Treść zadania

Anabel121

lub drugi temat '' Bóg, honor, ojczyzna'':)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Czy warto być patriotą?

    Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto być patriotą. Pojęcie patriotyzmu może być bowiem bardzo różnie rozumiane. Można być ?patriotą globalnym?, co jest dość paradoksalne, ponieważ teoretycznie słowo to oznacza człowieka, który kocha, szanuje i jest oddany własnej ojczyźnie. Jest to jednak tylko słownikowe wytłumaczenie. W rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ niektórzy mogą czuć, że ich ojczyzną jest cały świat, a inni uważać się za obywateli konkretnego miasta, czy wsi i to je szczerze kochać i szanować.
    Co do mnie, nie wiem czy jestem patriotką. Z pewnością ?lubię? mój kraj, ale trudno mi określić czy jestem dumna z tego, że jestem Polką. Dumna mogę być z tego, że jestem sobą i wątpię żeby miejsce urodzenia miało z tym cokolwiek wspólnego. Myślę, że przesada w każdą stronę jest zła. Nie ma nic ?fajnego? w przesadnym demonstrowaniu swojej niechęci do naszej ojczyzny, co niestety jest dość rozpowszechnione wśród młodzieży. Patriotyzm nie jest modny. Jakże często można dziś usłyszeć słowa: ?Kraj biedny, politycy tragiczni, klimat tragiczny, to co mnie tu niby ma trzymać? Oczywiście, że nie zostaję! Jak tylko nadarzy się okazja wyjeżdżam za granicę! Tu jest beznadziejnie!?. Co gorsza zarzuty te nie są całkiem bezpodstawne. Czy jednak cokolwiek się poprawi, jeśli wszyscy wyjedziemy i ?olejemy? sprawę? Oczywiście nie zmieni się nic samemu, a zapewnienia, że ?razem można zdziałać wiele? są mało przekonujące. Dlaczego jednak nie spróbować dojrzeć w Polsce pozytywnych cech, których z pewnością jest wiele?
    W XXI wieku miłość do ojczyzny nie może wyglądać na szczęście tak, jak w wierszu Pt. ?Nie ważne?. Autor wspomina w nim o II Wojnie Światowej i obronie naszego kraju przez bardzo młodych ludzi, często nawet dzieci, czy osoby w moim wieku. Utwór ten zaczyna się słowami:
    ?Nie ważne, że byłem młody,
    nie ważne, że chciałem żyć.
    Miałem do tego powody,
    by za Ojczyznę się bić.?
    Czytając je, zastanawiam się czy gdyby ponownie doszło do tak strasznych wydarzeń jak te w latach 1939 ? 1945, nasi rodacy byliby w stanie zjednoczyć się i walczyć, nie zważając na niebezpieczeństwo. Czy moglibyśmy, jak w utworze Anny Wojdeckiej iść ?...z podniesioną głową, choć lecą wyzwiska i ranić cię mogą rzucane w twarz, z bliska..? i mimo iż ?niejeden szydzi krzycząc, aż się pieni..?
    móc .. ?nie wstydzić się swoich korzeni.... swojego języka.. .. historii, choć nie prosta..?
    Ciekawi mnie dlaczego wielu ludzi czuje się Polakami dopiero w obliczu ?wielkich? wydarzeń, jak śmierć Jana Pawła II czy właśnie wspomniana wojna. Co innego, że gdy owe wydarzenia ucichną, wszystko wraca do ?normy? i nie jesteśmy już tak niesamowicie ?pojednani?.
    Z drugiej strony zrozumiałym jest, że czasami ciężko zachować uśmiech na twarzy, kiedy słyszy się o wszelkiego rodzaju aferach nagłaśnianych i podburzanych dodatkowo przez media. Gdy patrzymy na to wszystko może nam się wydawać, że inne kraje są mlekiem i miodem płynące, jak utopijna ?Mickiewiczowska? Polska. Rządzone przez sprawiedliwych i uczciwych ludzi, bogate. Nie zawsze jest to jednak prawda. Możemy być pewni, iż nie tylko u nas narzeka się na politykę i pracę. Nie znaczy to oczywiście, że całkiem bezkrytyczne nastawienie do państwa jest słuszne. Nie byłoby dobrze, gdyby nasz ?związek? z krajem wyglądał tak, jak w ponurej anegdocie o dwóch dżdżownicach, które z przygnębieniem opuszczają piękną, słoneczną łąkę i wracają do smutnych podziemi, bo ?tam jest ich ojczyzna?. Można jednak chociaż spróbować zmienić te podziemia tak, aby przywiązanie do nich nie wynikało z przykrego poczucia obowiązku, bo przecież nie ma to wtedy żadnego sensu. Miłość wymuszona lub wyuczona nie jest bowiem przecież nic warta. Cóż z tego, że powiem ?Jestem patriotą?, skoro w rzeczywistości myślę ?To nie moja wina , że się tu urodziłem, ale trudno... Nic nie poradzę...Ojczyznę trzeba kochać i szanować?. Takie nastawienie może też wynikać właśnie z przymuszania młodzieży do tych uczuć. Gdy szukałam dzieł literackich, do których mogłabym odnieść się w tej pracy, nie natrafiłam na żaden wiersz, w którym byłaby opisana niechęć do Polski, oprócz tych stworzonych przez internautów. Bycie patriotą nie jest wprawdzie ?w modzie?, ale z drugiej strony przez dorosłych jakiekolwiek ?nie-patriotyczne? zachowania czy odczucia są bardzo uporczywie tępione. Nasza przewrotna natura skłania nas przez to do ?buntu? i sprzeciwiania się owym ?wymaganym? postawom. Może gdyby zamiast wmawiać młodzieży, że warto być patriotą po prostu uświadamiać nam korzyści, płynące z mieszkania w naszym kraju. Wierzę bowiem, iż oprócz pięknych krajobrazów, morza, gór i lasów jest u nas jeszcze choć trochę powodów by nie wyjeżdżać tak od razu i na stałe.
    Po tych jakże intensywnych rozważaniach dokonałam porażającego i niezwykłego odkrycia, iż patriotyzmu nie da się nauczyć lub wymusić. Patriotą każdy się czuje lub nie i jest to jego indywidualna sprawa. Nie można też określić czy ?warto? nim być, bo jeśli ktoś jest, to nie zniechęci się go do ?miłowania? ojczyzny mówiąc że nie jest tego warta, a jeśli nie, to może kiedyś zmieni poglądy, ale z pewnością nie przekona się go do tego zapewnieniami że tak powinien zrobić. Można jednak zawsze szukać w państwie prawdziwych, a nie wyidealizowanych dobrych stron, ale też nie skreślać go przez te złe. Pamiętajmy bowiem, że zawsze może być gorzej.

Rozwiązania

Podobne zadania

Ewelcia Mam napisać wypracowanie na jutro z Religii na temat: "Radość Przedmiot: Religia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Ewelcia 11.4.2010 (12:17)
Fabian1171 Czy warto żyć zgodnie z dekalogiem? Przedmiot: Religia / Liceum 4 rozwiązania autor: Fabian1171 25.4.2010 (17:09)
ana121293 napisz notatkę na temat istota religii - duchowy wymiar człowieka Przedmiot: Religia / Liceum 1 rozwiązanie autor: ana121293 9.6.2010 (17:01)
mysiak93 Czy warto być wiernym swoim zasadą? Przedmiot: Religia / Liceum 2 rozwiązania autor: mysiak93 10.6.2010 (15:40)
adrian1483 napisz referat w którym znajdą sie informacje na temat: -Bibllia księga Przedmiot: Religia / Liceum 1 rozwiązanie autor: adrian1483 26.10.2010 (16:38)

Podobne materiały

Przydatność 60% Rozprawka na temat "Czy warto posiadać biblioteczkę?".

Człowiek zawsze chce mieć dostęp do potrzebnych mu informacji. Gdy znajdzie się w takowej potrzebie poszuka w bazie, którą posiada. Może to być kolekcja znaczków czy dwutygodniki motoryzacyjne. Lecz co z książkami? Czy nie łatwiej iść do biblioteki? Gdy zechcemy posiadać obszerną biblioteczkę, musimy zdawać sobie sprawę, iż trzeba o nią dbać. Zajmuje to dużo czasu,...

Przydatność 60% Rozprawka na temat: Czy warto czytać książki.

W poniższej rozprawce następującymi argumentami udowodnię, że tak jak dawniej, tak i współcześnie warto czytać. Powiem więcej, bardzo warto czytać. Często każdy z nas [a już w szczególności młodzież wychowana na grach komputerowych typu „zabij lub dobij”] narzeka na tomiska lektur, które trzeba przeczytać, ale nigdy nie zastanawiamy się, jakie potem będą tego skutki...

Przydatność 85% Rozprawka na temat czy warto miec swoją własną biblioteczkę

1.Teza:czy warto mieć swoją biblioteczkę 2.Argumenty: -własne ksiarzki to oszczędność czasu -natychmiastowa pomoc w nauce-podręczniki,słowniki,atlasy -stała i dostępna w każdej chwili porada w różnych dziedzinach życia -rozrywka -kształtowanie szacunku dla książki i umiejętności posługiwania się ją -zbieranie książek jako hobby 3.Podsumowanie:Warto mieć w domu...

Przydatność 80% "A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi więc ludzie nie mają przyjaciół". Twój głos w dyskusji na temat: Czy warto mieć przyjaciela?

Przyjaźń. Dużo się o niej mówi, dużo się o niej słyszy. Każdy kiedyś miał, ma lub chociaż chciał mieć przyjaciela. Podbno przyjaźń to ważna sprawa. Najpierw trzeba się o nią starac, i to bardzo. Przyjaźń nie przychodzi sama, nie puka do pierwszych napotkanych drzwi, lecz starannie wybiera swoich lokatorów. A jak już wybierze to właściwe "mieszkanie", trzeba o...

Przydatność 55% Rozprawka na temat: Czy szkoła jest potrzebna?

Uważam, że szkoła jest potrzebna i powiniśmy do niej chodzić. Szkoła jest rzeczą przydatną, która uczy nas i pełni rolę drugiego domu rodzinego a bynajmniej powina. Moje zdanie na temat szkoły uzasadniam takimi argunentami jak: po pierwsze w szkole spędza sie miło czas, spotyka grono swojich kolegów, przerzywa pierwsza miłość. Po grudi uczymy się wiele nowych rzeczy,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji