Treść zadania

lovelower1

udowodnij,zę starożytni bogowie mieli cechy ludzkie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0

    Bogowie greccy podobnie wyglądają, mają podobne problemy, poza tym mają także ludzkie cechy charakteru - te pozytywne i negatywne. Hera jest boginią o pięknej kobiecej urodzie. Dba o swój wygląd, uwodzi i kokietuje. Jest skłonna do gniewu, podstępna knuje spiski, przebiegła. Przekupiła Sen, który boi się władcy Olimpu, nie chce go uśpić. Jest interesowny; targował się z Herą i liczyła się dla niego tylko nagroda. Zeus, jak i Sen jest wrażliwy na kobiece wdzięki, dlatego też ulegli Herze. Władca kocha, odczuwa pożądanie, jest skłonny do gniewu oraz ulega manipulacji; niewierny,gdyż wspomina o swoich licznych kochankach. Posejdon pomagał walczącym Grekom, a Hefajstos wykonywał ludzkie rzemiosło.
    Bogowie są nieśmiertelni, ale nie są wieczni. Rywalizują o władzę. Można ich zranić i omamić. Podlegają Mojrze, więc nie są wszechmocni. Nie lubią przegrywać. Mają konflikty rodzinne, dążą do zgody, poświęcają się, więc zawierają małżeństwa oraz są zdolni do miłości.
    Jednak bogowie mają cechy, które odróżniają ich od ludzi. Potrafią swobodnie się przemieszczać w przestrzeni. Są wiecznie młodzi i mimo że są podobni fizycznie do ludzi, cechuje ich boska piękność. Każdy z bogów może nad czymś panować, zależnie od swojej woli na przykład Zeus może "rozkazywać chmurze". Mogą wpływać na bieg wydarzeń , na ziemi. Przebywać w świecie bogów i w świecie ludzi. Przykładami z innych mitów jest to, że pojawiają się na świecie w niezwykły, cudowny sposób na przykład Afrodyta zrodziła się z morskiej piany. Mogą także swobodnie zmieniać swoją postać na przykład Zeus dla Ledy był łabędziem, a dla Europy, bykiem.
    Ludzie postrzegali bogów jako samych siebie dlatego też są oni bardzo podobni do ludzi. Różnili się tym że byli nieśmiertelni, młodzi, piękni i mieli władzę nad czymś.

Rozwiązania

  • Angelka100

    Kronos *** w mitologii greckiej, władca świata, jeden z tytanów, syn Uranosa i Gai; z namowy matki wykastrował ojca i objął władzę nad światem; ojciec Hestii, Demeter, Hery, Hadesa, Posejdona i Zeusa, który odebrał mu rządy; zabity przez własnego syna.

    Zeus *** (w mitologii rzymskiej - Jupiter) w mitologii greckiej, naczelne bóstwo panteonu, syn Kronosa, którego zwyciężył i odebrał władzę; rodzeństwem Zeusa byli m.in. Hades, Posejdon, Demeter i Hera; jako najwyższy z bogów rozdzielał dobro i zło, był ojcem i władcą całego rodzaju ludzkiego; jego atrybutami są piorun i egida (tarcza), symbolizujące chmurę burzową.

    Hera *** w mitologii greckiej, bogini, siostra i żona Zeusa, matka Hefajstosa, Hebe i Aresa; opiekunka kobiet i małżeństwa; jej rzymskim odpowiednikiem jest Junona.

    Demeter *** w mitologii greckiej, bogini zasiewów, ziarna i ziemi uprawnej (identyfikowana z rzymskim Ceres), córka Kronosa i Rei, za sprawą Zeusa matka Persefony; identyfikowana również z egipską boginią Izis; ośrodek kultu w Eleusis, gdzie odprawiano ku jej czci misteria religijne; wyobrażano Demetera z pochodnią, kłosami lub makami w ręku.

    Persefona *** (Kora) w mitologii greckiej, bogini gecka, córka Zeusa i Demeter; uprowadzona przez Hadesa do podziemnego świata zmarłych; później Hades pozwalał jej spędzać 6 miesięcy w roku na ziemi u boku matki; mit o Persefonie symbolizuje zmienność pór roku, budzenie się i zasypianie przyrody; w mitologii rzymskiej odpowiednikiem jest Prozerpina.

    Hades *** w mitologii greckiej, świat podziemny, do którego wędrowały dusze po śmierci, zwykle przedstawiany jako grota lub jama pod powierzchnią Ziemi; wejścia do niego strzegł trzygłowy pies Cerber; władcą Hadesu był bóg Hades (rzymski Pluton), brat Zeusa, małżonek Persefony, córki Demeter i Zeusa.

    Hestia *** w mitologii greckiej, bogini ogniska domowego (rzymska Westa), córka Kronosa i Rei.

    Posejdon *** w mitologii greckiej, bóg morza, czczony również jako bóg trzęsienia ziemi; brat Zeusa i Hadesa; w trzech zdetronizowali ojca - Kronosa, i podzielili świat między siebie; syn Posejdona, Tryton, pół człowiek, pół ryba, również był czczony jako bóg mórz.

    Apollo *** w mitologii greckiej i rzymskiej, bóg Słońca, muzyki, proroctw, rolnictwa i sielankowego życia; przewodnik muz; bliźniaczy brat Artemisa, syn Zeusa i Latony; w rzeźbie starożytnej przedstawiany jako grecki ideał męskiego piękna.

    Artemida *** (rzymska Diana), w mitologii greckiej, bogini czystości, niewinności, księżyca i polowań; bliźniacza siostra Apollina; czczona w Efezie.

    Hermes *** w mitologii greckiej, boski syn Zeusa i Mai; posłaniec bogów; nosił sandały ze skrzydełkami, kapelusz z szerokim rondem oraz laskę, którą oplatały węże; utożsamiany z rzymskim Merkurym i egiskim. Thotem; opiekował się podróżnymi, kupcami i złodziejami.

    Atena *** (rzymska Minerwa), grecka bogini wojny, mądrości, sztuki i rzemiosła; narodziła się z głowy Zeusa; ośrodek kultu Partenon w Atenach.

    Afrodyta *** w mitologii greckiej bogini miłości (rzymska Wenus, fenicka Astarte, babilońska Isztar); według różnych wersji była jedną z córek Zeusa (Homer) lub wyłoniła się z morskiej piany (Hezjod); niewierna żona Hefajstosa, boga ognia, matka Erosa.

    Hefajstos *** w mitologii greckiej, kulawy bóg ognia i opiekun kowali; syn Zeusa i Hery, mąż Afrodyty; rzymski Wulkan.

    Dedal *** w mitologii greckiej, budowniczy ateński, rzeźbiarz i mechanik; miał zbudować królowi Krety, Minosowi, słynny Labirynt, w którym więziono później Minotaura; popadłszy w niełaskę, umknął przed zemstą Minosa wraz z synem Ikarem na Sycylię na skrzydłach zbudowanych z piór sklejonych woskiem.

    Ikar *** w mitologii greckiej, syn Dedala; razem z ojcem uciekł z Labiryntu na Krecie na skrzydłach z piór sklejonych woskiem; zginął, gdyż leciał za blisko słońca, którego promienie roztopiły wosk.

    Syzyf *** w mitologii greckiej, król Koryntu, za niegodziwe życie skazany w świecie podziemnym na wtaczanie pod górę wielkiego kamienia, który zawsze spadał, zanim osiągnął szczyt.

    Orfeusz *** mitologiczny poeta, śpiewak i muzyk tracki; uważany przez Greków za najsłynniejszego z poetów żyjących przed Homerem; syn Apollina i muzy Kaliope; poślubił Eurydykę, która zmarła od ukąszenia żmii; Orfeusz zszedł do Hadesu i uzyskał zgodę władcy Hadesu na wyprowadzenie Eurydyki pod warunkiem, że nie obejrzy się na nią aż do czasu wyjścia na ziemię; Orfeusz uległ jednak pokusie i na zawsze utracił Eurydykę; w swej rozpaczy obraził trackie menady i został przez nie rozszarpany.

    Eurydyka *** w mitologii greckiej, żona Orfeusza; była nimfą; zmarła od ukąszenia węża; Orfeusz usiłował (bez powodzenia) sprowadzić ją z powrotem na ziemię z królestwa śmierci.

    Parys *** w mitologii greckiej, książę trojański, który uwiódł Helenę, żonę króla Sparty, Menelaosa, doprowadzając do wybuchu wojny trojańskiej.

    Odyseusz *** główny bohater Odysei Homera, wymieniany również w Iliadzie jako jeden z przywódców sił greckich podczas oblężenia Troi; odważny, wspaniałomyślny, uważany za władcę Itaki.

    Tantal*** władca Lidii, syn Zeusa, ojciec Pelopsa i Niobe; współbiesiadnik bogów, zdradzał ludziom ich sekrety; obrażeni bogowie skazali go na męki w Tartarze.

    Niobe*** córka Tantala, małżonka Amfitriona; chełpiąc się swym licznym potomstwem, obraziła Leto, matkę Apollina i Artemidy; od ich strzał utraciła wszystkie dzieci; rozpaczającą Niobe Zeus zamienił w skałę.

    Rea*** tytanida, córka Uranosa i Gai, siostra i małżonka Kronosa; matka bogów olimpijskich, utożsamiana z Kybele.

Podobne zadania

lovelower1 Starożytni bogowie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: lovelower1 16.4.2010 (15:39)
agnes Bogowie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: agnes 16.4.2010 (20:08)
kalusia2 Mitologia Parandowski rozdział Bogowie olimpijscy daje 10 punktów proszę o pomoc Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kalusia2 7.9.2010 (21:03)
olciak110 Wyjaśnij jedyną z tych wskazówek: a) Bogowie nie są wskazówek b) Śmierć jest n Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: olciak110 19.9.2010 (13:56)
MonikaBudnik Mam zadanie na ( 26.10.10 ) . Mam napisac wypracowanie na temat "bogowie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: MonikaBudnik 24.10.2010 (13:50)

Podobne materiały

Przydatność 55% Bogowie

Bogowie Egiptu: Amon-bóg stwórca pod postacią ludzką Re-bóg słońca Izyda-bogini księżyca Bogowie Mezopotami: Sin-bog księżyca, który wyznaczał miesiące Ea-władca świata podziemnego Bogowie Grecji: Zeus-władca wszystkich Hera-opiekunka rodzin Posejdon-bog morza Atena-bogini mądrości Apollo-opiekun muzyki, litratury, sztuki Hefajstos-bóg kowalności...

Przydatność 60% Bogowie

Ajolos – bóg wiatrów i burz, podległe były mu wiatry: – Boreasz – władca (bóg) wiatru północnego, – Euros – władca (bóg) wiatru wschodniego, – Notos – władca (bóg) wiatru południowego, – Zefir – władca (bóg) wiatru zachodniego. Alfejos – syn Okeanosa i Tetydy, bóg rzeki Alfejos. Apollo – bóg wróżb, wyroczni i nagłej śmierci. Syn Zeusa i Latony,...

Przydatność 55% Bogowie.

Zeus, Dzes (mitologia grecka), najwyższy bóg grecki, wywodzący się od indoeuropejskiego bóstwa o imieniu Diausz Pitar, ojciec bogów i ludzi, bóg wszelkich zjawisk atmosferycznych. Pierwotnie opiekun rodziny, stojący na straży ogniska domowego i domu. Stróż praw gości i szukających azylu (Zeus Ksenios). Z czasem stał się patronem królów i państwa. Gwarantował (według Hezjoda)...

Przydatność 55% Bogowie greccy

Zeus (mitologia grecka), naczelne bóstwo greckiego panteonu, wywodzące się od indoeuropejskiego bóstwa o imieniu Diausz Pitar ("ojciec Zeus"). Bóg wszelkich zjawisk atmosferycznych (piorun, deszcz, burza itp). Pierwotnie patron i opiekun rodziny, stojący na straży ogniska domowego i domu (Zeus Herkejos, Zeus Ktesios). Gwarant praw gości i szukających azylu (Zeus Ksenios). Czczony przy...

Przydatność 65% Bogowie Egiptu.

To wybrani bogowie, których kult promieniował na wiele miast, dynastii i koncepcji teologicznych (lista nie jest oczywiście wyczerpująca). Praktycznie każdy z niżej wymienionych bogów mógł być, w przekonaniu jego czciciela, stwórcą świata i źródłem istnienia innych bogów: ATUM - przedstawiany w postaci mężczyzny z koroną faraonów na głowie. W teologii miasta Heliopolis...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji