Treść zadania

aga1825

ekspresjonizm , dekadentyzm, neoromantyzm, naturalizm

co to znaczy ,tylko krotko proszę dziękuje serdecznie :*

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Tak bardzo króciutko to ja nie umiem....
    Ekspresjonizm – ( z łac. expressio - wyraz, wyrażenie) kierunek w sztuce, którego rozkwit przypadł na lata 1910-1925 .
    Ekspresjoniści skupiali się na wyrazistości, sile oddziaływania dzieła na odbiorcę – szczególnie na emocjonalną sferę jego psychiki.
    Koncepcje artystyczne :
    -protest przeciwko kopiowaniu rzeczywistości ( odrzucenie założeń impresjonizmu i naturalizmu)
    -sztuka jest odbiciem głębokich przeżyć artysty, jego jaźni
    -jedynym bytem jest byt duchowy, a sztuka jest sposobem dotarcia do Absolutu,
    -nadrzędność prawdy w stosunku do estetyki ( wynikało stąd operowanie brzydotą, deformacją, groteską, zniekształceniem, kontrastem, grozą i niesamowitością )
    -nawiązanie do filozofii indywidualizmu (Nietzsche), pesymizmu (Schopenhauer) , przypisywanie intuicji dużej roli w procesie twórczym (Bergson).

    Przedstawiciele :
    Malarstwo
    Prekursorzy :V. Van Gogh, Ensor James
    Georges Rouault, Ernst Ludwig Kirchner, Max Beckmann, Egon Schiele, Oskar Kokoshka, Emil Nolde ,Andrzej i Zbigniew Pronaszko, Tytus Czyżewski, St. I.Witkiewicz
    Literatura:
    Stefan Żeromski, Stanisław Brzozowski, Stanisław Przybyszewski

    Dekadentyzm – (z j. franc. decadence – schyłek , upadek epoki)
    Była to postawa światopoglądowa końca XIX w. wyrażająca przekonanie o schyłkowym charakterze kultury europejskiej .
    Przedstawiciele tego nurtu uważali że ludzkość zmierza ku katastrofie (nadchodzi koniec świata), mieli świadomość ostatecznego kryzysu kulturowego, przeżycia się wszystkich dróg rozwoju sztuki i myśli, a także wyczerpania możliwości rozwoju form artystycznych, ich postawę cechowała apatia, niechęć, niemoc ,pesymizm (sztuka ma do zaoferowania odbiorcom jedynie pustkę i niemoc).

    Przedstawiciele :
    Charles Baudelaire
    Paul Verlaine
    Stephane Mallarme
    Polscy dekadenci:
    Kazimierz Przerwa - Tetmajer
    Zenon Przesmycki
    Tadeusz Miciński

    Neoromantyzm – kierunek literacki z przełomu XIX i XX wieku.
    Kładł nacisk na pokrewieństwa i podobieństwa nowych trendów z romantyzmem. Cechowały go podobne tendencje ( irracjonalistyczne i idealistyczne), stosowanie tych samych form gatunkowych co w romantyzmie ( hymn, formy misteryjne w dramacie).
    W Polsce dodatkowym czynnikiem było (podobnie jak w romantyzmie) budzenie się świadomości narodowej i dążeń do odzyskania niepodległości kraju.

    Naturalizm – prąd literacki, który powstał we Francji w XIX wieku. Objął swoim zasięgiem kraje europejskie oraz zainteresowali się nim twórcy w Stanach Zjednoczonych.
    Kierunek ten zakładał ścisły związek z realizmem, z całkowitym obiektywizmem narratora, dokładnym przyglądaniem się i badaniem świata zamiast podporządkowywanie go gotowym teoriom i założeniom.
    Kierunek ten rozwijał się najlepiej w powieści i w dramacie.
    Przedstawiciele :
    Gustaw Flaubert
    Jules i Edmond Goncourt
    Emil Zola
    Adolf Dygasiński
    Antoni Sygietyński
    Gabriela Zapolska
    Ignacy Dąbrowski
    Zygmunt Niedźwiecki
    Jan August Kisielewski
    Włodzimierz Perzyński
    Władysław Reymont

Rozwiązania

  • userphoto

    ekspresjonizm kierunek, który pojawił się na początku w. XX w Niemczech i innych krajach, docierając do Polski w okresie modernizmu i wywierając wpływ na program formistów oraz grupy Zdrój (1917-1922).

    dekadentyzm nurt światopoglądowy i artystyczny, który swój początek miał około 1890 roku. Pojęcie to wywodzi się od francuskiego słowa décadence, oznaczającego schyłek wieku.

    neoromantyzm termin używany na określenie kierunku występującego na przełomie XIX i XX w., zbliżony do terminów modernizm i Młoda Polska. Zgodnie z nazwą sugerował pokrewieństwo między romantyzmem a zjawiskami występującymi w literaturze polskiej od ok. lat 80. XX w.


    naturalizm metoda w literaturze i sztuce zmierzająca do wiernego, niemal fotograficznego naśladownictwa natury, mająca na celu ukazanie natury w pierwszej fazie rozwoju. Powstała we Francji w drugiej połowie XIX wieku. Głównym założeniem naturalizmu było wierne naśladowanie rzeczywistości oparte na dokładnej obserwacji bez zbędnej oceny, komentarza, selekcji i interpretacji

  • userphoto

    1. Ekspresjonizm - rozwinął się głównie w Niemczech na początku XX w., charakteryzuje go dążenie do szczególnie wyrazistego przedstawienia subiektywnych przeżyć, stanów wewnętrznych artysty, nadawania dziełom sztuki silnego napięcia emocjonalnego, dramatyzowania treści i posługiwania się ekspresywnymi, sugestywnymi środkami wyrazu.

    2. Dekadentyzm - schyłek epoki, upadek. Jest to świadomość ostatecznego kryzysu kulturowego, przeżycia się wszystkich dróg rozwoju sztuki i myśli, a także wyczerpania możliwości rozwoju form artystycznych. Przykład "Nie wierzę w nic" Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

    3. Neoromantyzm - inaczej "nowy romantyzm" - nawiązuje do twórczości epoki romantyzmu. W Polsce zapoczątkował odrodzenie się idei narodowowyzwoleńczych. Charakteryzował się wybujałym indywidualizmem, kult jednostki i sztuki, zainteresowaniem sferą duchową.

    4. Naturalizm - nurt powstały we Francji, zwracał się przeciwko romantyzmowi i idealizmowi, na rzecz nauki, postępu, rozwoju techniki. Ważne były w poznaniu metody naukowe. Przykład naturalizmu w literaturze polskiej - "Moralność pani Dulskiej"


    Mam nadzieję, że pomogłam :)

  • magisterka

    Ekspresjonizm to kierunek w sztuce który rozwinął się na początku XX w. w Niemczech

    Dekadentyzm był kierunkiem w literaturze francuskiej i oznaczał upadek, schyłek epoki

    Neoromantyzm to kierunek artystyczny w 2 połowie XIX w. i początku XX w. nawiązujący do romantyzmu; tzw. ''nowy romantyzm''

    Naturalizm to kierunek w literaturze i sztuce który ukształtował się we Francji w 2 połowie XIX w.

  • userphoto

    Ekspresjonizm – terminu tego po raz pierwszy użył dla oznaczenia swojej sztuki francuski malarz J. A. Hervè w 1901 roku nadając tę nazwę cyklowi swoich obrazów wystawionych w Salonie Niezależnych. Kierunek w sztuce rozwinął się na dobre na początku XX w. w Niemczech, ale korzeniami sięga do eksperymentów artystycznych wielkich twórców schyłku XIX w.: Vincenta van Gogha, Edwarda Muncha, Jamesa Ensora i Paula Gauguina, których można określić jako prekursorów ekspresjonizmu.



    Dekadentyzm (choroba wieku) – nurt światopoglądowy i artystyczny, który swój początek miał około 1890 roku. Pojęcie to wywodzi się od francuskiego słowa décadence, oznaczającego schyłek wieku.

Podobne materiały

Przydatność 100% Help my planet

I help my planet, that to be clean. Next my house there are a lot of boxes. These boxes are on glass, paper, cans and plastic. When I have a lot of bottles, old newspappers I put them in boxes. I’m very angry when I see factories near forests. I fight on an issue these factories. I do a lot to save energy. When I don’t need the light, I turn the light off. At my school it was the campaign...

Przydatność 100% Lets help old people

!!!Let’s help old people!!! We want to raise money for the old people’s home and buy a DVD player. Here are some ideas to quick raise money: -Help your parents in house cleaner. -Sell your old toy’s. -paint your neighbor fence. -Do the shopping.

Przydatność 100% Should US help to destroy communism in Cuba

I think that U.S should help to destroy the totalitarian regime that may be dangerous for the world peas or not follow the basic civil liberties. Any definition of terrorism should take into account the distinction between terrorism and the legitimate struggle of peoples for recovery of their lands and freedom. Now I want to give examples of Cuba country which have totalitarian regime and not...

Przydatność 85% Proposal. Ways to help students improve their diet.

To: The Principal of College From: xx Subject: Ways to help students improve their diet. INTRODUCTION As requested I am submitting this report concerning the best ways to help students improve their diet. It is based on ideas submitted by students in a suggestion box gathered last month. CURRENT SITUATION The information about healthy diets is poor and does not meet with the...

Przydatność 100% Environment in danger - what can be done to help the nature.

Nowadays we can hear a lot about environment. Mostly about global warming effect, ozone hole and many species of animals which are on the edge of extinction. Everyone should think about what can be done and what people themselves can do to improve the nature. I would like to start with the global warming effect. We can hear about it at least once a week for a very long time and...

0 odpowiada - 0 ogląda - 5 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji