Treść zadania

gp171

Dlaczego twoim zdaniem w epoce renesansu średniowiecze określa sie mianem ciemnych wieków??
argumenty

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Ponieważ epoka renesansu to głownie postęp naukowy, ale i nie tylko. W średniowieczu ludzie zapatrzeni byli w Kościół, wyznawali tylko to, co on właśnie głosił, bardzo często- o czym wiedzieli już ludzie z epoki odrodzenia- to, co było dla niego wygodne. Ktoś im powiedział, że życie na ziemi mają przeżyć tak, jak nakazuje im Kościół. Uznawali za herezję niektóre sprzeczne z dogmatem Kościoła nowinki naukowe, nie podpisywali swojego autorstwa pod działami, zostawały one anonimowe, toteż można stwierdzić, że średniowieczni ludzie nie przejmowali się tym, że nawet jak oni odejdą z tego świata, to świat będzie istniał dalej. Średniowiecze nie uznawało buntów naukowych, nowości, które nie można było podpiąć do obowiązującego dogmatu chrześcijaństwa. Mieli swoje obyczaje, które uważali za święte, a za samo badanie świętej rzeczy groziła kara spalenia na stosie. Nietolerancja dla innych religii- główna, powszechna przyczyna krucjat. Średniowiecze to początki chrześcijaństwa. Ludzie dopiero poznawali Jezusa, Maryję... To sobór nicejski, którym przewodniczył m.in cesarz Konstantyn, który mimo, iż wprowadził chrześcijaństwo jako religię narodową, to chrzest przyjął dopiero na łożu śmierci- był wyrocznią dla świętości Jezusa, czy czystości Maryi. Ewangelie, całe Pismo Święte do dziś cierpi przez "dobieranie" do panującej polityki Konstantyna i papieża odpowiednich Ewangelii, dlaczego mamy ich tylko 4? Bo inne zostały uznane za apokryficzne- nienatchnione. Do dziś chrześcijanie mają te samą Biblię- wyselekcjonowaną przez poganina, o reszcie boimy się mówić. Epoka renesansu dobrze znała historię średniowiecza, nawet zwykli ludzie zaczęli ją poznawać, toteż często renesans nazywany jest epoką buntu. Uznali średniowiecznych ludzi za dzieci, które uwierzą w każdą bajkę. Mieli takie prawo. Dlaczego? Ponieważ mimo, że oskarżenia o herezję itp. nadal istniały, to chęć poznania prawdy była silniejsza i rozwikłali największe sprawy średniowieczne okryte tajemnicą. Warto tez dodać, że ludzie renesansu poczuli wreszcie co to jest zabawa, nie wyobrażali sobie bez niej życia i tak jak my teraz, jeśli ktoś nie słucha muzyki, nie zna się na niej, to mówimy ze jest sto lat za murzynami :D W średniowieczu ludzie lubili się zamartwiać, nie dbali o siebie. A w renesansie pojawił się antropocentryzm- człowiek jako istota stworzona na obraz i podobieństwo boga na pierwszym miejscu, całkowicie kłóciła się z panującym w średniowieczu teocentryzmem (tj bóg w centrum uwagi). Rozwinął się humanizm, badania nad człowiekiem, umiłowanie człowieka, jego talentów, biologii. Uznawali, że Bóg nie stworzył ludzi po to, żeby cały czas się umartwiali, stworzył nam piękny świat, abyśmy go podziwiali a nie siedzieli w ciemnych norach w łachmanach, żeby się tylko modlić. Dostaliśmy rozum, żeby go wykorzystać, dlatego epoka renesansu nie uznawała zapatrzenia w Kościół, który głosił: módlcie się i pracujcie.

Rozwiązania

Podobne zadania

emilka30123 Pilne!stan wojenny Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: emilka30123 5.4.2010 (21:08)
gp171 PILNE!! Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: gp171 21.4.2010 (16:24)
12345 Wierzenia Rzymian - PILNE!! Na jutro... :) Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: 12345 22.4.2010 (22:24)
markra10 PILNE BARDZO!!!!! POZMOZCIE MAM CZAS DO 14,15 Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: markra10 25.4.2010 (12:53)
awariaaawaria POMOC PILNE PROSZĘ Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: awariaaawaria 28.4.2010 (16:46)

Podobne materiały

Przydatność 60% "Bo wykonać mi trzeba dzieło wielkie, pilne, bo z tych kruszców dla siebie serce wykuć muszę [...]" (L. Staff). Czy człowiek może być kowalem swojego

WSTĘP. A. Znane przysłowie mówi, że każdy jest kowalem swojego losu. Mądrość ludowa każe wierzyć w możliwość kreowania własnego życia, nadawania mu kształtu zbliżonego do naszych marzeń i pragnień. Przekonanie to wydaje się bliskie także L. Staffowi, którego słowa stanowią inspirację niniejszych rozważań. Poeta, czyniąc bohaterem wiersza symbolicznego kowala -...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji