Treść zadania

Dk689

W pudełku znajdują się 4 różne piłki i 8 różnych autek. Losujemy kolejno bez powtórzeń dwie zabawki. Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania dwóch zabawek tego samego rodzaju. Dziękuję ! ;)

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

Zaloguj się lub załóź konto aby dodać komentarz.

Rozwiąż to zadanie i zarób nawet 14 punktów. 2 za rozwiązanie zadania, 10 gdy Twoja odpowiedź zostanie uznana jako najlepsza.

Rozwiązania

  • antekL1

    Czytaj proszę najpierw rozwiązanie zadania
    www.zaliczaj.pl
    Tam piszę o symbolu Newtona (N nad K)

    Niech zdarzenie A oznacza: "2 zabawki tego samego rodzaju"
    Rozbijamy je na 2 rozłączne zdarzenia:
    A1 - wylosowano dwie piłki
    A2 - wylosowano dwa autka

    Ilość zdarzeń A1: kombinacje 2 z 4 czyli symbol Newtona (4 nad 2).
    Pozwól, że napiszę to tak:

    m(A1) = (4 nad 2) ; gdzie: m(A1) to jest A1 i dwie kreski na A1, nie mam takiego symbolu na klawiszach, a szczerze mi się nie chce pisać w LaTeXu.
    Mamy więc tak:

    ilość zdarzeń A1 = m(A1) = (4 nad 2) = 4! / (2! * 2!) = 6

    Podobnie ilość zdarzeń A2 (losowanie 2 z 8) to:
    m(A2) = (8 nad 2) = 8! / (6! * 2!) = 28

    Ponieważ zdarzenia A1 i A2 są rozłączne to ilość zdarzeń sprzyjających "A" jest sumą:
    m(A) = m(A1) + m(A2) = 6 + 28 = 34
    --------------------

    Zobaczmy teraz, ile jest wszystkich możliwych zdarzeń. Losujemy 2 z 12 (bo tyle jest zabawek). Całkowita ilość zdarzeń elementarnych to znów kombinacje 2 z 12, więc:

    m(Omega) = (12 nad 2) = 12! / (10! * 2! ) = 66

    [ m(Omega) to grecka litera duże Omega i 2 kreski nad nią ]

    W 34 przypadkach na 66 wylosujemy identyczne zabawki.
    Prawdopodobieństwo:

    p(A) = m(A) / m(Omega) = 34 / 66 = 17 / 33 = około 0,52
    ======================================================

    Wiesz co, zaciekawiło mnie, co wyjdzie, jak wśród 12 zabawek mamy "K" zabawek typu A1 i 12 - K zabawek typu A2. Rozpisałem sobie licznik [ bo mianownik jest zawsze ten sam we wzorze na p(A) ], ni zgodnie z przewidywaniami wychodzi, że NAJMNIEJSZA szansa na jednakowe zabawki jest wtedy, gdy jest ich po równo (6 piłek, 6 autek). Wtedy p(A) = około 0,45. Największa szansa, równa 1, jest gdy wszystkie zabawki są jednakowe. Jak Cię to interesuje - pisz proszę na priv.

Podobne materiały

Przydatność 100% Czy człowiek w dalszym ciągu znajduje się w sytuacji niewiernego Tomasza

Niewątpliwie mimo upływającego czasu człowiek w dalszym ciągu znajduje się w sytuacji niewiernego Tomasza. Każdy z nas jest w pewnym sensie osobą, która ufa przede wszystkim sobie. Prawda jest taka, że w swoim mniemaniu jesteśmy dla siebie najważniejsi. Uważamy, że to nam należy się szczęście i wszystkie inne dobra. Swoją tezę pragnę udowodnić....

Przydatność 65% Czy bunt Antygony przeciw władcy Teb znajduje uzasadnienie w Twoich oczach?

Czy każdy z nas ma prawo do buntu? Czy przynosi korzyści czy nie? Czu bunt wywołany w dobrej chwili może dużo zmienić w życiu? MOim zdaniem Antygona miała prawo do buntu przeciw władcy Teb. Mam nadzieję,że uda mi się udowodnić swoje racje w poniższych argumentach. Czy osoba, która posiada rodzeństwo będzie je bronić lub choć starać się wybawić je z...

Przydatność 60% "Hymn" J.Słowackiego - sytuacja w jakiej znajduje sie podmiot liryczny

W odczuciach podmiotu lirycznego dominuje smutek,wskazuje na to apostrofa "Smutno mi,Boże!" Nastrój ten ma swoje przyczyny:osamotnienie,brak nadziei powrotu do ojczyzny,porównanie piękna świata z małośią ludzką,obawa o przyszłość,a także tułaczka,która zakończy się śmiercią.Monolog osoby mówiącej w wierszu jest wyznaniem,modlitwą,medytacją nad losem emigranta.Podmiot...

Przydatność 70% Każde pokolenie w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza znajduje coś dla siebie, wskaż i uzasadnij co zaintrygowało ciebie jako reprezentanta pokolenia współczesnego w tym eposie.

„Pan Tadeusz” A. Mickiewicza jako epopeja narodowa znalazła na stałe miejsce w kanonie wielkiej literatury polskiej. Przez krytyków „Pan Tadeusz” uważny jest za najwspanialsze dzieło wieszcza, wyniesione na piedestał kunsztu literackiego. Oprócz opinii specjalistów na temat utworu A. Mickiewicza warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dla młodych XXI wieku jest lektura...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji