Treść zadania

00myszka00

1.Podaj przykłady ruchu drgającego
2. Objaśnij wielkości opisujące ruch drgający : amplitudę, okres, częstotliwość drgań
3. Wyjaśnij, czym różnią się od siebie fale podłużne i poprzeczne
4. Wymień cechy dźwięku
5.Wyjaśnij zasadę Huygenesa
6. Opisz doświadczenie ukazujące zjawisko interferencji fal
7.Opisz ruch wahadła matematycznego
8. Opisz drgania swobodne, gasnące i wymuszone
9. Wskaż niebezpieczeństwa związane z występowaniem rezonansu

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1. kulka zawieszona na nici i odchylona z położenia równowagi
    2. Amplituda - największe wychylenie ciała z położenia równowagi
    okres - Czas w którym ciało wykonuje 1 pełne drganie
    Częstotliwość - liczba drgań w jednej sekundzie; odwrotność okresu;
    3. fala podłużna ma kierunek zgodny z kierunkiem rozchodzenia się fal a poprzeczna kierunek prostopadły do kierunku rozchodzenia się fal.
    4. częstotliwość (Hz) - jak wysoki jest dźwięk
    Natężenie dźwięku - jak głośny jest dźwięk
    Stopień skomplikowania drgań - jaka jest barwa dźwięku

Rozwiązania

  • userphoto

    1.instrumenty muzyczne(dzwiek), struny glosowe
    2.Amplituda - jest wielkoscia fali mierzona od jej szczytu do polozenia spoczynkowego. Fala przenoszaca duza ilosc energii ma duza amplitude. Kiedy fala rozchodzi sie od zrodla, traci energie a jej amplituda zmniejsza sie.
    Okres - to czas potrzebny do wykonania jednego pelnego ruchu fali. Mierzony jest w sekundach.
    Czestotliwosc - jest liczba pelnych fal powstajacych w ciagu jednej sekundy. Mierzona jest w hercach (Hz)

    3.Fale poprzeczne - w fali poprzecznej drgania tworzace fale przemieszczaja sie prostopadle do kierunku rozchodzenia sie fali. Fale wodne naleza do fal poprzecznych.
    Fale podluzne - to fale w ktorych czasteczki drgaja w tym samym kierunku, w ktorym przesuwa sie fala.
    Kiedy drgajacy sie obiekt przemieszcza sie naprzod, spreza czasteczki osrodka przed soba, tworzac zageszczenia. Kiedy obiekt porusza sie do tylu czasteczki osrodkowe oddalaja sie od siebie tworzac rozrzedzenie. Wytworzone zageszczenia i rozrzedzenia przemieszczaja, oddalajac sie od obiektu. Fale dzwiekowe naleza do fal podluznych.

    4.glosny lub cichy w zaleznosci od amplitudy jego fali. Glosny - wieksza amplituda, cichy - mniejsza amplituda
    wysoka tonacja, niska tonacja w zaleznosci od czestotliwosci ( wysoka czestotliwosc - wysoka tonacja; niska czestotliwosc - niska tonacja)

    6.Interferencja fal ma miejsce gdy dwie fale nakladaja sie na siebie. Kiedy fale maja identyczna czestotliwosc i kierunek, a szczyt i doline w tym samym czasie, mowi sie ,ze sa zgodne w fazie.

Podobne zadania

ana Opisz fale dzwiekowe. Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: ana 1.4.2010 (15:31)
mmonika1235 wazne pomocy na jutro!!! podstawowe problemy z ruchem Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: mmonika1235 20.4.2010 (13:03)
butterfly165 PRAWO PASCALA I ARCHIMEDESA-HYDROSTATYKA! POMOCY! Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: butterfly165 27.4.2010 (20:18)
razor1993 Pole i rodzaje pol Przedmiot: Fizyka / Liceum 2 rozwiązania autor: razor1993 29.4.2010 (16:26)
xcandygirlx !!!!!!!!!POMOCY!!!!!!!!! (PROSTE PYTANIA) Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: xcandygirlx 1.5.2010 (16:20)

Podobne materiały

Przydatność 70% Drgania Elektryczne

Drgania elektryczne-to zjawisko indukcji elektromagnetycznej, w wyniku którego powstaje prąd indukcyjny, który ponownie ładuje okładki kondensatora, zjawisko to powtarza się wielokrotnie. Obwód drgający składa się z:kondensatora,maszyny elektrycznej, iskiernika,łącznika,zwojnicy. Telekomunikacja-dziedzina nauki, która zajmuje się przekazywaniem na odległość dźwięków,...

Przydatność 75% Wibracje (drgania mechaniczne)

WIBRACJE (DRGANIA MECHANICZNE) Drganiami nazywa się zmiany wielkości fizycznej występujące w funkcji czasu i polegające na tym, że jej wartości są na przemian rosnące i malejące względem pewnego poziomu odniesienia. Wibracje (drgania mechaniczne) to niskoczęstotliwościowe drgania akustyczne rozprzestrzeniające się w ośrodkach stałych. Wibracje w wielu przypadkach są...

Przydatność 75% Łańcuch pomocy

1. Ocena, zabezpieczenie miejsca wypadku • Rozpoznanie (co się wydarzyło i co może się jeszcze wydarzyć) • Jakie są zagrożenia ( dla ratującego, poszkodowanych i świadków zdarzenia) • Zabezpieczenie m-ca wypadku aby zapobiec kolejnym nieszczęśliwym zdarzeniom • Zebrać informacje od świadków 2. Ocena ilości i stanu poszkodowanych • Ilu jest poszkodowanych...

Przydatność 50% Stowarzyszenia Pomocy

Nazwa: stowarzyszenie Pomocy Nieletnim Narkomanom Siedziba: ul. Szpitalna 276 Piekary Śląskie Teren Działania: ogólnopolski Osoba reprezentująca: psycholog Karolina Nowak (dane fikcjne) Cele działania: -swiadczenie wszechstonnej pomocy młodzieży, która nie potrafi sobie poradzić z "używkami" -pokrywanie w miarę posiadanych środków kosztów leczenia i badać...

Przydatność 70% Drgania i rozchodzenie się fal mechanicznych

REGUŁKI: Drgania gasnące-drgania zanikające, czyli drgania o malejącej w czasie amplitudzie Drgania niegasnące- drgania których amplituda w miarę upływu czasu nie zmienia swojej wartości. Ruch Drgający – ruch polegający na okresowych zmianach położenia układu lub ciała Wahadło matematyczne – punkt materialny zawieszony na nieważkiej i nierozciągliwej nici, który po...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji