Treść zadania

~jastrzebowska

Czy zgadzasz się z autorem, że miłość najbliższych jest najtrudniejsza ze wszystkich? W odpowiedzi posłuż się przykładami z tekstu i własnych obserwacji.


" Lubić, żeby kochać " - ks. Jan Twardowski.

Słowo miłość jest tak nadużywane, jak - z przeproszeniem - cierpliwie wydojona krowa. Już wszystko z niego wydojono, co można. Ileż jest innych słów bardziej wypoczętych i nie tak przemęczonych: życzliwość, dobroć, serdeczność, wyrozumiałość, wytrwałość, wierność, gotowość do ofiary.
Kiedy mówimy: kochaj bliźniego, to możemy sobie pomyśleć, że miłość jest w tym wypadku przymusem. Lubić znaczy więcej niż kochać. Można kochać i nie lubić. Trzeba tak lubić, żeby kochać.
Jak żyć obok siebie, przy sobie i z sobą? Ze wszystkich miłości najtrudniejsza jest miłość do najbliższych. Zapytałem swego znajomego, który jest piętnaście lat po ślubie:
- Co tam u ciebie w domu?
- Wszystko dobrze - odpowiedział. - Kochamy się, ale udusiłbym ciotkę, bo za długo rozmawia przez telefon, żonę bo stale podejrzewa, teściową, bo wciąż się wtrąca, nawet babcie, która jest za stara na babcie.
Jak kochać najbliższych? Miłość wymaga mądrości życiowej. Na przykład trzeba umieć w dobrym momencie zwrócić uwagę. Mężowi, który wrócił do domu z pracy po walce z szefem, nie można od razu pożalić się, że byczki w tomacie podrożały. Dziecku, które wróciło do domu z dwójką w zeszycie i trzasnęło drzwiami ze złości, nie należy od razu zwracać uwagi. Trzeba umieć przeczekać, zapytać, dlaczego jest takie złe, i dopiero potem przypomnieć, że drzwi służą do otwierania i zamykania, a nie do wyładowywania wściekłości. Dobrze jest pilnować siebie, żeby na złość nie odpowiadać złością. Przypomina mi się dwuwiersz:Kiedy wszyscy: „W mordę! W mordę!”
Wśród brzegu szkła i kobiet wycia. Dlaczego bywają takie sytuacje? Dlatego, że ludzie odpowiadają złością na złość, agresją na agresje, wściekłością na wściekłość.
Czułość w miłości też musi być mądra. Nie można nadużywać zdrobnień, traktować męża jak dziecko: Czy dolać ci mleczka do herbatki? Czy zjesz pieseczku pierożki z mięskiem? Jak ktoś powiedział: „Za taką czułość - wyznam szczerze - to mnie od razu cholera bierze".
Czy zdajemy sobie sprawę, że powinniśmy dziękować za najbliższych? Oni pomagają nam dojrzewać, uczą tolerancji, poznawania siebie i innych. Tak się czasem sobie podobamy, że wokół siebie chcemy mieć i widzieć tak samo sympatycznych jak my. Tymczasem ci najbliżsi są różni i to tych rożnych mamy kochać, a nie podobnych do nas.
W dziękowaniu jest uleczenie z próżności. Dziękowanie uczy dostrzegania najbliższych. Kiedy dziękuję zapominam o sobie i widzę tego, który zwrócił na mnie uwagę. W życiu rodzinnym dobrze jest częściej mówić „dziękuje” niż „proszę”. Z najbliższymi bywa tak, że możemy się i zbliżać do nich, i do nich oddalać. Spróbujmy częściej zbliżać się, dziękując im za rzeczy najprostsze na przykład za to, że nie przeszkadzali w drzemce i nie krzyczeli, nie ryczeli, nie przybijali obrazka do ściany, nie powtarzali liczebników po angielsku na glos. Miłość musi być cierpliwa, żeby umieć przetrwać.

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

Zaloguj się lub załóź konto aby dodać komentarz.

Rozwiąż zadanie i zarób nawet 14 punktów. 2 za rozwiązanie zadania, 10 gdy Twoja odpowiedź zostanie uznana jako najlepsza.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 50% Wywiad z autorem "Kandyda" - Francois-Marie Arouet.

Najbardziej charyzmatyczny, kontrowersyjny i może odrobinę przerysowany autor XVII ? wiecznej Francji. Czlowiek starannie wykształcony, mający swoje zdanie i ogromny talent. Jego myśl przetrwała do dziś i nadal jest aktualna. Z Franois-Marie Arouet rozmawia Radosław Kawecki. Szanowny Panie Franois-Marie Aroue, pisał pan prawie od początku pod pseudonimem Voltaire. Dlaczego był Pan...

Przydatność 80% Polemika z Janem Walcem, autorem tekstu "Quo vadis, Judime" na temat bohatera "Ludzi bezdomnych".

Pan Jan Walc w swoim tekście zatytułowanym „Quo vadis, Judime” ostro skrytykował postać głównego bohatera powieści Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni” – Tomasza Judyma. To prawda, że młody lekarz wielokrotnie zachowywał się wbrew powszechnie przyjętym regułom i zasadom wywołując oburzenie towarzyszy, a także czytelników. Opinia pana Jana Walca jest bardzo...

Przydatność 85% Czy postęp, „którego autorem i sprawcą jest człowiek, czyni życie ludzkie na ziemi pod każdym względem „bardziej ludzkim”, „bardziej godnym człowieka”?

Postęp, jest to ulepszanie rzeczy, ich modyfikowanie, aby stawały się jeszcze bardziej wydajniejsze, szybsze. Jednak należy zastanowić się nad problemem postawionym w temacie zadania. Czy na pewno postęp sprzyja ludzkości i czyni nasze życie godniejszym?. Oczywiście istnieje wiele argumentów za i przeciw. Dzięki wspaniałym wynalazkom, życie ludzkie stało się łatwiejsze i...

Przydatność 100% Czy zgadzasz się z werdyktem jurorów NIKE?

„Czy zgadzasz się z werdyktem jurorów NIKE?” Długo myślałem nad odpowiedzią i nadal nie jestem w stanie jej udzielić. Nagroda NIKE jest przyznawaną raz w roku za najlepszą książkę opublikowaną w roku poprzednim. W tym roku w finale nagrody znalazły się: "Ja" Ewy Lipskiej, "Gnój" Wojciecha Kurczoka, "Tartak" Daniela Odiji, "Tryby" Magdaleny Tulli, "Finis Silesiae"...

Przydatność 75% Bartek zwany Prusakiem jest autorem słów: "Ilekroć z Prus wracam chcąc zmyć się z niemczyzny, wpadam do Soplicowa jak w centrum polszczyzny". Czy podzielasz ten pogląd?

Aby odpowiedzieć na pytanie tematu przede wszystkim trzeba zastanowić się nad trzema punktami: Jakie zwyczaje i znaki po Polsce pozostały w dworze w Soplicowie? Czy- i w jaki sposób próbowano zachować Polskość, oraz jak byli do tych działań ustosunkowani mieszkańcy Soplicowa? Po odpowiedzi na te pytania zrozumiemy w pełni, dlaczego Bartek Prusak zmywał się z niemczyzny akurat u...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji