Treść zadania

de956

Jutro mam sprawdzian z Pola i Obwodu koła i okręgu.Okrąg jakoś pojąłem ,ale z kołem już nie jest tak dobrze. Możecie mi podać kilka przykładów i wytłumaczyć mi to może.Ja na lekcjach wszystko umiem,ale później mam próżnie w głowie.Proszę wytłumaczcie mi to.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    OKRĄG
    na rysunku to po prostu kółko nie wypełnione wewnątrz
    wzór na obwód okręgu to L=2*PI*r, gdzie r- promień okręgu (tzn. odległość od środka okręgu do jego, że tak powiem, brzegu) Promień jest równy połowie średnicy.
    KOŁO
    na rysunku to taki okrąg z wypełnieniem w środku
    wzór na pole koła to P=PI*r^2 (tzn. promień podniesiony do kwadratu razy PI)
    PI to stała matematyczna wynosząca w przybliżeniu 3,14.
    PRZYKŁADY:
    1) Średnica koła wynosi d=24cm. Oblicz jego pole i obwód.
    We wzorach na pole i obwód nie występuje średnica, ale promień. Zależność między tymi dwoma wielkościami podałam powyżej - promień to połowa średnicy. Wiedząc to, możesz wyznaczyć sobie promień koła, który będzie Ci potrzebny do dalszych obliczeń.
    r=d/2=12cm
    Masz już promień. Teraz nic prostszego - podstawiasz sobie do wzorów:
    obwód L=2*PI*r=2*3,14*12=75,36cm
    pole P=PI*r^2= 3,14* (12)^2=452,16cm^2

    2) Oblicz pole koła wiedząc, że jego obwód wynosi 628cm.
    Do obliczenia pola potrzebny Ci jego promień. Jak można go obliczyć? To proste. Wzór na obwód koła wynosi L=2*PI*r. W zadaniu masz podane, że L=628cm. Piszesz sobie więc równanie:
    2*PI*r=628
    dzielisz stronami przez 2 i masz:
    PI*r=314
    następnie dzielisz stronami przez PI i dostajesz:
    r=100cm
    Fajnie, masz promień, ale w zadaniu prosili Cię o obliczenie pola.
    wzor na pole koła to P=PI*r^2
    Teraz podstawiasz sobie wyliczony promień i masz:
    P=3,14*(100)^2=31400cm^2

    To chyba tyle jeśli chodzi o pole i obwód koła.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

Rozwiązania

  • userphoto

    Pole koła = pi r2
    Obwód koła = 2pi r
    POdstawiasz = pi czyli 4.16, r= długość promienia,
    w obwodzie mnożysz wszystko, czyli: 2 x pi x r
    w polu tez: pi x r(tu długość promienia podnosisz do kwadratu)
    powodzenia

Podobne zadania

anett Oblicz pole i obwód figury ograniczonej wykresami funkcji y=5 i y=2x-8 oraz Przedmiot: Matematyka / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: anett 28.3.2010 (18:59)
martamika007 Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej prawidłowego ostrosłupa Przedmiot: Matematyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: martamika007 29.3.2010 (18:59)
martamika007 Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej prawidłowego ostrosłupa Przedmiot: Matematyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: martamika007 29.3.2010 (19:00)
milutka2 Graniastosłupy- pole powierzchni Przedmiot: Matematyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: milutka2 29.3.2010 (19:10)
Mileeenka13 Pole powierzchni Przedmiot: Matematyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Mileeenka13 30.3.2010 (17:26)

Podobne materiały

Przydatność 55% Pole elektrostatyczne

Polem elektrostatycznym nazywamy własność przestrzeni polegająca na tym że na umieszczone w tej przestrzeni ciała naelektryzowane działa siła elektryczna. Natężeniem pola elektrostatycznego w danym punkcie nazywamy stosunkiem siły działającej na umieszczony w tym punkcie próbny ładunek dodatni q+ do tego ładunku. Super pozycją pul nazywamy sumę natężeń w danym punkcie pola...

Przydatność 50% Pole magnetyczne

1. Działanie pola magnetycznego na ładunki elektryczne Pole magnetyczne – właściwość przestrzeni polegająca na tym, że jeżeli w tej przestrzeni umieścimy magnesy lub przewodniki, przez które przepływa prąd elektryczny lub poruszające się ładunki elektryczne, to będą na nie działały siły magnetyczne. Siłę działającą na przewodnik, przez który przepływa prąd...

Przydatność 50% Pole centralne

Praca posiada rysunki dlatego jest w załączniku!!

Przydatność 50% Pole elektrostatyczne

Jeśli przestrzeńma taką cechę, że na umieszczony w niej ładunek działa siła elektryczna, to w przestrzeni tej istnieje pole elektryczne. Źródłem pola są ładunki elektryczne. Ładunki spoczywające wytwarzają pole elektrostatyczne. Rodzaje pól: 1) centralne- wytworzone przez ładunek punktowy. Linie pola rozchodzą się promieniście (zwrot od + do -)...

Przydatność 60% Pole magnetyczne

1. Ziemia posiada bieguny magnetyczne - Północny (N) i południowy (S). 2 . Igła magnetyczna a) magnes trwały b) używany do wskazywania kierunku linii pola magnetycznego w tym i w kompasie 2. Bieguny jednoimienne magnesów odpychają się 3. Bieguny dwuimienne magnesów przyciągają się 4. Ferromagnetyk to ciało, które wykazuje własności magnetyczne. Do...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji