Treść zadania
Autor: wojtipele1 Dodano: 16.4.2010 (17:03)
Wyjaśnij, dlaczego termometru rtęciowego nie można używać na Grenlandii. Podaj propozycję cieczy, której można użyć zamiast rtęci w termometrze, by poszerzyć możliwości jego stosowania. Odpowidz uzasadnij.
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
monik7194 16.4.2010 (17:13)
ponieważ rtęć by zamarzła (w - 38'C). Można by użyć alkoholu, który by nie zamarzł, bo zamarza w niższych temperaturach.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
Konto usunięte, 16.4.2010 (17:18)
Termometr rtęciowy to taki w którym do pomiaru temperatury wykorzystuje się duży współczynnik rozszerzalności cieplnej rtęci. Rtęć łatwiej reaguje na zmiany temperatury i nie przylega do ścianek rurki. Jednak termometry takie nie mogą być używane w temperaturach poniżej -39°C, gdyż wtedy rtęć zamarza. Rtęć wrze dopiero w temperaturze 360°C, nadaje się, więc do pomiarów średnio wysokich temperatur w laboratoriach. Grenlandia znajduje się w zasięgu klimatu polarnego. We wnętrzu wyspy klimat przybiera cechy kontynentalne a na wybrzeżu południowo-zachodnim mamy do czynienia z klimatem subpolarnym wilgotnym. Średnia miesięczna temperatura powietrza wynosi w styczniu od -7°C na południu do -36°C na północy i -47°C we wnętrzu wyspy. Ja widać temperatura na Grenlandii spada nawet do -47°C, więc nie można do pomiaru temperatury użyć termometru rtęciowego gdyż w tej temperaturze rtęć zamarza.
Zamiast rtęci można użyć alkohol... Rtęci nie używa się na Grenlandii ponieważ krzepnie ona w -40 stopniach C, a na Antarktydzie i Grenlandii panują niższe temperatury.Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań
0 0
paleczka5 16.4.2010 (17:12)
Termometru rtęciowego nie można używać na Grenlandii bo rtęć w temperaturze -30C zaczyna krzepnąć. Zamiast rtęci można użyć izopropanolu, który krzepnie w wiele niższej temperaturze.
PROSZĘ:)
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie