Treść zadania

karo1278

Streść koncert Jankiela i Wolskiego idokonaj analizy.

Z góry dziękuje !

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Koncert Jankiela to odzwierciedlenie wydarzeń z historii Polski. Nawiązanie do Konstytucji 3 Maja 1791 roku,w czasie tej części skoczne dźwięki poloneza wprawiają młodych w pogodny,radosny nastrój,podrywają do tańca.Starsi natomiast popadają w zadumę,wspominają owe szczęśliwe lata,mądre,demokratyczne ustawy,zbratanie wszystkich stanów.
    Zawiązanie konfederacji targowickiej(1792)-miesza wesołość z e złowieszczymi przeczuciami.Wszyscy stali się smutni,ogarnia ich przerażenie,a klucznik zakrywa ręką twarz.
    Insurekcja kościuszkowska(1794)-w tej części słuchacze na dźwięki marszu,przypominają wojnę,atak,szturm. Rzeź Pragi(1794)-przypominając to wydarzenie,drżą na wspomnienie masakry ludności cywilnej Pragi.Powstanie Legionów(1797),walka o wyzwolenie narodowe,tułaczka legionistów-starzy legioniści poznali piosenkę o żołnierzu tułaczu,wspominają wędrówki po lądach,morzach,piaskach gorących i mrozie u boku Napoleona.W zadumie spuszczają głowy,zamyśleni o walce w Legionach,która nie przyniosła oczekiwanej wolności. Nowe nadzieje Polaków na odzyskanie wolności związane z wyprawą Napoleona na Rosję-panuje niezwykłe ożywienie,ogólna radość.Z osobą Dąbrowskiego wiązano nowe nadzieje na odzyskanie niepodległości.Radości towarzyszy wielkie wzruszenie,a Jankiel płacząc całuje rękę generała. Analizowany tekst opisuje koncert Wojskiego na rogu, kończący wielkie łowy. Po zakończonym polowaniu na niedźwiedzia, myśliwi wylegli na polanę i otoczyli martwego zwierza. „Wojski uniósł swój róg bawoli, długi, cętkowany, kręty Jak wąż boa, oburącz do ust go przycisną” , wkładając wielki wysiłek, „wzdął policzki jak banie, w oczach krwią zabłysnął, zasunął w pół powieki, wcisnął w głąb pół brzucha I do płuc wysłał z niego cały zapas ducha, i zagrał...”. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali koncertu na rogu. Byli zafascynowani różnorodnością dźwięków i siłą przekazu muzyki: - „ Umilkli strzelcy, stali szczwacze zadziwieni Mocą, czystością, dziwną harmonią pieni”. Swą muzyką, Wojski przypomniał swoją sławę i wielkie czyny : - „Starzec cały kunszt, którym niegdyś w lasach słynął, Jeszcze raz przed uszami myśliwców rozwinął”. Grane nuty niosły za sobą wydarzenia zakończonego polowania. Umiał wydobywać z rogu takie dźwięki, które ilustrowały cały jego przebieg - dźwięczne, rześkie to odgłosy pobudki, potem dało się słyszeć szczekanie psów, wreszcie strzały. „(...) pobudka, potem Jęki po jękach skomlą: to psów granie ; A gdzie niegdzie ton twardszy jak grzmot : to strzelanie”. Natężenie siły dźwięków zwiastowało triumfalne zakończenie polowania na niedźwiedzia: - „Dmie znowu, jakby w rogu były setne rogi, słychać, zmieszane wrzaski szczwania, gniewu, trwogi, / strzelców, psiarni i zwierząt; aż Wojski do góry podniósł róg i tryumfu hymn uderzył w chmury”. Gra Wojskiego wywołała wielki aplauz słuchaczy, a także ogromne zadowolenie samego artysty: - „Z oczyma wzniesionymi stał jakby natchniony (...), a tymczasem zagrzmiało tysiące oklasków”.
    Muzyka naśladowała odgłosy dzikich zwierząt i niesiona przez echo silnie oddziaływała na słuchaczy: - „Tu przerwał (...); wszystkim się zdawało, że Wojski wciąż gra jeszcze, a to echo grało”.
    Nagromadzenie tak wielu urozmaiconych środków stylistycznych w analizowanym fragmencie, umożliwia czytającemu wyobrazić sobie przebieg polowania i jego atmosferę. Oddziaływają na zmysły człowieka: słuchu, wzroku. Znaleźć można liczne epitety, porównania np.: róg krety jak wąż boa, onomatopeje np.: grzmi, rześki, dźwięczący, strzelanie, a także personifikację np.: „(...) powtarzały je dęby dębom, buki bukom”. Wrażenia wzrokowe odgrywają znaczącą rolę w kreowaniu w wyobraźni opisanego obrazka: „róg kształty zmieniał (...) to wraz w wilczą szyję, przeciągając się, długo przeraźliwie wyje, znowu jakby w niedźwiedzie rozwarłszy się gardło (...)”.Gra Wojskiego na rogu ukazuje kunszt Adama Mickiewicza w opisywania obrazu, muzyki i wrażeń słowami. Stanowi połączenie słowa poetyckiego z melodią. Analizowany fragment jest swego rodzaju retardacją, pauzą, zatrzymaniem akcji. Nadaje w ten sposób plastyczności i barw utworowi. Uzupełnia jego kompozycję, dzięki temu całość stanowi pokrzepienie serc Polaków, dając możliwość przypomnienia o wspólnocie narodowej i jej tradycjach.

Rozwiązania

Podobne zadania

dzakasia Świętoszek PILNE Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: dzakasia 7.4.2010 (22:20)
majka82101 PILNE NA JUTRO !POLSKI.jak rozumieszsformułowanie że anioł jest Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: majka82101 16.4.2010 (20:13)
mmmartaaa1625 Hasła pozytywizmu w Lalce... PILNE!!! Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: mmmartaaa1625 21.4.2010 (22:08)
nacia0491 Pilne! Wymień 4 zasługi Andrzeja Kmicica Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: nacia0491 22.4.2010 (16:05)
weronisiaxd To jest pilne!! Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: weronisiaxd 24.4.2010 (14:01)

Podobne materiały

Przydatność 60% "Bo wykonać mi trzeba dzieło wielkie, pilne, bo z tych kruszców dla siebie serce wykuć muszę [...]" (L. Staff). Czy człowiek może być kowalem swojego

WSTĘP. A. Znane przysłowie mówi, że każdy jest kowalem swojego losu. Mądrość ludowa każe wierzyć w możliwość kreowania własnego życia, nadawania mu kształtu zbliżonego do naszych marzeń i pragnień. Przekonanie to wydaje się bliskie także L. Staffowi, którego słowa stanowią inspirację niniejszych rozważań. Poeta, czyniąc bohaterem wiersza symbolicznego kowala -...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji