Treść zadania

krista07

hmmm.. czy ktoś mógłby mi powiedzieć cos o DNA i RNA? szczególnie chodzi mi o nukleotydy i ich budowe... bo moja nauczycielka z biologii nie umie tłumaczyc na odpowiedź czekam do 12 wrzesnia 2010 :)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Co to jest DNA?

    DNA jest obecne we wszystkich organizmach komórkowych i wirusach. Zawiera ono informację genetyczną organizmu. Skrót DNA oznacza Kwas Deoxyrybonukleinowy, składa się on z dwóch przeciwnych łańcuchów (podwójna heliksa) składających się z cukru, jednostki fosforanu oraz 4 różnych zasad. Dwa łańcuchy heliksy utrzymywane są poprzez wiązania wodorowe pomiędzy zasadami, a wiązanie cukier - fosforan pozostaje na zewnątrz heliksy.




    Co to jest
    RNA

    Kwas rybonukleinowy, RNA, polimer rybonukleotydów, występujący zarówno w jądrze komórkowym, jak i w cytoplazmie. Nukleotydy połączone są wiązaniem typowym dla kwasów nukleinowych. Kwasy rybonukleinowe w zależności od pełnionej funkcji, masy cząsteczkowej i struktury dzieli się na:

    * heterogenne jądrowe (hnRNA)- głównie produkty transkrypcji DNA i przetwarzania surowego transkryptu do mRNA
    * antysensowne RNA albo interferencyjne RNA - produkowane w celu precyzyjnej regulacji ekspresji genów kodujących białka (za pomocą mechanizmu wspólnego lub bardzo zblizonego do systemu zwalczania wirusów RNA)
    * małe jądrowe (snRNA) pełniące funkcje enzymatyczne przy wycinaniu intronów z transkryptów)
    * informacyjne (mRNA)
    * rybosomowe (rRNA)
    * małe cytoplazmatyczne (w tym tRNA)


    RNA jest zazwyczaj jednoniciowy, postać dwuniciowa, analogiczna do dwuniciowego DNA występuje głownie jako materiał genetyczny niektórych wirusów i wiroidów (porównaj też. Retrowirusy). Jednak w wypadku cząsteczek jednoniciowych, szczególnie pełniących funkcje enzymatyczne, lub współdziałających w tych funkcjach (np. rRNA, tRNA) tworzenie fragmentów dwuniciowych przez parowanie różnych odcinków tej samej nici decyduje o strukturze całej cząsteczki.
    Zobacz też: przegląd zagadnień z zakresu biologii, kwas nukleinowy, świat RNA, PNA
    Linki zewnętrzne:




    ukleotydy i ich budowa

    Kwasy nukleinowe są obok białek podstawowymi składnikami komórek zwierzęcych, roślinnych i drobnoustrojów. Występują one we wszystkich elementach, zarówno w jądrach jak i w mitochondriach, mikrosomach i w rozpuszczalnych frakcjach komórek. Zainteresowanie kwasami nukleinowymi wzrasta z każdym rokiem. Stwierdzono bowiem, że związki te biorą udział w podstawowych procesach biologicznych. Są to procesy syntezy białka, podziału komórek, przenoszenia cech dziedzicznych z pokolenia na pokolenie. Kwasy nukleinowe są głównym materiałem genetycznym. Znaczne ich ilości występują w wirusach i bakteriofagach. Niektóre z tych tworów zbudowane są wyłącznie z nukleoproteidów – połączeń kwasów nukleinowych z białkami. Zainteresowanie kwasami nukleinowymi wzmogło się jeszcze, gdy stwierdzono, że wolny kwas nukleinowy, wyizolowany z niektórych wirusów, działa jako czynnik zakażający oraz że kwas otrzymany z jednego typu bakterii i dodany do pożywki drugiej odmiany może powodować jej transformację, nadając jej niektóre cechy odmiany pierwszej.

Rozwiązania

Podobne zadania

dominiesia14 ??? genetyka ??? Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: dominiesia14 20.5.2010 (16:47)
ola1995 genetyka czlowieka - pytania Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: ola1995 27.5.2010 (16:11)
Piru Genetyka Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Piru 28.5.2010 (21:25)
Olcia1910 Genetyka Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Olcia1910 30.5.2010 (11:16)
Olcia1910 Genetyka Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Olcia1910 30.5.2010 (11:20)

Podobne materiały

Przydatność 50% Genetyka

Mutacje genowe Monoploidia, poliploidia.triploidia, tetraploidia, euploidia- są śmiertelne. Aneuploidia- związane są ze zmianą liczby chromosomów w poj. Parach homologicznych Monosonia lub trisomia Podwojna monosomia (2n-1-1) Podwójna trisomia (2n+1+1) Brak lub nadmiar obu chromosomów Nullisomia (2n-2) Tetrasomia (2n+2) Deficjencja – utrata końcowego fragmentu chromosomu...

Przydatność 75% Genetyka

Wszyscy dobrze wiemy, ze dzieci są w mniejszym lub większym stopniu podobne do swoich rodziców, dziadków i rodzeństwa, ale czy można przewidzieć jak będą wyglądały kolejne pokolenia? Odpowiedzi, przynajmniej częściowej, mogą udzielić nam naukowcy badający procesy dziedziczenia, czyli genetycy. Kiedy mówimy „ta cecha charakteryzuje wszystkich członków rodziny” albo...

Przydatność 50% Genetyka

Część materiału z genetyki - II rok AGR na AR (6 kolumn, czcionka 5, verdana, 1,5 strony A4)

Przydatność 50% Genetyka

INFORMACJA GENETYCZNA, informacja dziedziczna, informacja zapisana w DNA za pomocą kodu genetycznego, dotycząca struktury białek oraz różnych rodzajów RNA; stanowi sumę informacji wszystkich genów organizmu, jest powielana w procesie replikacji DNA. Substancją genetyczną jest DNA Od bardzo dawna ludzie zdawali sobie sprawę, że powstawanie nowych organizmów związane jest ze...

Przydatność 100% Genetyka

INFORMACJA GENETYCZNA, informacja dziedziczna, informacja zapisana w DNA za pomocą kodu genetycznego, dotycząca struktury białek oraz różnych rodzajów RNA; stanowi sumę informacji wszystkich genów organizmu, jest powielana w procesie replikacji DNA. Substancją genetyczną jest DNA Od bardzo dawna ludzie zdawali sobie sprawę, że powstawanie nowych organizmów związane jest ze...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji