollo był najpiękniejszym z bogów. Miał dar wiecznej młodości, był bogiem wyroczni i wróżb, był panem słońca oraz patronem śpiewaków i poetów. Grał mistrzowsko na cytrze. Raz wdał się w zawody z Marsjasem, który był fletnistą Marsjas grał pierwszy i wszystkich zadziwił. Stworzył jak gdyby hymn pochwalny na cześć przyrody, której Marsjas...

Przydatność 85% Streszczenie Balladyny

Akt I Sc. 1. Przybycie Kirkora do chaty Pustelnika. Kirkor, bogaty książę, prosi o radę w sprawie wyboru żony. Pustelnik to król Popiel III, który został podstępnie usunięty z tronu . Rządy obecnego króla są złe i przynoszą nieszczęścia , bowiem jego korona jest fałszywa (prawdziwą Popiel III ukrył w lesie) . Kirkor podejmuje decyzję, że będzie prowadził walkę o...

Przydatność 55% Streszczenie "Dziadów"

Streszczenie Prolog: Wilno, cela w klasztorze bazylianów przerobionym na więzienie. Pomiędzy duchami Zła i Dobra toczy się walka o dusze więźnia. Bohater pisze po łacinie węglem na ścianie słowa: „Gustaw zmarł 1 listopada 1823 r. Tu narodził się Konrad 1 listopada 1823 r.” Sc.1 (scena więzienna): Wieczór wigilijny. Dzięki życzliwości kaprala-Polaka więźniowie (Jakub...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji