Treść zadania

agnes

Cechy ludzkie greckich bogów.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

Rozwiązania

  • userphoto

    Według starożytnych Greków bogowie zamieszkiwali szczyt Olimpu. Tam miał swój pałac Zeus oraz najważniejsze bóstwa. Pomniejsi zamieszkiwali poświęcone im miejsca na ziemi - rzeki, strumienie, drzewa, skały, gaje itp.

    Religia Greków była politeistyczna, wierzono, że nad światem panuje wiele bóstw, z których najważniejszy jest Zeus oraz jego bracia - Posejdon - władca mórz, Hades - władca państwa zmarłych. Żoną Zeusa była Hera, ale pan Olimpu miał niezliczone romanse, których owocem byli znani bohaterowie mitologiczni, na przykład Herakles. Grecy przy[pisywali swoim bogom ludzkie cechy - poddali ich zabiegowi antropomorfizacji. Uważali, że bogowie wyglądają jak ludzie, ale są od nich o wiele piękniejsi. I tu uwaga: nie wszyscy jednak. Bo w greckiej mitologii są przykłady bóstw nie tylko szpetnych, ale wręcz ułomnych, kalekich! I tak bożek Pan swoim pojawieniem się wprawiał w prawdziwy popłoch pląsające w lasach i na łąkach nimfy. Z kolei Hefajstos - bóg kowali - był kulawy (wierzono, że bronił matki, Hery, przed gniewem Zeusa i za to władca bogów zrzucił go z Olimpu). Jednak ci ważni byli piękni, cieszyli się też wieczną młodością i doskonałym zdrowiem dzięki nektarowi i ambrozji. Bogowie mieli błękitną krew, można było ich zranić, ale oczywiście ich rany goiły się o wiele szybciej niż rany ludzi. Odczuwali podobnie jak ludzie - kochali, nienawidzili, cierpieli, bywali nieszczęśliwi. A co najważniejsze, tak jak ludzie bogowie greccy podlegali wyrokom przeznaczenia.


  • userphoto

    Kronos *** w mitologii greckiej, władca świata, jeden z tytanów, syn Uranosa i Gai; z namowy matki wykastrował ojca i objął władzę nad światem; ojciec Hestii, Demeter, Hery, Hadesa, Posejdona i Zeusa, który odebrał mu rządy; zabity przez własnego syna.

    Zeus *** (w mitologii rzymskiej - Jupiter) w mitologii greckiej, naczelne bóstwo panteonu, syn Kronosa, którego zwyciężył i odebrał władzę; rodzeństwem Zeusa byli m.in. Hades, Posejdon, Demeter i Hera; jako najwyższy z bogów rozdzielał dobro i zło, był ojcem i władcą całego rodzaju ludzkiego; jego atrybutami są piorun i egida (tarcza), symbolizujące chmurę burzową.

    Hera *** w mitologii greckiej, bogini, siostra i żona Zeusa, matka Hefajstosa, Hebe i Aresa; opiekunka kobiet i małżeństwa; jej rzymskim odpowiednikiem jest Junona.

    Demeter *** w mitologii greckiej, bogini zasiewów, ziarna i ziemi uprawnej (identyfikowana z rzymskim Ceres), córka Kronosa i Rei, za sprawą Zeusa matka Persefony; identyfikowana również z egipską boginią Izis; ośrodek kultu w Eleusis, gdzie odprawiano ku jej czci misteria religijne; wyobrażano Demetera z pochodnią, kłosami lub makami w ręku.

    Persefona *** (Kora) w mitologii greckiej, bogini gecka, córka Zeusa i Demeter; uprowadzona przez Hadesa do podziemnego świata zmarłych; później Hades pozwalał jej spędzać 6 miesięcy w roku na ziemi u boku matki; mit o Persefonie symbolizuje zmienność pór roku, budzenie się i zasypianie przyrody; w mitologii rzymskiej odpowiednikiem jest Prozerpina.

    Hades *** w mitologii greckiej, świat podziemny, do którego wędrowały dusze po śmierci, zwykle przedstawiany jako grota lub jama pod powierzchnią Ziemi; wejścia do niego strzegł trzygłowy pies Cerber; władcą Hadesu był bóg Hades (rzymski Pluton), brat Zeusa, małżonek Persefony, córki Demeter i Zeusa.

    Hestia *** w mitologii greckiej, bogini ogniska domowego (rzymska Westa), córka Kronosa i Rei.

    Posejdon *** w mitologii greckiej, bóg morza, czczony również jako bóg trzęsienia ziemi; brat Zeusa i Hadesa; w trzech zdetronizowali ojca - Kronosa, i podzielili świat między siebie; syn Posejdona, Tryton, pół człowiek, pół ryba, również był czczony jako bóg mórz.

    Apollo *** w mitologii greckiej i rzymskiej, bóg Słońca, muzyki, proroctw, rolnictwa i sielankowego życia; przewodnik muz; bliźniaczy brat Artemisa, syn Zeusa i Latony; w rzeźbie starożytnej przedstawiany jako grecki ideał męskiego piękna.

    Artemida *** (rzymska Diana), w mitologii greckiej, bogini czystości, niewinności, księżyca i polowań; bliźniacza siostra Apollina; czczona w Efezie.

    Hermes *** w mitologii greckiej, boski syn Zeusa i Mai; posłaniec bogów; nosił sandały ze skrzydełkami, kapelusz z szerokim rondem oraz laskę, którą oplatały węże; utożsamiany z rzymskim Merkurym i egiskim. Thotem; opiekował się podróżnymi, kupcami i złodziejami.

    Atena *** (rzymska Minerwa), grecka bogini wojny, mądrości, sztuki i rzemiosła; narodziła się z głowy Zeusa; ośrodek kultu Partenon w Atenach.

    Afrodyta *** w mitologii greckiej bogini miłości (rzymska Wenus, fenicka Astarte, babilońska Isztar); według różnych wersji była jedną z córek Zeusa (Homer) lub wyłoniła się z morskiej piany (Hezjod); niewierna żona Hefajstosa, boga ognia, matka Erosa.

    Hefajstos *** w mitologii greckiej, kulawy bóg ognia i opiekun kowali; syn Zeusa i Hery, mąż Afrodyty; rzymski Wulkan.

    Dedal *** w mitologii greckiej, budowniczy ateński, rzeźbiarz i mechanik; miał zbudować królowi Krety, Minosowi, słynny Labirynt, w którym więziono później Minotaura; popadłszy w niełaskę, umknął przed zemstą Minosa wraz z synem Ikarem na Sycylię na skrzydłach zbudowanych z piór sklejonych woskiem.

    Ikar *** w mitologii greckiej, syn Dedala; razem z ojcem uciekł z Labiryntu na Krecie na skrzydłach z piór sklejonych woskiem; zginął, gdyż leciał za blisko słońca, którego promienie roztopiły wosk.

    Syzyf *** w mitologii greckiej, król Koryntu, za niegodziwe życie skazany w świecie podziemnym na wtaczanie pod górę wielkiego kamienia, który zawsze spadał, zanim osiągnął szczyt.

    Orfeusz *** mitologiczny poeta, śpiewak i muzyk tracki; uważany przez Greków za najsłynniejszego z poetów żyjących przed Homerem; syn Apollina i muzy Kaliope; poślubił Eurydykę, która zmarła od ukąszenia żmii; Orfeusz zszedł do Hadesu i uzyskał zgodę władcy Hadesu na wyprowadzenie Eurydyki pod warunkiem, że nie obejrzy się na nią aż do czasu wyjścia na ziemię; Orfeusz uległ jednak pokusie i na zawsze utracił Eurydykę; w swej rozpaczy obraził trackie menady i został przez nie rozszarpany.

    Eurydyka *** w mitologii greckiej, żona Orfeusza; była nimfą; zmarła od ukąszenia węża; Orfeusz usiłował (bez powodzenia) sprowadzić ją z powrotem na ziemię z królestwa śmierci.

    Parys *** w mitologii greckiej, książę trojański, który uwiódł Helenę, żonę króla Sparty, Menelaosa, doprowadzając do wybuchu wojny trojańskiej.

    Odyseusz *** główny bohater Odysei Homera, wymieniany również w Iliadzie jako jeden z przywódców sił greckich podczas oblężenia Troi; odważny, wspaniałomyślny, uważany za władcę Itaki.

    Tantal*** władca Lidii, syn Zeusa, ojciec Pelopsa i Niobe; współbiesiadnik bogów, zdradzał ludziom ich sekrety; obrażeni bogowie skazali go na męki w Tartarze.

    Niobe*** córka Tantala, małżonka Amfitriona; chełpiąc się swym licznym potomstwem, obraziła Leto, matkę Apollina i Artemidy; od ich strzał utraciła wszystkie dzieci; rozpaczającą Niobe Zeus zamienił w skałę.

    Rea*** tytanida, córka Uranosa i Gai, siostra i małżonka Kronosa; matka bogów olimpijskich, utożsamiana z Kybele.

Podobne zadania

lovelower1 starożytni bogowie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: lovelower1 16.4.2010 (15:37)
lovelower1 Starożytni bogowie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: lovelower1 16.4.2010 (15:39)
kalusia2 Mitologia Parandowski rozdział Bogowie olimpijscy daje 10 punktów proszę o pomoc Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kalusia2 7.9.2010 (21:03)
olciak110 Wyjaśnij jedyną z tych wskazówek: a) Bogowie nie są wskazówek b) Śmierć jest n Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: olciak110 19.9.2010 (13:56)
MonikaBudnik Mam zadanie na ( 26.10.10 ) . Mam napisac wypracowanie na temat "bogowie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: MonikaBudnik 24.10.2010 (13:50)

Podobne materiały

Przydatność 55% Bogowie

Bogowie Egiptu: Amon-bóg stwórca pod postacią ludzką Re-bóg słońca Izyda-bogini księżyca Bogowie Mezopotami: Sin-bog księżyca, który wyznaczał miesiące Ea-władca świata podziemnego Bogowie Grecji: Zeus-władca wszystkich Hera-opiekunka rodzin Posejdon-bog morza Atena-bogini mądrości Apollo-opiekun muzyki, litratury, sztuki Hefajstos-bóg kowalności...

Przydatność 60% Bogowie

Ajolos – bóg wiatrów i burz, podległe były mu wiatry: – Boreasz – władca (bóg) wiatru północnego, – Euros – władca (bóg) wiatru wschodniego, – Notos – władca (bóg) wiatru południowego, – Zefir – władca (bóg) wiatru zachodniego. Alfejos – syn Okeanosa i Tetydy, bóg rzeki Alfejos. Apollo – bóg wróżb, wyroczni i nagłej śmierci. Syn Zeusa i Latony,...

Przydatność 55% Bogowie.

Zeus, Dzes (mitologia grecka), najwyższy bóg grecki, wywodzący się od indoeuropejskiego bóstwa o imieniu Diausz Pitar, ojciec bogów i ludzi, bóg wszelkich zjawisk atmosferycznych. Pierwotnie opiekun rodziny, stojący na straży ogniska domowego i domu. Stróż praw gości i szukających azylu (Zeus Ksenios). Z czasem stał się patronem królów i państwa. Gwarantował (według Hezjoda)...

Przydatność 55% Bogowie greccy

Zeus (mitologia grecka), naczelne bóstwo greckiego panteonu, wywodzące się od indoeuropejskiego bóstwa o imieniu Diausz Pitar ("ojciec Zeus"). Bóg wszelkich zjawisk atmosferycznych (piorun, deszcz, burza itp). Pierwotnie patron i opiekun rodziny, stojący na straży ogniska domowego i domu (Zeus Herkejos, Zeus Ktesios). Gwarant praw gości i szukających azylu (Zeus Ksenios). Czczony przy...

Przydatność 65% Bogowie Egiptu.

To wybrani bogowie, których kult promieniował na wiele miast, dynastii i koncepcji teologicznych (lista nie jest oczywiście wyczerpująca). Praktycznie każdy z niżej wymienionych bogów mógł być, w przekonaniu jego czciciela, stwórcą świata i źródłem istnienia innych bogów: ATUM - przedstawiany w postaci mężczyzny z koroną faraonów na głowie. W teologii miasta Heliopolis...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji