Treść zadania

Karina12390

Wyjaśnij działanie katalizatora niklowego podczas uwodornienia olejów?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 3 0

    W chemii organicznej uwodornienie zachodzi zazwyczaj z częściowym rozerwaniem wiązania wielokrotnego węgiel-węgiel lub węgiel-heteroatom. Reakcja ta wymaga stosowania wysokich ciśnień i katalizatorów.
    Uwodornienie olejów roślinnych jest jedną z najstarszych metod ich modyfikacji. Prowadzi się je głównie na katalizatorach niklowych , a uzyskane produkty są szeroko wykorzystywane do produkcji margaryn , tłuszczu piekarskiego i cukierniczego,tłuszczów do głębokiego smażenia oraz do celów technicznych np.wyrób mydła.
    Uwodornienie olejów w obecności rozdrobnionego niklu jako katalizatora to proces prowadzący do ich utwardzenia. Wodór przyłącza się do podwójnych wiązań glicerydów kwasów nienasyconych,wskutek czego powstają glicerydy odpowiednich kwasów nasyconych , podnosi się temperatura topnienia tłuszczu i zmienia się jego konsystencja z ciekłej na stałą. Do każdego wiązania podwójnego przyłączają się 2 atomy wodoru.
    Całkowite uwodornienie oleju powoduje wytwarzanie kwasów tłuszczowych nasyconych i stałą konsystencję tłuszczów roślinnych. Traci się jednak przy tym to,co w tłuszczach najcenniejsze - nienasycone kwasy tłuszczowe.
    Częściowe uwodornienie (utwardzenie) olejów roślinnych powoduje z kolei tworzenie się szkodliwych kwasów tłuszczowych trans.
    W dzisiejszych czasach w Europie - częściowe uwodornienie jest praktycznie wyeliminowane z produkcji margaryn ,więc przestały być one źródłem tłuszczów typu trans. Tego typu tłuszcze stosuje się jednak wciąż w przemyśle fast food'owym i ciastkarsko-piekarniczym.

Rozwiązania

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji