Treść zadania
Autor: Kiki3008 Dodano: 26.11.2018 (18:31)
1.Na szalce wagi sprężynowej, znajdującej się w windzie, położono ciało o masie m. Jakie będą wskazania wagi sprężynowej, jeżeli:
a) winda jedzie z przyspieszeniem a skierowanym do góry,
b) winda jedzie z przyspieszeniem a skierowanym w dół; rozważyć przypadek gdy a = g,
c) winda jedzie ze stałą prędkością.
Rozwiąż to zadanie i zarób nawet 16 punktów. 2 za rozwiązanie zadania, 12 gdy Twoja odpowiedź zostanie uznana jako najlepsza.
Rozwiązania
Podobne zadania
W windzie poruszającej sie pionowo w górę z przyspieszeniem a znajduje sie Przedmiot: Fizyka / Studia | 1 rozwiązanie | autor: ivonn 19.11.2010 (22:08) |
Podobne materiały
Przydatność 75% Zaburzenia prawidłowej wagi ciała
Zaburzenia prawidłowej wagi ciała, to zaburzenia łaknienia o podłożu psychicznym. Do najczęściej występujących należą: jadłowstręt psychiczny, czyli anoreksja (anorexia nervosa); żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa) oraz przejadanie się na tle psychicznym (compulsive overeating). Wszystkie postacie zaburzeń prawidłowej wagi ciała są groźne dla zdrowia, ale ja, w...
Przydatność 70% W zatrzaśniętej windzie – opis przeżyć wewnętrznych
Pewnego wiosennego dnia wracałem szczęśliwy ze szkoły, bo otrzymałem kilka dobrych ocen i pochwałę. Moją ogromną radością chciałem podzielić się z bliskimi, a szczególnie z mamą, która na mnie czekała w domu. Mieszkam na 7 piętrze. Aby zyskać na czasie wsiadłem do windy. Moje serce promieniuje radością, uśmiech krążył po mojej twarzy. Nacisnąłem „7”, winda...
Przydatność 50% Program wyświetlający liczby 1 na ukos
#include
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
1 0
antekL1 27.11.2018 (07:13)
(c) Wskazania wagi nie zmienią się, waga pokaże ciężar Q = m g
Przy stałej prędkości układ windy jest układem inercjalnym, NIE działają żadne dodatkowe siły.
(a), (b)
W układzie ruchomym związanym z windą na ciało działa (oprócz ciężkości) siła BEZWŁADNOŚCI
B = m a
zwrócona przeciwnie do zwrotu przyspieszenia windy. Czyli gdy winda jedzie w górę siła B działa w dół i odwrotnie. Wobec tego waga pokaże:
w górę: Q1 = Q + B ; czyli Q1 = m (g + a)
w dół: Q2 = Q - B ; czyli Q2 = m (g - a)
Gdy a = g przy ruchu w dół wychodzi Q2 = 0. Faktycznie - w spadającej swobodnie windzie (bo właśnie wtedy a = g) zawartość windy jest w stanie nieważkości..
Gdyby było a > g ciało zaczęłoby ciążyć "do góry". To NIE jest nierealne! Weź książkę, trzymaj są jedną ręką, a drugą rękę połóż na wierzchu książki.
Jednocześnie: puść książkę swobodnie i naciśnij ją silnie drugą ręką. Poczujesz opór - to jest właśnie "ujemna waga", bo na chwilę przyspieszenie książki będzie większe od "g".
==============================
W razie pytań pisz proszę na priv.
Dodaj komentarz - Zgłoś nadużycie