Treść zadania
Autor: kasiaH171 Dodano: 16.6.2010 (12:02)
wskaż na dowolnym przykładzie dwie zależności położenia pierwiastka w układzie okresowym a budową jego atomu.
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne zadania
Pilne na jutro Przedmiot: Chemia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: aga125 20.4.2010 (08:28) |
pomóżcie to na jutro Przedmiot: Chemia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: basia0985 21.4.2010 (07:49) |
Ważne! Na jutro. Przedmiot: Chemia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: magdocha1 22.4.2010 (19:55) |
PROSZE POMÓŻCIE MAM TO NA JUTRO Przedmiot: Chemia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: Agulenka 28.4.2010 (19:10) |
PROSZE POMÓŻCIE MAM TO NA JUTRO Przedmiot: Chemia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: Agulenka 28.4.2010 (19:20) |
Podobne materiały
Przydatność 60% Opis Krzysia M.E.Letki "Jutro znów pójdę w świat. - Listy"
Bohater utworu M. E. Letki ”Jutro znów pójdę w świat. Listy” to Krzyś. Chłopiec ma 11 lat i jest osobą niepełnosprawną, chodzi o kuli. Jego zainteresowaniem jest kolekcjonowanie znaczków, chciałby się z kimś podzielić swoją pasją. Krzyś nie uczęszcza na lekcje wychowania fizycznego, ponieważ jest cienkim chuchrem. Ma z tego powodu same kompleksy i wstydzi się swojej...
Przydatność 55% Napisz pocztówke do kolegi z Anglii: 1. Napisz o pogodzie. 2. Co zazwyczaj robisz. 3. Co robiłaś wczoraj. 4. Co będziesz robić jutro.
Hello Kasia, I'm in Rome now. The weather is beautiful. It is sunny and hot. I usually swimm and sunbeaching at the beach. Yesterday I was sightseeing the city. I saw many besutiful bildings. Tommorow I will be back to Poland. See you soon. Best wishes! Monika
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
00myszka00 16.6.2010 (13:22)
Układ okresowy składa się z kolumn pionowych zwanych gr., które numerujemy kolejno od 1 do 18 .Pierwiastki należą do tej samej gr.mają taką samą liczbę elektronów walencyjnych i dlatego wykazują wiele podobieństw we właściwościach fizycznych i chemicznych.Najczęściej mają tą samą wartościowość i tworzą podobny typ związków chemicznych. Nazwy grup utworzono od pierwiastków położonych na początku kolumny czyli [2] berylowce , [13] borowce, [14] węglowce, [15] azotowce, [16] tlenowce, [17] fluorowce, [18] helowce, ( z wyjątkiem pierwszej gr.nazwanej litowcami).Wodór właściwie nie ma ściśle ustalonego miejsca w układzie okresowym. Obecność jednego elektronu w atomie wodoru przemawia za umieszczeniem tego pierwiastka w 1 gr., w której wszystkie pierwiastki mają po 1 elektronie walencyjnym, choć ze względu na brak podobieństwa we właściwościach nie zalicza się go do litowców,
# Pierwiastki ułożone w tablicy tworzą też poziome szeregi zwane okresami. Każdy okres rozpoczyna się bardzo aktywnym metalem, a kończy nieaktywnym gazem szlachetnym - helowcem. Numer okresu jest równy liczbie powłok elektronowych znajdujących się w nim pierwiastków, a oznaczamy je kolejno liczbami od 1 do 7.
# Z tablicy układu okresowego wynikają jeszcze inne zależności między położeniem pierwiastka, a budową jego atomu :
- Liczba atomowa zwana też liczbą porządkową pierwiastka określa liczbę protonów w jądrze, a tym samym liczbę elektronów w atomie.
- Numery gr. 1 i 2 odpowiadają liczbie elektronów walencyjnych znajdujących się w zewnętrznych powłokach elektronowych atomów.
- Liczba elektronów walencyjnych atomów pierwiastków grup 13-18 jest równa cyfrze w numerze grupy.
- Liczba masowa jest równa najbliższej liczbie całkowitej podającej wartość masy atomowej pierwiastka.
* Współczesne prawo okresowości brzmi:
Właściwości fizyczne i chemiczne pierwiastków, uporządkowanych zgodnie ze wzrastającą liczbą atomową, powtarzają się okresowo.
Na podstawie licznych badań stwierdzono , że począwszy od helu co ósmy pierwiastek ma podobne właściwości.Gdybyśmy wypisali dalej pierwiastki - zgodnie ze wzrastającą liczbą atomową - to zaobserwujemy powtarzanie się właściwości co 18, a następnie co 32 pierwiastki.
$ Okresowość właściwości pierwiastków została dostrzeżona po raz pierwszy w 1869 r. przez znakomitego chemika rosyjskiego DyMITRA MENDELEJEWA oraz przez uczonego niemieckiego Lothara MEYERA . Mendelejew na podstawie swoich obserwacji sformułował prawo okresowości.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie