Treść zadania

marcelina91

Opracować wiersze C.Kamila Norwida ''W weronie'' , Moja piosenka'' . Prosze pomóżcie mi.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0

    Nie napisałaś, która Moja Piosnka więc zakładam, że druga. Ta jest bardziej znana. I nie napisałaś co to ma być: czy czysta analiza, czy analiza porównawcza, czy tylko interpretacja.

    W wierszu Norwida obraz Polski jest nie tyle realny, ile przeniesiony w sferę ideału. Właśnie idealizacja ojczyzny, nadmierne uwypuklanie jej cnót i zalet było bliskie romantykom. Wiersz ten jest wyrazem tęsknoty autora za domem, przedstawia on jego nostalgię, samotność, smutek i bezsilność. Symbolem rodzinnego domu jest chleb - dar od Boga: „Dla darów nieba... Tęskno mi, Panie...”. Podmiot liryczny tęskni do wiejskiego krajobrazu, gdzie bocianie gniazdo symbolizuje szczęście. Mówi również o swej tęsknocie „do bez - tęsknoty i do bez - myślenia”. Według niektórych idealizacja ojczyzny, którą posłużył się w swym wierszu Norwid, jest dla niego bardzo nietypowa, dlatego też można podejrzewać, iż owa bez - tęsknota i bez - myślenie są wyrazem ironii autora.
    Bohater wiersza tęskni za miejscem, gdzie nie musiałby już tęsknić, czyli za domem. Przywodzi na pamięć szereg obrazów, które potęgują tylko jego tęsknotę i poczucie osamotnienia. W ostatniej zwrotce mówi o swej tęsknocie do miejsca, gdzie nikt się o niego nie zatroszczy ani nie upomni: („Tęskno mi ówdzie, gdzie któż o mnie stoi?”). Z życiorysu Norwida wiemy, iż w ojczyźnie nie cieszył się on szacunkiem i nie był ceniony przez społeczeństwo. Tak też było co prawda w innych krajach, np. we Francji, gdzie zmarł jako nędzarz. Potwierdza to natomiast, że owa tęsknota skierowana jest do kraju ojczystego - do Polski.

    Podmiot liryczny godzi się na swój los - „Lecz tak być musi”. Jednak jakby nie do końca, gdyż również zwrotka, w której wypowiada te słowa zakończona jest zwrotem „Tęskno mi, Panie...”

    Wiersz ma budowę regularną. Tworzy go sześć czterowersowych zwrotek, z których każda zakończona jest zwrotem „Tęskno mi, Panie...”. Dwa pierwsze wersy w każdej ze zwrotek mają po jedenaście sylab, zaś dwie kolejne po pięć. Występują także rymy (chleba-nieba, myślenia - cienia). Możemy wyróżnić następujące środki stylistyczne: pytanie retoryczne („gdzie któż o mnie stoi?”), epitet (odwieczne wyznanie), anafora („Do kraju tego, gdzie kruszynę...”, „Do kraju tego, gdzie winą...”), wykrzyknienie („Lecz tak być musi, choć się tak nie stanie Przyjaźni mojej!”).

Rozwiązania

  • bozkoz

    Wiersz "W Weronie"jest nawiązaniem do tragedii Romeo i Julia. Jest kontynuacją historii, bo rozpoczyna się w chwili śmierci bohaterów. Utwór jest zbudowany na zasadzie przeciwieństw: domy Capulettich – domy Montekich, grom – łagodne oko błękitu, łzy – kamienie, cyprysy – ludzie (uczeni).

    CYPRYSY:
    -wspułczują nieszczęśliwym kochankom,
    -uważają że spadające gwiazdy to łzy – symbolizują tych którzy kierują się uczuciami.
    W 2 strofie niebo, czyni się obserwatorem zdarzeń. Podmiot liryczny nie komentuje sensu zjawisk, ale oddaje głos ludziom i przyrodzie:
    *cyprysy mówia, że…
    *a ludzie mówią, i mówią uczenie…

Podobne zadania

klaudus1920 Ćwiczenia do wiersza Kamila Baczyńskiego Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: klaudus1920 31.3.2010 (00:00)
mycha12 w jakim stopniu film andrezja wajdy wzbogaci moja wiedze w katyniu? czym dla Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: mycha12 15.4.2010 (13:02)
aga1825 wiersze Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: aga1825 18.7.2010 (12:10)
vivika22 Rozprawka na temat MOJA WYMARZONA SZKOŁA Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: vivika22 25.11.2010 (10:56)
trafmo !!!!!! są jakieś wiersze w których występuje dialog miłosny? Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: trafmo 11.2.2011 (18:53)

Podobne materiały

Przydatność 70% Interpretacje wiersza Norwida" W Weronie"

Jest wiele interpretacji wiersza , lecz myśle że trzy z nich są najtrafniejsze: 1. Norwid nawiązuje do dramatu Szekspira" Romeo i Julia". Ukazuje Weronę jako miejsce na które spada z nieba gwiazda. Przez przyrode traktowana jest jako łza , która dotrze do grobu nieszczęśliwych kochanków( " Cyprysy mówią ....") Światopogląd naukowy natomiast sprawia,że spadająca gwiazda jest...

Przydatność 70% Analiza utworu C.K. Norwida "W Weronie"

Autorem wiersza pt.: ,,W Weronie” jest polski poeta Cyprian Kamil Norwid. Utwór opowiada o wielkiej tragedii, która dotknęła dwa skłócona ze sobą rody Kapuletich i Montekich.. Poeta bardzo się nią przejął jednak mimo to nie opisał swoich uczuć i doznań. Podmiot liryczny w wierszu nie został dokładnie określony. Jest nim pewna osoba przyglądająca się z boku całemu...

Przydatność 55% Moja piosenka z wprowadzonym do tekstu refrenem "Tęskno mi panie"

Do chwili ciszy niczym niezmąconej, nawet odgłosem oddechu mego nieprzerwanej Tęskno mi Panie Do Jego oczu błękitnych których gra świateł całe me ciało wypełniała Tęskno mi Panie Do cichej melodii szeptu Jego gdy dla mnie tylko grał swą muzykę...

Przydatność 65% Analiza i interpretacja wiersza Cypriana Kamila Norwida pt: "W Weronie"

Wiersz Cypriana Kamila Norwida traktuje temat sporu, który powstał już w początkach romantyzmu między racjonalistami, a romantykami. Tematem tej sprzeczności jest rola uczuć w życiu człowieka. Norwid nie ustosunkowuje się ściśle do żadnego z poglądów. Pierwsza zwrotka opowiada o dwóch zwaśnionych rodach, Kapuletich i Montekich. Są one tematem "Romea i Julii", dzieła...

Przydatność 65% Analiza i interpretacja "W Weronie" Cypriana Kamila Norwida.

Cyprian Kamil Norwid (1821–1883) Poeta, dramatopisarz, prozaik, malarz i rzeźbiarz. Młodość spędził w Warszawie, a od 1820 r. przebywał za granicą: we Włoszech, w Niemczech i USA. Na stałe osiadł we Francji. Ostatnie lata życia spędził w osamotnieniu i nędzy w paryskim Domu Św. Kazimierza, przytułku dla ubogich emigrantów polskich. Jego twórczość, niedocenianą przez...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji