Treść zadania

Remember99

Napisz charakterystykę postaci literackiej, która twoim zdaniem zasługuje na miano bohatera.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Myślę ze postacią , która zasługuje na miano bohatera jest Zbyszko z Bogdańca (krzyżacy)




    Zbyszko z Bogdańca jest jednym z głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Krzyżacy". Był on urodziwym, młodym rycerzem wychowanym przez swojego stryja - Maćka z Bogdańca. Już jako mały chłopiec brałudział w wielu bitwach, dzięki którym wyćwiczył zwinność oraz nabrał niespotykanej siły. Pochodził z rodu, który pieczętował się herbem "Tępa Podkowa". Został sierotą jako mały chłopiec, ale poznajemy go, gdy ma 18 lat.
    Zbyszko był wysokim i dobrze zbudowanym młodzieńcem. Jego twarz wydawała się bardzo dziecinna, nie pasująca do postury, lecz zarazem bardzo piękna. Swoje blond włosy bohater na codzień chował w pątlik. Wyglądał bardzo radośnie co kontrastowało z męską sylwetką. Zbyszko zawsze był ubrany bardzo elegancko i schludnie - stosownie do miejsca i sytuacji w jakiej się znajdował. Zazwyczaj zakładał skórzany kubrak, a do walki zbroję.
    Młodzieniec cechował się otwartością, byłśmiały i znał swoją wartość. Moźna tu przytoczyć sytuację, gdy Zbyszko składał śluby wybrance swego serca - Danusi ze Spychowa. Kiedy tłum ludzi podszedł, by przypatrzeć się bliżej chłopcu niezwykłej urody, ten "stał w środku z chełpliwym uśmiechem na swojej twarzy i okręcał się nieco na miejscu, aby lepiej mogli mu się przyjrzeć". W tym momencie można odkryć także inną cechę charakteru Zbyszka, jaką była spontaniczność. Działając pod wpływem impulsu, oczarowany urodą Danusi Jurandówny, w jednej chwili zdecydował się jej służyć i złożyć przysięgę dotyczącą zdobycia pawich czubów. Oprócz tego był bardzo wesoły i pomimo wielkiej tragedii, jaką była śmierć rodziców, nie tracił pogody ducha i nadziei na lepszą przyszłość. Niepohamowana, porywcza natura Zbyszka szuka sobie "ujścia". Młodzieniec rwie się do życia, do wielkich czynów rycerskich i bitew. Nieprzemyślany atak na posła krzyżackiego - Kunona von Lichtensteina - kończy się wyrokiem śmierci na śmiałka. To, że Danusia go uratowała graniczy z cudem. Zbyszko na pewno był odważny. Nie każdy jest rycerzem. Po jego walce z Rotgierem, można spokojnie stwierdzić, że cechował się walecznością. Lecz również był szlachetny i chonorowy, gdyż nie skorzystał z ucieczki, którą proponował mu Maćko, gdy skazano go na śmierć. Zawsze dotrzymywał słowa i jak obiecał - uratował Danusię. Musiał być sprytny, bo wygrywał w wielu walkach.
    Zbyszko był przyjaźnie nastawiony do ludzi. Z pewnością umiał okazywać uczucia do bliskich mu osób. Bardzo kochał Maćka z Bogdańca. Do tego stopnia, że gotów był nawet oddać za niego życie. Wiedząc, że stryjowi dobrze zrobiłoby niedźwiedzie sadło, bez wachania poszedł sam upolować zwierze. Swoje serce okazał także Danusi, kochając ja niezmiernie i nieustając w poszukiwaniach, gdy tą porwali Krzyżacy. Choć Danusa umarła, czuł się zobowiązany złożyć jej pawie czuby. Zbyszko nie pozostawał też obojętny innej ważnej dla niego kobiecie, jaką była Jagienka. Żal mu było wyjeżdżać z Bogdańca, wiedząc jakie wspaniałe chwile spędził u boku Zycha ze Zgorzelic. Sądząc po jego zachowaniu i sposobie bycia, z pewnością był pozytywnie odbierany przez otoczenie.
    Zbyszko z Bogdańca całe swoje życie poświęcił na walki, bitwy i doskonalenie swoich rycerskich umiejętności. Interesowały go obyczaje ryceerskie, starał się za wszelką cenę dorównać najwybitniejszemu rycerzowi - Zawiszy Czarnemu. Bohater posiadał przeogromną siłę, co udało mu się potwierdzić gdy wycisnął sok z kawałka drewna. Umiał także naciągnąć kuszę ręcznie. Ale nie potrafił czytać i pisać, o napisanie tabliczki o Danusi na drzwiach poprosil Sanderusa.
    Sądzę, że Zbyszko był jak najbardziej pozytywnym bohaterem powieści. Bardzo zaimponowała mi jego siła, odwaga i prostolinijność. Z drugiej strony uważam, że powinien być bardziej opanowany i rozsądny. Swoją siłę i męskość udowodnił między innymi podczas polowania na niedźwiedzia, oraz w sytuacji , kiedy bez zastanowienia rzucił się na tura, który zagrażał księżnej i Danusi. Odważnie walczył po stronie Żmudzianów z Krzyżakami. W obronie honoru ryceerskiego podjął walkę z Cztanem i Wilkiem, żeby nie myślano, że się ich boi. Myślę, że bohater posiadał wiele cech prawdziwego rycerze. Każdą walkę toczył solidnie i dokładnie, aby nie zawieść innych rycerzy. Uważam, że podczas nieprzemyślanej obietnicy złożonej Danusi, Zbyszko nie kierował się rozsądkiem, ale impulsem. W tej także sytuacji udowodnił, że nie jest do końca opanowany i potrafi podejmować nieprzemyślane decyzje. Jego wielkie czyny z pewnością zasługują na uwagę. Wydaje mi się, że w czasach średniowiecza trudno było zostać prawdziwym, oddanym i dobrym rycerzem, a jemu sie to udało.

Rozwiązania

  • Rocka

    Jedną z postaci zasługujących na szczególny szacunek i miano bohatera jest Zośka, czyli Tadeusz Zawadzki z książki pt. "Kamienie na szaniec".
    Był to młody chłopak o dziewczęcej wręcz urodzie. Miał delikatną cerę i regularne rysy twarzy. Charakteryzowały go jasnoniebieskie oczy i złociste włosy oraz dziewczęcy uśmiech. Poza tym był wysoki, szczupły i wysportowany. Właśnie z powodu swojej urody został nazwany Zośką.
    Był delikatny, łagodny i wrażliwy, a poza tym nieśmiały i przywiązany do matki. Nie musiał sobie zjednywać przyjaciół - swoim charakterem przyciągał innych ludzi. Był bardzo inteligentny - jako członek rodziny inteligenckiej był jednym z najlepszych maturzystów szkoły im Batorego. To co decydowało o jego bohaterstwie był niezwykły patriotyzm, bowiem Zośka gotowy był życie swoje poświęcic za ojczyznę.Był niebagatelnie odważny i stanowczy. Przykładem tego jest akcja pod Arsenałem, podczas której wyskakując zza muru i strzelając do dobrze ukrytego Niemca przełamał "impas w walce".
    To wszystko zdecydowało o tym, iż jest on bohaterem. Świat byłby lepszy gdyby ludzie posiadali jego cechy. Jego postawa wzbudziła mój wielki szacunek.

Podobne zadania

Kasiula_ Charakterystyka Rudego Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Kasiula_ 29.3.2010 (11:30)
DominiCa_ Charakterystyka Juranda Krzyżacy Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: DominiCa_ 30.3.2010 (21:21)
skowronek16 charakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: skowronek16 29.3.2010 (15:23)
anyskowal PiLne. !! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: anyskowal 29.3.2010 (16:42)
justyna22 help...:(na jutro Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: justyna22 29.3.2010 (17:13)

Podobne materiały

Przydatność 70% Urszulka Kochanowska - charakterystyka postaci.

Urszulka była córką wybitnego poety epoki renesansu Jana Kochanowskiego. Chodziła zawsze pięknie ubrana w sukienki z falbankami własnoręcznie szyte dla niej przez matkę. W długie włosy miała wplecione kolorowe kokardki i wstążki . Ta dwu i pól letnia dziewczynka sprawiała, że dom państwa Kochanowskich był pełen śmiechu, życia i wzajemnej miłości. Była wesoła...

Przydatność 65% Tartuffe - charakterystyka postaci.

Świętoszek, tytułowy bohater komedii Moliera, to tajemniczy mężczyzna w średnim wieku. Ten oszust potrafił wpływać na psychikę ludzką. Udało mu się zafascynować swoją osobą Orgona, który przygarnął go do swego domu jak brata i miłował bardziej niż matkę, żonę czy dzieci. Również „osiodłana” przez Tartuffe’a matka Orgona, pani Parnelle była na tyle naiwna, by...

Przydatność 60% Harpagon - charakterystyka postaci

Niedawno poznaliśmy dramat Moliera pt. „Skąpiec”. Opowiada ona o poczynaniach Harpagona, który jest głównym a zarazem tytułowym bohaterem tej właśnie komedii. Jego żona zmarła pozostawiając pod opieką dwoje dzieci. Utwór nie mówi o wyglądzie głównego bohatera. Wiemy, że jest to bogaty starszy mieszczanin, który choruje na astmę, często kaszle. Harpagon jest bardzo...

Przydatność 65% Jacek Soplica - charakterystyka postaci.

Jacek Soplica: Człowiek o wielu twarzach. Jacek Soplica jest jedną z głównych postaci epopei Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”. Postać ta jest na początku bardzo zawadiacka, ale z biegiem czasu i pod wpływem pewnych wydarzeń całkowicie się zmienia. Jacek pochodził z ubogiej rodziny szlacheckiej. Jego ojcem był podczaszy, zaś starym bratem Sędzia. W czasie swej młodości...

Przydatność 50% Antygona - charakterystyka postaci.

Antygona była córką Edypa, króla Teb oraz jego matki i żony, Jokasty. Smutnych losów prowadzących do tragicznej śmierci tej pary nie trzeba chyba przypominać – wszak wszyscy je znają. Z kazirodczego związku narodziła się również Ismena oraz dwaj bracia: Eteokles i Polinejkes. W tej nieszczęśliwej rodzinie dzieciom było dane cierpieć za grzechy rodziców. Eteokles jako...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji