Treść zadania

zuuuzu

opisz wygląd dworku szlacheckiego

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Adam Mickiewicz w swojej epopei „Pan Tadeusz”, przedstawił obraz dworku szlacheckiego i jego mieszkańców. Miejsce to emanowało polskością i patriotyzmem. Kultywowane były tam staropolskie tradycje i obyczaje polskiej szlachty. Poeta chciał uświadomić Polakom, że są jeszcze takie miejsca, gdzie utrzymywane są stare zwyczaje i kwitnie patriotyzm, a ludzie żyjący tam wyróżniają się męstwem, walecznością, miłością do ojczyzny i szacunkiem dla rodzimej kultury. Dlatego też, nie bez powodu, Bartek Prusak nazwał Soplicowo „centrum polszczyzny”.
    Wystrój wnętrza szlacheckiego dworku świadczył o polskości tego miejsca. Otóż na ścianach wisiały obrazy żołnierzy- przywódców i bohaterów narodowych takich jak na przykład Kościuszko, Rejtan, Jasiński i Korsak. Wśród starych, rodzimych znajdował się zegar kurantowy, z którego wydobywały się dźwięki hymnu polskiego, „Mazurka Dąbrowskiego”.
    Gospodarz tego miejsca, Sędzia dbał i przestrzegał tradycji i zwyczajów polskich. Objawiało się to między innymi w staropolskiej gościnności. Brama dworku była dla gości zawsze otwarta, każdy był mile widziany i przyjęty ze szczerą życzliwością. Pan domu
    często organizował biesiady, w których uczestniczyli rodzina, znajomi i sąsiedzi. Zawsze dbano o porządek usadawiania gości za stołem według wieku i urzędu. Przestrzegano zasady zachowania się przy stole, między innymi mężczyźni usługiwali damom. Rozmawiano o sprawach gospodarskich, myśliwskich oraz politycznych. Na takich wystawnych przyjęciach zawsze podawano tradycyjne, polskie potrawy bogato zakrapiane miodem i winem. Wszystkie dania były serwowane na starej, rodzimej porcelanie.
    Szlacheckim zwyczajem były także polowania, które zaczynały się o świcie i poprzedzane były mszą świętą w intencji pomyślnych łowów. Polowania te kończyły się zawsze triumfalną grą na rogu i wielką staropolską ucztą myśliwską.
    Dużą wagę zwracano na stroje narodowe na przykład noszenie kontuszy i żupanów, zwłaszcza że w tym czasie szerzyła się moda francuska.
    Soplica jako dobry gospodarz i pan dbał o swych poddanych. Jest ludzki w stosunku do chłopów, nie przeciąża ich pracą. Świadczy o tym to, iż reguluje im dzień pracy wschodami i zachodami słońca, zabrania by kłaniali się mu do ziemi. Nie pozwala polować na chłopskich polach. Nie odsuwa ich od własnego życia.
    Głęboki patriotyzm ujawniał się nie tylko w wystroju wnętrza dworku, ubiorze i kultywowanych tradycjach, ale także w postępowaniu mieszkańców Soplicowa. Jedna z takich postaci był Ksiądz Robak, czyli Jacek Soplica, emisariusz polityczny, który zwalczał swoje przywary szlacheckie. Z drobnego szlachcica i warchoła przeobraził się w rycerza o wolność narodu. Wstępuje do legionów, bierze udział w walkach napoleońskich i jest kilkakrotnie ranny. Wreszcie jako skromny, cichy i anonimowy człowiek powraca na Litwę pod mnisim kapturem, ze specjalna misją. Walczy z anarchią, warcholstwem prywata szlachecką. Z narażeniem życia prowadzi działalność konspiracyjną, agituje szlachtę i chłopów do powstania. Umiera z nadzieją w sercu odzyskania wolności przez Polskę.
    To wszystko co napisałam o Soplicowie, panujących tam tradycjach, zwyczajach i ludziach świadczy o polskości. Trafnym by było do tego przytoczenie słów Bartka Prusaka:
    „Ilekroć z Prus powracam, chcąc zmyć się z niemczyzny,
    Wpadam do Soplicowa jak w centrum polszczyzny:
    Tam się człowiek napije, nadysze Ojczyzny!”

Rozwiązania

Podobne zadania

NieLubieSieUczyc Opisz Prace Na Roli-Sredniowiecze Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: NieLubieSieUczyc 18.4.2010 (12:11)
werks Opisz Kościół w średniowieczu.. Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: werks 18.4.2010 (21:54)
andzia9a9 Opisz styl romański i gotycki. Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: andzia9a9 18.4.2010 (22:02)
dosiak opisz budowę COP-u Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: dosiak 25.4.2010 (14:14)
andzia9a9 Opisz wygląd i cechy charakteru sarmaty. Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: andzia9a9 25.4.2010 (20:51)

Podobne materiały

Przydatność 75% Opis dworku szlacheckiego w Soplicowie

Adam Mickiewicz w swoim utworze pt.: ,,Pan Tadeusz’’ zawarł obraz szlacheckiego dworku w Soplicowie. Dworek położony był w malowniczym miejscu. Stał na niewielkim pagórku, pośród brzozowego gaju. Miejscami rosły topole, które, zdawałoby się, ochraniały dworek od wiatru oraz od gorących promieni letniego słońca. Dworek otaczały budynki gospodarcze, porządnie...

Przydatność 75% Opis dworku w Soplicowie.

Zamysłem Mickiewicza było ukazać na kartach "Pana Tadeusza" Spolicowo, jako typowy przykład szlacheckiej siedziby, a jej mieszkańców, jako przykład średniozamożnej szlachty. Poeta pokazuje dworek w Soplicowie, jako oazę wszelkich pozytywnych cech do której tęskni przebywający w mało przyjaznym Paryżu. Z sentymentem mówi, że te czasy już odchodzą, pokazuje...

Przydatność 80% Opis dworku soplicowskiego.

Akcja 'Pana Tadeusza' rozgrywa się w Soplicowie. Ta wieś jest typowym przykładem szlacheckiej siedziby. Soplicowo położone jest w malowniczym miejscu. Dookoła roztaczają się leśne pagórki, zielone łąki nadniemejskie, a także pola uprawne obsiane pszenicą, żytem i gryką. W takiej okolicy znajduje się dworek szlachecki- dom Tadeusza. Dwór ten usytuowany jest na...

Przydatność 80% Opis dworku w Soplicowie.

Akcja 'Pana Tadeusza' rozgrywa się w Soplicowie. Jest to wieś położona w malowniczym miejscu. Dookoła roztaczają się leśne pagórki, zielone łąki, a także pola uprawne obsiane pszenicą, żytem i gryką. W takiej okolicy znajduje się niewielki dworek szlachecki- dom Tadeusza. Stoi on na pagórku w poblizu brzozowego gaju. Miejscami rosną topole, które ochraniają go przed wiatrem,...

Przydatność 55% Opis Dworku w Soplicowie.

Dworek szlachecki w Soplicowie stał nad brzegiem strumyka,w brzozowym gaju.Był drewniany,zbudowany na kamiennej podmurówce. Zdaleka świeciły się białe ściany,które odbijały się od ciemnej zieleni,nadając przepiekny efekt.Był to dworek niewielki,gdyż ze wszystkich stron otaczały go pola. Przy dużej stodole stały trzy stogi siana.Z daleko było widać okolicę...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji