Treść zadania

bandziolina

Hasła do krzyżówki...
1. Gatunek literacki należący do epiki, będący opowieścią narracyjną o przeszłości, która zawiera elementy fantastyki i cudowności.
2. Najstarszy i najczęściej uprawiany gatunek poezji lirycznej, ukształtowany na podłożu pierwotnego związku poezji z muzyką, charakteryzujący się układem stroficznym, występowaniem refrenów. Np. „Bóg się rodzi”, „Pieśń poranna”.
3. Opowiadanie o wydarzeniach, w których autor brał udział lub był ich świadkiem; rejestruje, wyjaśnia przeżycia autora.
4. Gatunek epicki, dłuższy, najczęściej wierszowany, ukazuje obraz społeczeństwa w przełomowym momencie historycznym, pisany stylem podniosłym.
5. Utwór o celach dydaktycznych, wytykający i ośmieszający wady i występki; jego istotą jest krytykowanie. Np. „Żona modna”.
6. Utwór epicki o tematyce fantastycznej, związany z ludowymi wierzeniami na temat przyrody, sił pozaziemskich oraz ich wpływu na życie ludzkie. Np. „O krasnoludkach i Sierotce Marysi”.
7. Gatunek wierszowany zawierający elementy epickie, liryczne i dramatyczne, o fabule niezwykłej i tajemniczej, którego tło wydarzeń jest często historyczne. Np. „Grażyna”.
8. Utwór poetycki łączący epicką narrację z elementami liryki; z jego wzorów zrodziła się ballada. Najczęstszymi tematami są historyczne np.: opłakiwanie śmierci znanego rycerza, wspominanie świetności dziejów ziemi ojczystej.
9. Gatunek liryczny o żałobnym charakterze, poświęcony wspomnieniu osoby zmarłej, rozpamiętywaniu jej zalet i uczynków.
10. Gatunek z pogranicza rodzajów, wyrosły z twórczości ludowej. Fabuła (tu: dramatyczne i zagadkowe wydarzenie) jest ramą, w którą wpisana jest problematyka moralna (wina i kara, miłość i zdrada, wolność...). Jej poprzedniczką jest duma. Np. „Świtezianka”, „Powrót taty”.
11. Gatunek epicki będący opowieścią, która przedstawia i organizuje wierzenia danej społeczności; wyjaśnia to, co niejasne np. przemienność pór roku, powstanie świata.
12. Niewielkich rozmiarów gatunek epicki charakteryzujący się ograniczoną liczbą postaci, wprowadzeniem tylko jednego wątku w akcji, zwięzłą i rygorystyczną kompozycją (punkt kulminacyjny, finał).
13. Utwór poetycki składający się z czternastu wersów; podzielony na dwie części opisową i refleksyjną.
14. Krótki żartobliwy lub refleksyjny utwór liryczny oparty na dowcipnym pomyśle. Np. „Na zdrowie”, „Na lipę”.
15. Gatunek dramatyczny przedstawiający działanie bohaterów skazanych na niepowodzenie, uwikłanych w konflikt dwóch racji niedających się za sobą pogodzić. Np. „Balladyna”.
16. Krótki utwór liryczny napisany ku czci zmarłego, utrzymany w stylu napisu nagrobkowego.
17. Gatunek epicki będący wierszowaną, alegoryczną opowieścią, gdzie pod postaciami zwierząt przedstawione są ułomności i wady ludzkie. Służy do wypowiadania prawdy moralnej (morał).
18. Gatunek dramatyczny o pogodnej treści i szczęśliwym zakończeniu; wprowadza elementy komizmu mające na celu wywołanie śmiechu u widza.
19. Odmiana powieści, której istotą jest wprowadzenie tematyki historycznej. Np. „Krzyżacy”, „Quo vadis”.
20. Gatunek dramatyczny ukazujący człowieka na tle jego środowiska, głównie rodzinnego. Charakteryzuje się realistycznymi obrazami świata, mową potoczną. Jego akcja oparta jest na konflikcie psychologicznym lub społecznym. Np. „Niemcy” Kruczkowskiego.
21. Uroczysty wiersz liryczny, utrzymany w patetycznym stylu, sławiący osobę, ideę, wydarzenie, rozwijający jakieś kwestie filozoficzne lub moralne.
22. Krótki gatunek epicki, od noweli różni się wprowadzeniem dodatkowych wątków, postaci drugorzędnych oraz większą swobodą konstrukcji. Np. „Tadeusz” Orzeszkowej.
23. Utwór poetycki wyrażający smutek i melancholię wywołane z reguły utratą bliskiej osoby, rozstaniem z nią lub miejscem, łączy treści osobiste z tematyką metafizyczną; mówi o śmierci, miłości itp.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 60% Konteksty literatury.

Tabelka ta jest niezastąpiona przy przygotowaniach to pisemnej matury z języka polskiego. Zawiera krótkie omówienie kontekstów we wszystkich utworach literackich zgodnych z wymaganiami maturalnymi na poziomie podstawowym.

Przydatność 50% Podział teorii literatury, teoria literatury

TEORIA LITERATURY: 1) HISTORIA LITERATURY (HISTORYCZNA WIEDZA O LITERATURZE) 2) POETYKA (TEORIA DZIEŁA LITERACKIEGO): 1) ze względu na przedmiot: * stylistyka - językowy kształt utworów, środki stylistyczne, składnia itp., * wersologia (wersyfikacja): - wiersz średniowieczny (intonacyjno-zdaniowy) - gdzie jeden wers to jedna całostka składniowa, -...

Przydatność 60% Funkcje literatury średniowiecznej.

W średniowieczu literatura była silnie nasycona wzorcami postaw, a jej głównym zadaniem było kształtowanie właściwych wzorców osobowych, właściwych postaw moralnych i wpajanie odpowiednich ideałów. Dlatego o literaturze tego okresu mówi się, że jest to literatura parenetyczna (pareneza = pouczenie). Literatura średniowiecza przytacza liczne przykłady właściwych postaw,...

Przydatność 65% Dydaktyczny charakter literatury Oświecenia.

Oświecenie – przesiąknięta utylitaryzmem i zaangażowaniem ludzi w nauczanie niższych warstw społecznych epoka różni się wyraźnie od niedawno panującego baroku. Do głosu zaczyna dochodzić rozum i poznawanie świata . Panuje przekonanie , że wszystko można wyjaśnić w logiczny sposób . Teorie racjonalistów i empirystów zdecydowanie odrzucają istnienie jakichkolwiek...

Przydatność 70% Dydaktyzm literatury Oświecenia.

Co wyjątkowego przynosi literatura oświecenia człowiekowi XX wieku? Oświecenie to epoka parenetyczna, czyli wskazująca na to, że jej celem był dydaktyzm—pouczenie. Czy jednak nauki zawarte w tych utworach są uniwersalne i czy można się nimi posłużyć w czasach nam współczesnych? Cała epoka literacka przełomu XVII i XIX wieku postawiła sobie za najważniejszy cel uczyć,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji