Treść zadania

puch

krótko i na temat opisać powstanie styczniowe. zawrzeć w tym kilka ważnych osób z powstania jak np. : Traugutt, Langiewicz, Sierakowski itp, zawrzeć takie pojęcia jak : biali, czerwoni, represje, uwłaszczenie chłopów, walki partyzanckie, terror. błagam o pomoc!!!!!!! to bardzo ważne i szybko potrzebne! z góry dzięki

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Powstanie styczniowe (1863–1864) – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu, wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 w byłym Wielkim Księstwie Litewskim, trwało do jesieni 1864; zasięgiem objęło tylko zabór rosyjski: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane – Litwę, Białoruś i część Ukrainy; było największym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej; miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1 200 bitew i potyczek, mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało; Wilno zostało spacyfikowane przez oddziały Murawjowa Wieszatiela; po upadku powstania Kraj i Litwa pogrążyły się w żałobie narodowej; w 1867 zniesiono autonomię Królestwa Polskiego, jego nazwę i budżet, w 1869 zlikwidowano Szkołę Główną Warszawską, w latach 1869–1870 setkom miast wspierających powstanie odebrano prawa miejskie doprowadzając je tym samym do upadku, w 1874 zniesiono urząd namiestnika, w 1886 zlikwidowano Bank Polski; skasowano wszystkie klasztory w Królestwie, skonfiskowano ok. 1 600 majątków ziemskich i rozpoczęto intensywną rusyfikację ziem polskich; po stłumieniu powstania znaczna część społeczeństwa Królestwa i Litwy uznała dalszą walkę zbrojną z zaborcą rosyjskim za niecelową i zwróciła się ku pracy organicznej; powstanie przyczyniło się do korzystniejszego niż w dwóch pozostałych zaborach uwłaszczenia chłopów; pozostawiło trwały ślad w literaturze (Orzeszkowa – Nad Niemnem, Dąbrowska – Noce i dnie) i sztuce polskiej (Grottger – Polonia i Lithuania, Matejko – Polonia) XIX i XX wieku w kraju, na Litwie i na Białorusi.
    Geneza powstania
    Organizacje spiskowe
    Przegrana Rosji w wojnie krymskiej odsłoniła jej wewnętrzną słabość. Skłoniło to cara Aleksandra II Romanowa do przeprowadzenia pewnych reform ustrojowych.
    Polacy odczytali to jako objaw słabości rosyjskiego samodzierżawia i rozpoczęli przygotowania do wybuchu nowego powstania. Pierwsze polskie organizacje spiskowe powstawały na terenie prowincji zabranych już od początku 1856. Na Uniwersytecie Kijowskim utworzono tzw. 'Ogół', z którego wyłonił się bardziej zakonspirowany Związek Trojnicki. Związek szukał kontaktów z młodzieżą na terenach wszystkich trzech zaborów i opowiadał się za powstaniem. Drugim ośrodkiem, w którym rozwinęły się polskie organizacje konspiracyjne był Petersburg. Najważniejszą komórkę konspiracyjną powołali tam oficerowie studiujący w Akademii Sztabu Generalnego. Koło Oficerów Polskich w Petersburgu założył Zygmunt Sierakowski. Po jego odejściu, kierownictwo przejął Jarosław Dąbrowski. W 1857 powstała w Warszawie Akademia Medyko-Chirurgiczna i od razu wśród jej studentów zaczęły tworzyć się konspiracyjne kółka młodzieżowe. Kółka takie powstały też w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. W maju 1858 do Warszawy przybył z Kijowa Narcyz Jankowski, który założył w środowisku akademickim klika tajnych kółek, a następnie zaczął je integrować i prowadzić potajemne szkolenia wojskowe. W 1859 zebrała się kapituła organizacji Czerwonych, przygotowując plany wybuchu powstania.

Rozwiązania

Podobne zadania

Gabuleoooo powstanie styczniowe i listopadowe Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Gabuleoooo 29.3.2010 (15:24)
paulinagrzelak769 Uzupełnij schemat metaplanu Czy powstanie listopadowe miało szanse na Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: paulinagrzelak769 30.3.2010 (16:24)
daffit_hardcore Czy warto było wznieć powstanie listopadowe? (min. 2 str.) Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: daffit_hardcore 13.4.2010 (15:39)
kasiunia656 Powstanie listopadowe Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: kasiunia656 11.5.2010 (15:45)
zycyk Kto wraz z Romualdem Trauguttem został powieszony (Powstanie Styczniowe -1863) Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: zycyk 12.5.2010 (22:21)

Podobne materiały

Przydatność 55% Powstanie styczniowe.

Polityka Wielopolskiego mogła odnieść sukces i uniemożliwić wystąpienie zbrojne, dlatego zwolennicy powstania za pomocą szeregu zamachów terrorystycznych ( druga połowa 1862 r. ) starali się uniemożliwić porozumienie między społeczeństwem a rządem. Min. zorganizowano zamach na Konstantego, na Wielopolskiego (były one nieudane ). 1 września 1862 r. komitet centralno-narodowy...

Przydatność 50% Powstanie Styczniowe

POWSTANIE STYCZNIOWE .

PLAN:
1. Wprowadzenie. WŻNIEJSZE DATY :
2. Wiara w zwycięstwo .
a) obuz białych
b) obuz czerwonych 1, 15/16 - I - 1863 ~ Branka.
c) działania powstańcze 2. 22 - I - 1863 ~ Wybuch powstania .
3. Przewódcy powstania 3. 8 - VIII - 1863 ~ b. pod Żyrzynem .
b) Stefan Bobrowski 4. 2 - III - 1864 ~ Rząd carski ogłosił...

Przydatność 50% Powstanie styczniowe

POWSTANIE STYCZNIOWE

Walki rozpoczęły się 22.01.1863 roku, było dobrze przygotowane w sensie organizacyjnym, jeśli Polacy wygrają, przejmują władzę w Polsce. Cel:
a) istniał rząd podziemny, który ma się ujawnić w momencie wybuchu powstania,
b) zdobyć twierdzę w Modlinie i uzbroić oddziały chłopskie
Pierwsze dni powstania były militarnym sukcesem...

Przydatność 65% Powstanie styczniowe

Powstanie styczniowe W Królestwie Polskim wielu ziemian wprowadziło oczynszowanie chłopów i przestawiało się na intensywny system uprawy , w coraz większym zakresie korzystano także z pracy najemnej , Ale w okresie między powstaniowym uczyniły to jeszcze nie wszystkie gospodarstwa , a poza tym chłopi chcieliby mieć własną ziemię , coraz bardziej skarżąc się na...

Przydatność 50% Powstanie styczniowe

Na początku trzeba przedstawić scenę polityczną tamtych lat. Otóż w 1855 roku carem w Rosji został Aleksander II. Nowy car wstępował na tron po klęsce Rosji w wojnie krymskiej (1853-56). Car rozumiał słabości Rosji i próbował ją zreformować. Zwalniano więc ludzi z więzień, pozwolono wrócić Polakom z Syberii, otwierano stare szkoły, zelżała cenzura, było znacznie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji