Treść zadania

tekla57

referat lekomania

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Lekomania, zwana inaczej zależnością lekową lub lekozależnością to uzależnienie od leków. Jest to forma toksykomanii, która wywołuje stan psychiczny, może też występować fizyczny, wynikający z interakcji leku i żywego organizmu. Stan ten charakteryzuje się zmianami zachowania, łącznie z przymusem stałego lub okresowego zażywania leku, w celu doznania oczekiwanego efektu psychicznego, czy też fizycznego albo w celu uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z brakiem leku. Farmaceutyk wywołujący zależność wchodzi w reakcje z organizmem dla którego staje się w końcu niezbędny.Lekomania powoduje uodpornienie na inne niż zażywane leki co w konsekwencji prowadzi do tragicznych skutków.Lekomania często obejmuje leki przeciwbólowe, nasenne, dopingujące i euforyzujące,które wywołują stan błogiego podniecenia.
    Osoby uzależnione od farmakologii są w pełni świadome swojego uzależnienia ,ale nie są w stanie poradzić sobie z tym problemem.

Rozwiązania

  • sierdzionek13

    Lekomania (inaczej: zależność lekowa lub lekozależność) czyli uzależnienie od leków, forma toksykomanii, która wywołuje stan psychiczny lub fizyczny, wynikający z interakcji leku i żywego organizmu, charakteryzujący się zmianami zachowania zawsze łącznie z przymusem stałego lub okresowego zażywania leku, w celu doznania oczekiwanego efektu psychicznego lub fizycznego lub w celu uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z brakiem leku. Niebezpieczeństwo uzależniania się od leków polega między innymi na tym, że w miarę rozwoju uzależnienia chory musi przyjmować coraz większe dawki leku, dla otrzymania pożądanego efektu. Nasila to niebezpieczeństwo przedawkowania leków i wystąpienia ich działań niepożądanych, aż do zatrucia i śmierci.

    Lek powoduje przestrojenie czynności psychicznych oraz somatycznych do tego stopnia, że nagłe przerwanie jego stosowania wywołuje duże zaburzenia czynności organizmu zwane objawami abstynencji. Najczęściej i najszybciej wytwarza się zależność psychiczna od leku, rzadziej i później zależność fizyczna (somatyczna). Uzależnienie fizyczne zmienia funkcjonowanie organizmu na tyle, że nagłe odstawienie leku, powoduje zmiany pracy narządów wewnętrznych, np. zaburzenia ciśnienia krwi, czynności serca, oddychania, układu pokarmowego.

    Związek wywołujący zależność lekową wchodzi w łańcuchy przemian metabolicznych organizmu, dla których staje się w końcu niezbędny. Lekomania obejmuje często leki nasenne, które początkowo stosowane są w celu wywołania snu. Później stają się narzędziem, przy pomocy, którego leczy się nie tylko brak snu, ale i napięcie nerwów, lęk, niezadowolenie lub uczucie niezrównoważenia. W miarę rozwoju uzależnienia chory musi przyjmować coraz większe dawki leku, dla otrzymania pożądanego efektu.

    Lekomania najczęściej obejmuje leki przeciwbólowe, nasenne, dopingujące i euforyzujące (wywołujące stan błogiego podniecenia). Niekiedy nadużywane są też leki hormonalne, które również kryją w sobie szereg, niebezpieczeństw dla zdrowia. Stosowanie hormonów tarczycy na odchudzenie może spowodować nadczynność tarczycy, a hormonów kobiecych na przedłużenie młodości - guzy macicy.

    Wśród zależności lekowych odróżnia się cięższą postać zwaną nałogiem i lżejszą zwaną przyzwyczajeniem. Istotną cechą zależności lekowej jest nieodparta potrzeba zażywania leku, a w konsekwencji wytworzenia się zachowania, którego celem jest poszukiwanie pożądanego leku za wszelką cenę. Znane są też przypadki zażywania od kilku do kilkunastu i więcej tabletek od bólu głowy, np. Gardanu, Pabialginy, Veramidu itp. lub wypijania kilku butelek kropli żołądkowych, walerianowych, czy nasercowych w ciągu dnia. Przyczyną tego jest naturalna zdolność obrony organizmu przed substancjami szkodliwymi lub trującymi. Jeśli temu długotrwałemu używaniu leków towarzyszyć będą objawy wzrastającego zatrucia lub ogólnego wyczerpania organizmu - to nałogu tego nie można już nazwać lekomanią, lecz toksykomanią. Toksykomanie mogą prowadzić do powstania nałogu lub nawyku.

    Wyróżnia się kilka typów lekozależności:

    * typ morfinowy
    * typ kokainowy
    * typ haszyszowy
    * typ amfetaminowy
    * typ khat
    * typ substancji halucynogennych

    Następujące typy lekozależności są powiązane w sposób szczególny:

    * typ alkoholowy
    * typ barbituranowy
    * typ benzodiazepinowy
    * typ niebenzodiazepinowy

Podobne zadania

kane REFERAT Właściwości i zastosowanie metalii Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kane 3.4.2010 (20:30)
kane REFERAT Właściwości i zastosowanie niemetali Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kane 4.4.2010 (13:57)
kane REFERAT Właściwości i zastosowanie niemetali Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kane 4.4.2010 (13:57)
paulina4444 referat Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: paulina4444 16.4.2010 (15:54)
martuskaxD Nazwy zwyczajowe i zastorowanie soli - referat Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: martuskaxD 9.5.2010 (12:27)

Podobne materiały

Przydatność 70% Lekomania

Nadużywanie środków odurzających przez ludzi ma długą historię, sięgającą okresów prehistorycznych, znane jest, że Aztekowie, jak również Sumerowie stosowali tysiące lat przed naszą erą pewne alkaloidy i środki halucynogenne w celu wywołania stanów podniecenia i halucynacji. Dlatego o narkomanii lub uzależnieniu od substancji podawanych do organizmu z zewnątrz trudno jest...

Przydatność 70% Lekomania

Zależność lekowa jest to stan wywołanym dłuższym okresem przyjmowania lek (nadużywanie leków lub innej substancji chemicznej). Lek powoduje przestrojenie czynności psychicznych, fizycznych oraz somatycznych do tego stopnia, że nagłe jego przestanie stosowania wywołuje duże zaburzenia czynności organizmu zwane objawami abstynencji. Lekoman zażywa leki nie dla ich zwykłego...

Przydatność 85% Lekomania i narkomania

Narkomania i lekomania wokół nas I. Wstęp Lekomania, narkomania…. Słowa, które są nam znane, czasem nawet zbyt dobrze… To problemy, które są tuż obok. Ukrywają się niedaleko. Być może są w naszych rodzinach, domach, klatkach schodowych, wśród znajomych, przyjaciół, współpracowników… Trudno z nimi żyć, trudno o nich mówić, a jednak nie można przejść obok...

Przydatność 80% Uzależnienia typu alkoholizm, narkomania, nikotynizm, lekomania

Uzależnienia typu: - Alkoholizm - Nikotynizm - Narkomania - Lekomania ALKOHOLIZM Alkoholowy Zespół Abstynencyjny Są to objawy pojawiające się u alkoholika po zaprzestaniu picia. Są to nudności, wymioty, bóle głowy, jadłowstręt, pocenie się, kołatanie serca. Potem z czasem dołączają się trudniości zasypiania, lęk, koszmarne sny, drażliwość, wybuchowość,...

Przydatność 85% Uzależnienia-lekomania, narkomania, alkoholizm, nikotynizm

Uzależnienie od środków psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków, leków) to choroba wielopłaszczyznowa, trudno uleczalna, często prowadząca do śmierci. W uzależnienia popadają ludzie, którzy mają trudności z przełamaniem własnej bezsilności wobec nałogu. Aby rozwiązać ten problem, sięgają po używkę i w ten sposób sami napędzają własną chorobę. LEKOMANIA...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji