Treść zadania

krukara

Rewolucja agrarna:
- przyczyny
- skutki
- co to jest?
- wyjaśnij pojęcia: fizjokratyzm i liberalizm ekonomiczny.

Ściślej chodzi o referat z rewolucji agrarnej w Anglii w XVII-XVIII wieku. Potrzebuję tego na jutro. Daję naj!

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • Liberalizm gospodarczy, liberalizm ekonomiczny, laissez faire, leseferyzm, system poglądów ekonomicznych i oparty na jego zasadach typ polityki gospodarczej, których fundamentem jest całkowita neutralność państwa i innych organizacji gospodarczych i politycznych wobec przebiegu procesów gospodarczych.

    Wychodząc z założenia, że każdy człowiek kieruje się zasadą korzyści materialnej (homo oeconomicus), przedstawiciele liberalizmu gospodarczego głosili konieczność istnienia pełnej swobody działalności podmiotów gospodarczych, która w warunkach wolnej konkurencji i zapewnienia przez państwo nienaruszalności własności prywatnej zapewni szybki rozwój gospodarki.

    Doktryna liberalizmu gospodarczego powstała w Anglii na przełomie XVII i XVIII w., jej pierwszymi przedstawicielami byli D. North, D. Hume i P. Boisguillebert. Stanowiła element składowy fizjokratyzmu, poglądów klasycznej szkoły angielskiej i kierunku subiektywistycznego. Była realizowana w praktyce do końca lat 20. XX w.

    Niemal od początku swego istnienia miała również przeciwników, zwłaszcza wśród ideologów drobnomieszczańskich i klasy robotniczej (socjalizm utopijny, marksizm). Jej popularność została znacznie ograniczona zwłaszcza po kryzysie gospodarczym w latach 1929-1933 i pojawieniu się poglądów głoszących konieczność interwencjonizmu państwowego. Jej współczesna postać to neoliberalizm.

  • Fizjokratyzm - szkoła ekonomiczna powstała we Francji (druga połowa XVIII wieku).

    Jej hasła były związane z ideą porządku naturalnego. Fizjokraci akcentowali znaczenie pracy i rolnictwa jako jedynych źródeł bogactwa.

    Podstawowe miejsce w teorii fizjokratów ma koncepcja pracy produkcyjnej i produktu dodatkowego. Uważali oni, że produkcyjną pracą (tj. tworzącą nową wartość) jest jedynie praca w rolnictwie, bo tam powstaje tzw. produkt dodatkowy, czyli nadwyżka wytworzonej wartości ponad koszty produkcji. Produkcyjne są jednak tylko gospodarstwa nowoczesne, typu kapitalistycznego, bo nastawione na rynek - stosują nowe metody produkcji.

    Jednym z jego twórców był François Quesnay, który napisał "Maksymy ogólne ekonomicznego rządzenia krajem rolniczym" oraz wydał "Tablicę ekonomiczną" ("Tableau économique"), stanowiące podstawę fizjokratyzmu.

    Zmierzał do gospodarczej przebudowy monarchii i do rekonstrukcji ustroju feudalnego. Podstawowym dobrem produkcyjnym była ziemia, a rolnictwo to siła w rozwoju społeczeństwa. Porządkiem natury była : własność, wolność, poszanowanie pracy.

    Były trzy grupy:

    * klasa właścicieli ziemskich - świeccy i duchowni

    wydzierżawiają posiadaną ziemię rolnikom dzierżawcom za co otrzymują czynsz dzierżawny

    * klasa produkcyjna (rolnictwo)

    tylko ona pomnaża wartość produkcji, tworzy produkt czysty

    * klasa jałowa (przemysłowcy, rzemieślnicy, kupcy)

    nie wytwarza nowej wartości, przynosi jedynie równowartość zużytych środków konsumpcji.

    Z modelu tablicy produkcyjnej czerpał później Karol Marks.

    Wielką zasługą fizjokratów jest to, że przyczynili się do rozwoju oświaty, edukacji i szkolnictwa. Polscy fizjokraci z Antonim Popławskim na czele, stali się założycielami pierwszych szkół podstawowych na wsiach - tzw. elementarnych czy parafialnych. W swoich pracach krytykowali ustrój pańszczyźniany, wyzysk chłopów przez panów, ekonomów i karczmarzy. Przyczynili się do zniesienia poddaństwa chłopów (bezwzględnej zależności od pana) i podniesienia godności zawodu kmiecia.

    Komisja Edukacji Narodowej pod kierownictwem Hugona Kołłątaja przeprowadziła w 1780r reformę programów nauczania Uniwersytetu Jagiellońskiego, w wyniku której wprowadzono m.in. nowy przedmiot - ekonomię pod nazwą "umiejętności polityczne".

    Podstawowym hasłem fizjokratów było hasło leseferyzmu czyli wolnej konkurencji, swobody działalności gospodarczej, której istnienie warunkuje działanie praw natury.

    Liberalizm gospodarczy, liberalizm ekonomiczny, laissez f

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

Podobne zadania

madzia020892 co to jest rewolucja francuska Przedmiot: Historia / Liceum 4 rozwiązania autor: madzia020892 21.5.2010 (15:59)
nitro543211 Rewolucja Francuska Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: nitro543211 12.9.2010 (15:16)
Agnes91 Rewolucja październikowa. Krótki opis w punktach Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Agnes91 4.10.2010 (16:00)
pawel9417 wyjaśnij na czym polegała rewolucja neolityczna i jakie miała znaczenie? Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: pawel9417 18.9.2011 (15:53)

Podobne materiały

Przydatność 100% Rewolucja agrarna w I połowie XIX w.

REWOLUCJA AGRARNA W I POŁOWIE XIX w. W tym okresie nastąpiła rewolucja argralna i miał miejsce postęp technologiczny: -przekształcenie produkcji rolnej pod wpływem zmian w agrotechnice oraz mechanizacji prac rolnych -zmiana charakteru rolnictwa z naturalnego na towarowe -melioracja-osuszanie bagien,likwidacja ugorów,wprowadzenie do uprawy nowych roślin:...

Przydatność 70% Rewolucja agrarna oraz jej skutki gospodarcze i społeczne.

Rewolucja agrarna- w węższym znaczeniu oznacza postęp agrotechniczny i zmiany w systemie uprawy roli, uszlachetnianie gatunków zwierzęcych i rozwoju hodowli. w znaczeniu szerszym oznacza ponadto skutki gospodarcze i społeczne, które z sobą pociągnęła. W najszerszym znaczeniu obejmuje to + przejście rolnictwa z feudalizmu do kapitalizmu, czyli zmiany ustrojowe w tym uwłaszczenie...

Przydatność 65% Rewolucja

1. Wzrost znaczenia Rosji za czasów Piotra I Wojna Północna - na czele państwa stał car z władzą absolutną, powoływał senat rządzący - podporządkował kościół prawopsławny władcy, kóry mianował święty synod kierujący kościołem - imprium podzieł na gubernie i prowincje stworzył aparat biurokratyczny, opracował tabele rang wg której awansowali urzędnicy -...

Przydatność 60% Rewolucja Francuska.

Wielka rewolucja Francuska przyniosła feudalnej Francji i Europie potężne wstrząsy, które rozpoczęły lawinę wydarzeń i przemian zmieniających polityczne i społeczne oblicze samej Francji i całego kontynentu. Zanim przyszedł pamiętny rok 1789- pierwszy rok w szeregu rewolucyjnych lat, Francja była krajem ludnym, głównie rolniczym, ale z licznymi już i dużymi manufakturami...

Przydatność 50% Rewolucja Francuska

5 maja 1789 r. – uroczyste otwarcie Stanów Generalnych; 17 czerwca 1789 r. – stan trzeci ogłosił się Zgromadzeniem Narodowym; 9 lipca 1789 r. – ZN przekształca się w Narodowe Zgromadzenie Ustawodawcze (Konstytuanta); 14 lipca 1789 r. – zdobycie Bastylii; 4-5 sierpnia 1789 r. – reformy: zniesienie przywilejów stanowych, podatkowych szlachty, obowiązków feudalnych...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji