Treść zadania

manianano

referat z chemii na jutro o wodzie i jej roli w przyrodzie i o zanieczyszczeniach wód i zastosowaniach plz pomocy!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Woda - H2O - związek tlenu i wodoru. Biorąc pod uwagę fakt, że bez niej nie mogłoby istnieć życie na naszej planecie, oraz że jest to substancja występująca w największej ilości, można stwierdzić, iż jest to najważniejszy związek chemiczny. Jeśli chodzi o jej fizyczne właściwości to jest to bezbarwna i bezwonna ciecz, pozbawiona smaku. Większość wody na naszej planecie, bo aż 97% to tzw. słona woda, czyli woda z dużą zawartością rozpuszczalnych soli, głównie chlorku soli. Oprócz tego zawiera także duże ilości różnych gazów, przy czym najwięcej jest w niej dwutlenku węgla. W skład wody morskiej wchodzą także różnego rodzaju sole mineralne i wody mineralne. Mniejsze ilości tych związków występuje w wodzie z opadów atmosferycznych. Rozróżnia się dwa rodzaje wody: woda miękka, która to zawiera niewielkie ilości składników mineralnych, oraz woda twarda zawierająca duże ilości soli wapnia i magnezu.Ponad 70 % powierzchni Ziemi pokryte jest przez wodę, która głównie występuje w oceanach. Oprócz tego woda tworzy także rzeki, jeziora, morza, a także występuje w postaci stałej - jako lodowce. Woda oprócz tego że występuje na powierzchni to także znajduje się w atmosferze w postaci pary wodnej, a także pod powierzchnią Ziemi tworząc podziemne rzeki, strumienie i źródła. Wszelkie opady atmosferyczne na naszej planecie to tak naprawdę woda pod różnoraką postacią - jest to śnieg, deszcz, mgła, śnieg, szron, czy rosa.

    Woda może występować w 3 różnych postaciach, która zmienia się w zależności od temperatury. Gdy następuje lato woda znajdująca się w zbiornikach wodnych zaczyna parować i przedostaje się do atmosfery, gdzie gromadzi się tworząc w ten sposób chmury. Gdy temperatura powietrza spada, para wodna skrapla się i opada na ziemię w postaci deszczu. W przypadku gdy temperatura ulega znacznemu obniżeniu, może dojść do takiego ochłodzenia się wody w chmurach w wyniku którego powstaną małe kryształki lodu, opadające na ziemię w postaci śniegu.

    W wyniku ochłodzenia się powietrza mogą powstać następujące zjawiska atmosferyczne bazujące na wodzie:

    - rosa - jest to rodzaj osadu atmosferycznego, który powstaje na powierzchni skał, roślin czy też innych przedmiotów znajdujących się na powierzchni Ziemi.

    - szron -jest to rodzaj osadu atmosferycznego, który powstaje w warunkach niskiej temperatury, a tworzą go drobne lodowe, kryształowe igiełki

    - szadź - jest to rodzaj osadu atmosferycznego, który powstaje w wyniku napływu masy przechłodzonego wilgotnego powietrza do obszaru o jeszcze niższej temperaturze.

    Zanieczyszczenie wód jest spowodowane głównie substancjami chemicznymi, bakteriami i innymi mikroorganizmami, obecnymi w wodach naturalnych w zwiększonej ilości. Substancje chemiczne organiczne i nieorganiczne (mineralne) występują w postaci roztworów, roztworów koloidalnych i zawiesin. Skład chemiczny zanieczyszczeń jest kształtowany czynnikami naturalnymi, np. rozkładaniem substancji z gleb i skał, rozwojem i obumieraniem organizmów wodnych oraz czynnikami antropogenicznymi. Do najczęściej występujących antropogenicznych zanieczyszczeń wód powierzchniowych należą pestycydy, substancje powierzchniowo czynne, węglowodory ropopochodne, fenole, chlorowe pochodne bifenylu oraz metale ciężkie: ołów (Pb), miedź (Cu), chrom (Cr), kadm (Cd), rtęć (Hg) i cynk (Zn), a także wody podgrzane (zanieczyszczenie termiczne), które są szczególnie niebezpieczne dla wód powierzchniowych o małym przepływie lub wód stojących. Większość antropogenicznych zanieczyszczeń wód działa toksycznie na organizmy wodne. Zanieczyszczenia bardzo trwałe w środowisku wodnym i bardzo trudno ulegające chemicznym i biochemicznym procesom nazywa się substancjami refrakcyjnymi.

Rozwiązania

Podobne zadania

dominisia396 Zanieczyszczenia- pomocy!!! Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dominisia396 25.4.2010 (23:36)
Saguaro Wypracowanie Obieg wody w przyrodzie Minimum 1 strona a4 Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Saguaro 22.5.2010 (10:53)
gosiarzyna1996 opisz obieg azotu w przyrodzie z góry dziękuje Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: gosiarzyna1996 25.5.2010 (13:49)
taska5 A ) Jakie są zastosowania stali ? B) jakie metale spotykamy w naszym domu ? Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: taska5 30.9.2010 (15:53)
LastWorld Jakie są zastosowania metali ? musi ich być 10 . Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: LastWorld 5.10.2010 (18:19)

Podobne materiały

Przydatność 70% Woda i jej rola w przyrodzie. Zanieczyszczenia wód naturalnych. Sposoby usuwania zanieczyszczeń

Zastosowanie wody Na Ziemi woda występuje pod postacią jezior, rzek, strumieni, potoków, mórz i oceanów. Zajmuje ok. 71% powierzchni naszej planety. Organizmy żywe zajmują jej ok. 60%-90%. Zastosowanie H2O jest wszechstronne. Woda jest podstawowym czynnikiem życia, składnikiem organizmu człowieka, świata zwierzęcego i roślinnego, jest środowiskiem bytowania licznych gatunków...

Przydatność 80% Rola owadów w przyrodzie

Rola owadów w przyrodzie Owady to jedna z najbardziej rozpowszechnionych i różnorodnych grup organizmów. Wiele z nich ma ogromne znaczenie dla człowieka. Przykładem może być pszczoła miodna, którą człowiek hoduje i wykorzystuje do produkcji miodu już od ponad 7000 lat. Dowodem na to są rysunki naskalne,...

Przydatność 60% Rola fal dźwiękowych w przyrodzie

Rozważając rolę, jaką w przyrodzie odgrywają fale akustyczne (inaczej zwane dźwiękowymi), musimy wyjaśnić sobie, czym są takie fale. Otóż w fizyce FALA, to nic innego jak przenoszące energię zaburzenia pola fizycznego, rozchodzące się ze skończoną prędkością. Jeśli kierunek takiego zaburzenia pola jest prostopadły do kierunku rozchodzenia się fali, to taka fala nazywa...

Przydatność 80% Rola fal dźwiękowych w przyrodzie

1.Na fale akustyczne mówi się często także „fale sprężyste” a to, dlatego, że obok niektórych innych rodzajów fal rozchodzą się one wyłącznie w ośrodkach sprężystych (np. powietrze lub woda). Polega to na tym, że dochodzi do drgań cząsteczek, które tworzą dany ośrodek i te drgania rozchodzą się. 2.Dzięki falom akustycznym większość ludzi może się ze sobą...

Przydatność 50% Rola fal dźwiękowych w przyrodzie

ROLA FAL DŹWIĘKOWYCH W PRZYRODZIE Czym jest dźwięk? W życiu codziennym człowiek spotyka się z wieloma różnymi dźwiękami i odgłosami. Nasze ucho jest doskonale przystosowane do odbierania tych fal głosowych. Dzięki małżowinie usznej dźwięki z naszego otoczenia wpadają do kanału słuchowego, gdzie wprawiają w ruch błonę bębenkową i przedostają się dalej...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji