Treść zadania
Autor: goomez Dodano: 15.6.2010 (09:29)
Jakie jest zastosowanie węgla ??? Proszę o pomoc !
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
pozdromandarynka 15.6.2010 (09:37)
Palisz węglem w pociągu xd
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
SeluS 15.6.2010 (09:55)
Węgiel oraz jego związki, odgrywa istotną rolę w przyrodzie. Węgiel jest nieodzownym składnikiem przyrody ożywionej.
To pierwiastek czwartej grupy głównej (IVA) układu okresowego, które na ostatniej powłoce walencyjnej ma po cztery elektrony.
Taka konfiguracja elektronowa ma tendencję do tworzenia wiązań kowalencyjnych z atomami wodoru, tlenowców i fluorowców. Trwałą konfigurację elektronową węgiel uzyskuje tworząc cztery wiązania kowalencyjne z udziałem elektronów innych atomów.
C + O2 ----> CO2
C + O=O ----> O=C=O
Węgiel występuje w przyrodzie zarówno w stanie wolnym jak i w postaci najrozmaitszych związków nieorganicznych i organicznych.
Do nieorganicznych związków węgla należą przede wszystkim: dwutlenek węgla, węglany i węgliki. Węglan wapniowy (CaCO3) - jest składnikiem wapieni, kredy, marmurów - tworzy masywy górskie.
W stanie wolnym węgiel występuje w przyrodzie w postaci minerałów - diamentu i grafitu . Są to różne odmiany alotropowe tego pierwiastka.
Odmiany alotropowe, są to różne postacie występowania substancji o tym samym składzie chemicznym, ale w odmiennych strukturach wewnętrznych.
Siatka grafitu
W graficie występują płaskie warstwy atomów węgla, ułożone w postaci sześciokątów przypominających plastry wosku. W warstwach atomy połączone są wiązaniami kowalencyjnymi. Odległości między atomami węgla w warstwie są takie same natomiast odległości między atomami węgla sąsiednich warstw odległości są większe. Z tej powodu wiązania miedzy atomami w warstwie są silniejsze niż między atomami z sąsiednich warstw. Ułatwia to \"oderwanie\" od siebie atomów sąsiednich warstw. Dlatego grafit jest miękki, mażący i łupliwy.
Siatka diamentu
W diamencie w odróżnieniu od grafitu, odległości między sąsiednimi atomami węgla są takie same w każdym kierunku. Dlatego i wiązania chemiczne są jednakowo silne w każdym kierunku.
Diament jest najtwardszym znanym minerałem. Spotykany jest niezwykle rzadko. Grafit w odróżnieniu od diamentu przewodzi prąd elektryczny, jest miękki i łupliwy.
W ostatnich latach diament na skalę przemysłową otrzymuje się w wyniku przekształcenia struktur grafitu w temperaturze ok.3000oC i ciśnieniu ok. 10000 atm.
Dwutlenek węgla jest składnikiem atmosfery i bierze udział w procesie fotosyntezy.
Fotosynteza jest to proces produkcji przez rośliny cukrów, skrobi i celulozy z dwutlenku węgla i wody pod wpływem światła słonecznego
Tym sposobem dwutlenek węgla pochłaniany jest przez rośliny z powietrza i wiązany pod postacią związków organicznych. Po śmierci rośliny cześć węgla powraca w postaci CO2 do atmosfery, natomiast reszta gromadzi się w postaci szczątków organicznych w glebie lub na dnie zbiorników wodnych.
Szczątki te ulegają powolnym przemianom w wyniku, czego powstały złoża torfu i węgli kopalnych.
Związki chemiczne węgla
Najbardziej znanymi związkami chemicznymi węgla są:
Tlenki węgla (dwutlenek węgla CO2 i tlenek węgla CO)
węglany
węgliki
Dwutlenek węgla powstaje w reakcji spalania węgla przy pełnym dostępie powietrza.
C + O2 ---> CO2
Jest on gazem bezbarwnym, bezwonnym, biernym toksycznie i chemicznie. Rozpuszczany w wodzie tworzy kwas węglowy.
CO2 + H2O ---> H2CO3
Wody mineralne gazowane zawierają rozpuszczony dwutlenek węgla
Tlenek węgla w odróżnieniu od dwutlenku węgla jest silnie toksyczną substancją, jego toksyczność polega na zablokowaniu funkcji hemoglobiny jako nośnika tlenu. Tlenek węgla powstaje podczas spalania węgla przy niedostatecznym dostępie tlenu z powietrza.
2C + O2 ---> CO
Węgliki - najbardziej znanym węglikiem mającym praktyczne zastosowanie jest węglik wapnia CaC2 nazywany również karbidem. Karbid reaguje z wodą z wydzieleniem acetylenu.
CaC2 + H2O ---> C2H2 + Ca(OH)2
Acetylen wykorzystywany jest do wielu syntez organicznych i jako źródło energii cieplnej w palnikach tlenowo-acetylenowych.
Fullereny
Z innych ciekawszych związków węgla należy wymienić fullereny. Są to struktury zbudowane tylko z atomów węgla, tworzące zamknięte sfery kuliste lub elipsoidalne. Ponieważ zawierają one wyłącznie atomy węgla, więc uznano je za jego kolejną odmianę alotropową.
Zastosowanie
Każda z odmian węgla występującego w stanie wolnym ma duże znaczenie jako surowiec do produkcji wielu produktów, które mają praktyczne zastosowanie w życiu codziennym człowieka.
Grafit - jest wykorzystywany do produkcji smarów, ołówków, elektrod, włókien węglowych oraz w technice jądrowej
Sadza - jako produkt spalania węglowodorów, ma zastosowanie jako wypełniacz do kauczuku w procesie produkcji gumy
Koks - ma zastosowanie w hutnictwie żelaza, cynku i ołowiu oraz jako paliwo w gospodarstwie domowym
Węgiel pod postacią związków chemicznych, głownie dwutlenku węgla ma zastosowanie jako:
środek gaśniczy (gaśnice śniegowe)
środek chłodniczy, tzw. \"suchy lód\"
Surowiec do produkcji mocznika.
Daj.. najj xd potrzebny..... ;dDodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
sara985 15.6.2010 (11:16)
wegiel jest otrzebny do palenia w piecu
a takze uzywamy go do nawozów i olejkówDodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
darka120 15.6.2010 (18:08)
Węgiel jest materiałem opałowym,wykorzystuje się go także do produkcji różnych artykułów np.tworzyw sztucznych .kosmetyków.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
pomocy!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa | 3 rozwiązania | autor: lallala 17.4.2010 (14:09) |
Bardzo Pilne;) Na jUUUtro!!! Pomocy Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa | 3 rozwiązania | autor: la_la1997 22.4.2010 (14:31) |
Strefa śródziemnomorsak{błagam, pomocy!!}!!!!!!!!!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa | 2 rozwiązania | autor: maw 22.4.2010 (18:47) |
Na już !!!!! teraz !!!!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa | 2 rozwiązania | autor: DKasia 25.4.2010 (15:41) |
Na już !!!!! teraz !!!!! Proszę !!!!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: DKasia 25.4.2010 (16:05) |
Podobne materiały
Przydatność 75% Łańcuch pomocy
1. Ocena, zabezpieczenie miejsca wypadku • Rozpoznanie (co się wydarzyło i co może się jeszcze wydarzyć) • Jakie są zagrożenia ( dla ratującego, poszkodowanych i świadków zdarzenia) • Zabezpieczenie m-ca wypadku aby zapobiec kolejnym nieszczęśliwym zdarzeniom • Zebrać informacje od świadków 2. Ocena ilości i stanu poszkodowanych • Ilu jest poszkodowanych...
Przydatność 50% Stowarzyszenia Pomocy
Nazwa: stowarzyszenie Pomocy Nieletnim Narkomanom Siedziba: ul. Szpitalna 276 Piekary Śląskie Teren Działania: ogólnopolski Osoba reprezentująca: psycholog Karolina Nowak (dane fikcjne) Cele działania: -swiadczenie wszechstonnej pomocy młodzieży, która nie potrafi sobie poradzić z "używkami" -pokrywanie w miarę posiadanych środków kosztów leczenia i badać...
Przydatność 50% Pomagajmy kiedy wołają pomocy
Wielkim problemem naszego społeczeństwa, nie dostrzegalnym przez niektórych, są samobójstwa. Czasami wydaje się, że problem ten nas nie dotyczy, lecz to nieprawda, bo ta tragedia, może spotkać nas, lub naszych bliskich, w momencie, w którym najmniej będziemy się tego spodziewać. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Stowarzyszenia Zapobiegania Samobójstwa...
Przydatność 75% Zadania ośrodka pomocy społecznej
Pomoc społeczna polega w szczególności na: 1. przyznawaniu i wypłacaniu przewidzianych ustawą świadczeń; 2. pracy socjalnej; 3. prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej; 4. analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej; 5. realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych; 6. rozwijaniu nowych form...
Przydatność 75% Apteczka pierwszej pomocy
APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY Apteczka pierwszej pomocy jest zestawem leków , środków opatrunkowych, a także niektórych przyborów i narzędzi lekarskich. Umieszczona w odpowiednim miejscu. Powinna być umieszczona w szafce lub odpowiedniej walizeczce oznakowanej czerwonym krzyżem. Apteczkę musi znajdować się w miejscu łatwo osiągalnym, ale niedostępnym dla dzieci. Powinna zawierać...
0 odpowiada - 0 ogląda - 5 rozwiązań
1 0
bozkoz 15.6.2010 (09:53)
Węgiel stosujemy do produkcji tworzyw sztucznych, włókien syntetycznych, barwników, antybiotyków, kauczuku syntetycznego, kosmetyków itp. Tlenek węgla CO jest substancją wyjściową w wielu syntezach organicznych, dwutlenek węgla CO2 w stanie stałym jest środkiem chłodzącym (suchy lód).
Grafit - jest wykorzystywany do produkcji smarów, ołówków, elektrod, włókien węglowych oraz w technice jądrowej .Sadza - jako produkt spalania węglowodorów, ma zastosowanie jako wypełniacz do kauczuku w procesie produkcji gumy Koks - ma zastosowanie w hutnictwie żelaza, cynku i ołowiu oraz jako paliwo w gospodarstwie domowym Węgiel pod postacią związków chemicznych, głównie dwutlenku węgla ma zastosowanie jako: środek gaśniczy (gaśnice śniegowe)
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie