Treść zadania

TaCoKochaJustinka

NAPISZCIE COŚ O ROZMNAŻANIU SIĘ ZWIERZĄT! PROSZE!!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Ssaki:
    Większość ssaków to zwierzęta żyworodne. Ich zarodek rozwija się w drogach rodnych samicy i żyje kosztem organizmu matki. Ze względu na sposób rozmnażania się, ssaki dzieli się na: łożyskowce,stekowce i torbacze.
    Ptaki:
    Wszystkie ptaki są rozdzielnopłciowe. U wielu gatunków, np. u bażanta występuje dymorfizm płciowy. Wysiadanie jaj u ptaka poprzedza okres godowy. Wówczas dobierają się one w pary i wykonują skomplikowane rytuały zalotów,czyli toki.
    Gady:
    Gady to gromada,do której należą węże, jaszczurki,żółwie i krokodyle. Gady rozmnażają się na lądzie. Są rozdzielnopłciowe, a zapłodnienie jest u nich wewnętrzne.
    Płazy:
    Dorosłe płazy spędzają większą część życia na lądzie. Jednak na czas rozrodu wracają do wody. Są to zwierzęta rozdzielnopłciowe i jajorodne. Zachodzi u nich zapłodnienie zewnętrzne. Z jaj wylęgają się larwy,zwane kijankami, niepodobne do postaci dorosłej. W trakcie rozwoju przechodzą przeobrażenie,po czym wychodzą na ląd.
    Ryby:
    Każdy gatunek ryb ma określony czas rozrodu,tak zwane tarło. W tym okresie samice składają wiele jaj, zwanych ikrą. Ryby są w większości jajorodne, a do zapłodnienia zachodzi u nich poza organizmem matki. Z zapłodnionej przez samce ikry po krótkim czasie wylęgają się młode rybki,tak zwany narybek.

Rozwiązania

  • monisia28w8

    Prawie wszystkie zwierzęta rozmnażają sie płciowo, a tylko nieliczne bezpłciowo. Jednokomórkowe pierwotniaki rozmnażają się przez podział i pączkowanie. Pączkują również parzydełkowce. U niektórych mięczaków, owadów, skorupiaków i gadów nowy osobnik rozwija sie z niezapłodnionej komórki jajowej. Taki rozród nosi nazwę partenogenezy, czyli dzieworództwa. Partenogeneza- to bardzo korzystny sposób rozrodu, gdyż w krótkim czasie wzrasta iczebność populacji.
    Rozmnażanie bezpłciowe najczęściej występuje u zwierząt osiadłych lub wolno poruszajacych sie, gdyż nie wymaga obecności drugiego osobnika,a z jednego organizmu może w korzystnych warunkach i dość krótkim czasie powstać nawet bardzo liczna populacja.Wszystkie organizmy potomne są jednak genetycznie jednakowe, a więc narażone na te same zagrożenia(np. podatne na te same choroby i pasożyty0.
    Większość zwierząt - to organizmy rozdzielnopłciowe.Spotykamy również zwierzęta obupłciowe.Niektóre z nich zdolne są do samozapłodnienia.
    Rozwój zarodka może przebiegac w różny sposób- mamy zwierzęta jajorodne,jajożyworodne,żyworodne.
    Wyrózniamy rozwój zwierząt bezposredni(prosty), w którym młode są bardzo podobne do osobnika dorosłego, i pośredni(złożony), w którym z jaj wylęga się larwa. Larwy przechodzą przeobrażenia występuje równiez u płazów.
    Sposób rozmnażania i rozwój zwierząt jest ściśle związany ze środowiskiem życia. Zależność tę wyraznie widać u kręgowców lądowych - dostosowanie do warunków panujących w środowisku lądowym pozwoliło im na zasiedlenie tego środowiska. Przystosowaniem są: wewnętrzne zapłodnienie, twarda skorupka otaczająca jajo,błony płodowe wytwarzane przez zarodek, łożysko u zwierząt żyworodnych.
    Środowisko wpływa nie tylko na rozwój zwierząt, ale także na ich strategie rozrodcze.

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji