Treść zadania

carolinca12315

Opis znanego zabytku w Warszawie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie – pomnik króla Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym w Warszawie, wzniesiony w latach 1643–1644 z fundacji Władysława IV Wazy według projektu Augustyna Locci i Constantino Tencalli; zburzony w 1944, zrekonstruowany w latach 1948–1949, wpisany do rejestru zabytków w 1965.Cokół kolumny przyozdabiają cztery brązowe tablice. Łaciński napis od strony południowej po przetłumaczeniu na polski brzmi:
    Czci i przywiązaniu Poświęconą Kolumnę tę Zygmuntowi III Władysław IV Z rodu, miłości, talentów Syn; Z elekcji, porządku, szczęścia Następca; Ze ślubów, serca i czynu Wdzięczny; Ojcu Ojczyzny, Rodzicowi najlepiej zasłużonemu, Roku Pańskiego 1643 Wystawić rozkazał, Któremu już, Sława wieniec, Potomność wdzięczność, Wiekuistość pomniki Wzniosła, albo jest dłużna.
    Od strony zachodniej:
    Zygmunt III na mocy wolnych wyborów król polski, z tytułu dziedziczenia, następstwa i prawa – król Szwecji, w umiłowaniu pokoju i w sławie pierwszy pomiędzy królami, w wojnie i zwycięstwach nie ustępujący nikomu, wziął do niewoli wodzów moskiewskich, stolicę i ziemie moskiewskie zdobył, wojska rozgromił, odzyskał Smoleńsk, złamał pod Chocimiem potęgę turecką, przez czterdzieści cztery lata panował, czterdziesty czwarty z szeregu królów, dorównał w chwale wszystkim, albo ogarnął całą.
    Od strony północnej:
    Nie rośnie sława Zygmunta dzięki kolumnie ani głazom ciosanym: sam on dla siebie był górą: nie bierze on blasku od złota ani mocy od spiżu: blask jego był jaśniejszy od złota a mocniejszy od spiżu.
    Oryginalna tablica od strony zachodniej zawiera wszystkie oficjalne tytuły Zygmunta III, północna duży kartusz herbowy i plakietkę z nazwiskiem ludwisarza Daniela Tyma oraz datę dokonania odlewów. Cokół wieńczą cztery spiżowe orły. Postać króla w rycerskiej zbroi, z szablą z krzyżem w ręku i koroną mierzy 275 cm. Pomnik ma 22 m wysokości.

Rozwiązania

  • userphoto

    )Bazylika
    archikatedralna św.Jana Chrzciciela-pierwotny kościół
    drewniany zapewne z przełomu XII i XIV wieku.Budowę gotyckiej
    kolegiaty murowanej rozpoczęto ok 1392 roku i przerwano ok
    1398.Dokończona ok 1406-1428 w znacznie zredukowanej postaci,zyskała
    trójnawowy układ halowy.Katedra od 1798.Spalona w 1939
    została niemal doszczętnie zburzona podczas powstania
    warszawskiego.Fasadę Niemcy wysadzili tuż przed wyzwoleniem
    miasta.Zachowała się tylko część murów prezbiterium oraz
    kaplica Pana Jezusa.Z dawnego niezwykle bogatego wnętrza ocalało
    kilka cennych pomników m.in.najcenniejszy na Mazowszu
    renesansowy nagrobek ostatnich książąt mazowieckich Stanisława i
    Janusza,fragmentarycznie zachowany nagrobek braci Wolskich.W kryptach
    grobowce: książąt mazowieckich,króla Stanisława
    Augusta,prezydenta Gabriela Narutowicza,Henryka Sienkiewicza i
    Ignacego Paderewskiego.

  • userphoto

    Łazienki Królewskie w Warszawie – zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całe założenie było zrealizowane przez architektów królewskich: Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha.

    Park spełnia dziś swoje zadania podobnie jak w momencie jego utworzenia. Jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, rozrywkowym i sportowym, a także ulubionym miejscem spacerów warszawiaków. W parku nie wolno jeździć na rolkach, deskorolkach i rowerach, co sprawia, że jest bezpieczny również dla małych dzieci. Niedaleko Łazienek znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, chętnie odwiedzany nie tylko przez spacerowiczów, ale również przez studentów.
    Muzeum udostępniono do zwiedzania w 1960 roku. Dyrektorem został prof. Marek Kwiatkowski, który po 48 latach decyzją ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego z dniem 1 października 2008 przestał pełnić funkcję dyrektora i przeszedł na emeryturę.[1]. Od stycznia 2009 nowym dyrektorem jest dr Przemysław Nowogórski, który zastąpił Jacka Czeczota-Gawraka pełniącego obowiązki dyrektora.

Podobne zadania

olinkowa opis zwierzaka na ang. Przedmiot: Język angielski / Szkoła podstawowa 7 rozwiązań autor: olinkowa 28.3.2010 (21:08)
ZjemCieKotku Prosze potrzebue na jutro xD Przedmiot: Język angielski / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: ZjemCieKotku 22.4.2010 (19:49)
dominik997 MAM ZADANIE NA JUTRO PROSZĘ O POMOC !!!!! Przedmiot: Język angielski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: dominik997 25.4.2010 (21:15)
sylwia987 plis pomóżcie :) Przedmiot: Język angielski / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: sylwia987 27.4.2010 (18:01)
paniusia99 Potrzebuję opis dwóch znanych ludzi np: jakiegoś poety, lub piosenkarza czy Przedmiot: Język angielski / Szkoła podstawowa 7 rozwiązań autor: paniusia99 30.4.2010 (17:59)

Podobne materiały

Przydatność 50% Opis budynku, zabytku Big Ben

In my opinion Clock Tower is one od the most unique building on earth, because is the world's largest four-faced, chiming clock. The structure is situated at the north-eastern end of the Houses of Parliament building in Westminster, London. It is often mistakenly called "Big Ben" ? which is actually the main bell housed within the Clock Tower. The first 61 metres of the structure is the Clock...

Przydatność 60% Opis Krzysia M.E.Letki "Jutro znów pójdę w świat. - Listy"

Bohater utworu M. E. Letki ”Jutro znów pójdę w świat. Listy” to Krzyś. Chłopiec ma 11 lat i jest osobą niepełnosprawną, chodzi o kuli. Jego zainteresowaniem jest kolekcjonowanie znaczków, chciałby się z kimś podzielić swoją pasją. Krzyś nie uczęszcza na lekcje wychowania fizycznego, ponieważ jest cienkim chuchrem. Ma z tego powodu same kompleksy i wstydzi się swojej...

Przydatność 60% Mosty warszawy

Most generała Stefana Grota Roweckiego .Ambitny plan z lat 60. budowy dwu tras doczekał się kontynuacji w latach 1977 - 1981. Zbudowano wówczas most im. gen. Stefana Grota - Roweckiego, roboczo zwany Toruńskim. Był on jednak inny, niż pierwotnie zakładano. Projekt został zmieniony ze względów finansowych, ponieważ nie było pieniędzy na dwa pylony, do których miał być...

Przydatność 55% Na podstawie wiersza Juliana Przybosia napisz pracę opis sytuacji: "Jestem obrońcą Warszawy".

Szłam akurat ulicą Warszawy, niczego się nie spodziewałam, nic dziwnego nikt nie widział. Nagle zobaczyłam kilkanaście samolotów pomyślałam, że lecą na jakieś ćwiczenia czy też pokaz. Nieoczekiwanie zaczęły spadać skrzynki i raptem wybuch. Wszędzie były pełno dymu, nie wiedziałam co się dzieje. Na ulicę którą szłam runęła kamienica, a ta obok stanęła w...

Przydatność 50% Herb Warszawy i miasta stołecznego Warszawy

Herb Wielki Miasta Stołecznego Warszawy przedstawia w polu czerwonej tarczy postać kobiety z rybim ogonem zwróconą w prawo, z wzniesionym mieczem w ręce prawej i tarczą okrągłą w ręce lewej. Barwy ciała i ogona rybiego naturalne, włosy złote, miecz i tarcza złote. Nad tarczą herbową znajduje się korona królewska. Poniżej tarczy herbowej dwie gałęzie laurowe z zawieszonym...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji