Treść zadania

~Maja

Proszę Was o pomoc

Temat: Jaką postawę mogą przyjmować ludzie wobec prawdy o sobie? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa, całego tekstu powieści oraz dowolnego tekstu kultury. Twoja wypowiedź musi liczyć co najmniej 250 słów.

TEKST
Po odejściu Suzina Wokulski przymknął oczy i usiłował zasnąć. Może nie tyle zasnąć, ile odpędzić od siebie jakąś myśl natrętną, przed którą uciekł z Warszawy. Przez pewien czas zdawało mu się, że jej nie ma, że została tam i że dopiero szuka go stroskana, tułając się od Krakowskiego Przedmieścia do Alei Ujazdowskiej. „Gdzie on jest?… gdzie on jest?…” — szeptało widmo. „A jeżeli poleci za mną?… — spytał samego siebie Wokulski. — No, już chyba tu mnie nie znajdzie w tak wielkim mieście, w takim ogromnym hotelu…” „A może mnie już szuka?…” — pomyślał. Zamknął oczy jeszcze mocniej i począł huśtać się na materacu, który wydał mu się nadzwyczajnie szerokim i wyjątkowo sprężystym. Był pogrążony w dwu szmerach. Za drzwiami, na hotelowym korytarzu, ludzie rozmawiali i biegali, jakby w tej chwili stało się coś; za oknem, na ulicy, rozlegał się nieokreślony hałas, na który składają się turkoty licznych wozów, dźwięki dzwonów, głosy ludzkie, trąbki, wystrzały i Bóg nie wie co, a wszystko przytłumione i odległe. Potem przywidziało mu się, że jakiś cień zagląda do jego okna, a później, że po długim korytarzu ktoś chodzi ode drzwi do drzwi, puka i pyta: „Czy nie ma go tu?…” Istotnie ktoś chodził, pukał i nawet zapukał do jego drzwi; lecz nie odebrawszy odpowiedzi poszedł dalej. „Nie znajdzie mnie!… nie znajdzie…” — myślał Wokulski. Wtem otworzył oczy i włosy powstały mu na głowie. Naprzeciw siebie zobaczył taki sam pokój jak jego, takie samo łóżko z baldachimem, a na nim… siebie!… Było to jedno z najsilniejszych wstrząśnień, jakich doznał w życiu, sprawdziwszy własnymi oczyma, że tu, gdzie uważał się za zupełnie samotnego, towarzyszy mu nieodstępny świadek… on sam!… „Co za oryginalne szpiegowanie… — mruknął. — Głupie te szafy z lustrami.” Zerwał się z łóżka, jego sobowtór zerwał się równie szybko. Pobiegł do okna —tamten także. Otworzył gorączkowo walizkę, ażeby przebrać się, i tamten również zaczął przebierać się, widocznie z zamiarem wyjścia na miasto. Wokulski czuł, że musi uciec z tego pokoju. Widmo, przed którym wyjechał z Warszawy, było już tu i stało za progiem.

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

Zaloguj się lub załóź konto aby dodać komentarz.

Rozwiąż zadanie i zarób nawet 14 punktów. 2 za rozwiązanie zadania, 10 gdy Twoja odpowiedź zostanie uznana jako najlepsza.

Rozwiązania

Podobne zadania

werus03004 Napisz tekst na dowolny temat techniką impersjonistyczną. Max 10 zdań Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: werus03004 29.3.2010 (13:15)
buuuu4444 Ludzie bezdomni Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: buuuu4444 6.4.2010 (14:41)
Ulaaa Napisz przemówienie na temat czytanie książek przydatna rzecz czy strata Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Ulaaa 6.4.2010 (19:21)
ala91knw PREZETACJA MATURALNA! bardzo prosze o pomoc Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ala91knw 6.4.2010 (20:22)
ronis2468 Potrzebna pomoc... PILNIE!! Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ronis2468 12.4.2010 (20:40)

Podobne materiały

Przydatność 50% Poświęcenie, odwaga, ofiarność, brawura. Przedstaw swoje refleksje na temat postaw młodych ludzi w sytuacji zagrożenia ojczyzny.

Literatura od początku swojego istnienia ukazuje nam młodych patriotów, którzy w sytuacji zagrożenia ojczyzny przyjmują różne postawy, aby pomoc i ocalić swój naród. Niekoniecznie jednak są to postawy godne do naśladowania. Każdy kraj posiada swoich bohaterów, którzy odznaczyli się odwagą, brawura, ofiarnością czy poświęceniem dla ojczyzny. Mimo, iż czasem postępowali...

Przydatność 70% Skala do badania postaw wobec starości.

Patrz załącznik

Przydatność 50% Wobec Boga i świata: modele postaw w utworach średniowiecznych.

W średniowieczu występuje wiele różnych postaw wobec świata i, co najważniejsze, Boga, bowiem zawsze jest on uznawany za postać panującą nad światem, a więc człowiek musi się jemu podporządkować; scholastyka uznaje, że człowiek powinien zająć się dowodzeniem prawd religijnych poprzez wiarę; augustynizm ("Wyznania" św. Augustyna) pokazuje człowieka, jako istotę...

Przydatność 80% Różnice postaw Makbeta i Lady Makbet wobec morderstwa.

,,Makbet” to szekspirowska tragedia oparta na faktach historycznych. Bohater tytułowy jest dzielnym rycerzem, wodzem wojsk szkockich, obdarzonym przez króla licznymi nagrodami. Wiedzie ze swoją żoną wspaniałe życie, obydwoje się szczerze kochają i nikt by się nie spodziewał, że coś jest w stanie ich rozdzielić. Pewnego razu, idąc z Bankiem do obozu pod Forres na zaproszenie...

Przydatność 80% Porównanie postaw głównych bohaterów "Ludzi bezdomnych".

Wyjaśnij kluczowe znaczenie przytoczonej sceny dla stworzenia portretów głównych bohaterów „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego. Porównaj postawę doktora Judyma i Joasi. Odczytaj przytoczony fragment w kontekście całej powieści. Poniższy fragment powieści „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego przedstawia pożegnanie narzeczonych: doktora Tomasza Judyma i Joanny...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji