Treść zadania
Autor: Moniczka2664 Dodano: 30.5.2010 (09:02)
wymien wszystkie witaminy rozpuszczalne w wodzie itluszczach
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
Klaudzia_Pandzia 31.5.2010 (22:13)
Wtaminy rozpuszczalne w tłuszczach to witaminy A, D, E i K. Różnią się one znacznie od witamin rozpuszczalnych w wodzie.Występują tylko w składnikach żywności zawierających tłuszcz. Ponieważ są nierozpuszczalne w wodzie są trawione tylko w żółci. Poszczególne witaminy zostaną szczegółowo opisane poniżej.
Witamina A
Wymagania
Trudno jest określić niezbędną ilość witaminy A niezbędną dla organizmu człowieka. Wytwarzana jest z dwóch substancji, które muszą ulec kilku przemianom w organizmie. W produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, witamina A występuje w formie retinolu; a w produktach roślinnych w formie beta-karotenu, który jest mniej wydajny w procesach wytwarzania witaminy A niż retinol. Z tego powodu, zalecaną ilość witaminy A określa się jako równoważnik retinolu (RE). Wartość ta wynosi 1000 mikrogramów RE dziennie dla mężczyzn oraz 800 mikrogramów dla kobiet.
Najlepsze źródła
Najbogatszym źródłem witaminy A w postaci b,b -karotenu są warzywa i owoce. Większość z nich jest jasno zabarwiona (aczkolwiek nie wszystkie jasno zabarwione produkty spożywcze zawierają b,b -karoten). Warzywa bogate w prowitaminę A to: marchew, bataty (słodkie ziemniaki), szpinak i kantalupy. Witaminę A zawierają również mleko, ser, masło i jaja.
Funkcje
Witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania rogówki oraz komórek nabłonka, a poprzez to wzroku. Korzystnie wpływa na wzrost i odtwarzanie kości i zębów. Pełni także ważną rolę w syntezie hormonów oraz ich regulacji oraz ma właściwości przeciwnowotworowe.
Oznaki niedoboru
Niedobór witaminy A może mieć poważne konsekwencje. Pojawia się zwykle przy jednoczesnym niedoborze białka i cynku. Organizm człowieka może maksymalnie zmagazynować roczny zapas witaminy A. Oznacza to, że objawy niedoboru nie są widoczne natychmiast po zaprzestaniu spożycia tej witaminy. Niemniej, jeśli pojawią się po długim okresie jej nie przyjmowania, mogą być bardzo poważne. Pierwszym objawem niedoboru jest często ślepota zmierzchowa. Jeśli niedobór ten utrzymuje się dłuższy czas, może spowodować uszkodzenia rogówki i doprowadzić do ślepoty. Może także hamować wzrost kości, powodować zmiany w ich kształcie oraz przyczyniać się do ich łamliwości, a także przyśpieszać próchnicę zębów oraz zanik komórek tworzących zębinę. Anemia jest także skutkiem niedoboru witaminy A. Ponadto, niedobór witaminy A ma wpływ na układ nerwowy i mięśniowy i może wywołać paraliż.
Toksyczność
Witamina A jest toksyczna wtedy, gdy nie jest wiązana przez specyficzne białka i w postaci wolnej może oddziaływać na komórki. Nie zdarza się to, gdy źródłem witaminy A jest naturalna żywność, a może występować wtedy, gdy stosuje się suplementy. Objawy to nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka i utrata wagi. Nadmierne przyjmowanie witaminy A może także wpływać na układ nerwowy i mięśniowy, co prowadzi do utraty apetytu, drażliwości, znużenia, bezsenności, niepokoju, bólu głowy i słabości mięśni.Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań
0 0
madzia112 30.5.2010 (09:17)
Z punktu widzenia chemicznego witaminy należą do różnych grup związków organicznych, a jedynie ich znaczenie dla organizmów żywych pozwala opisywać je pod wspólną nazwą. Z tego też powodu tradycyjnie witaminy dzieli się na:
* rozpuszczalne w wodzie
o witamina C (kwas askorbinowy)
o witamina B1 (tiamina)
o witamina B2 (ryboflawina)
o witamina B3 (niacyna, witamina PP, kwas nikotynowy, amid kwasu nikotynowego)
o witamina B5 (kwas pantotenowy)
o witamina B6 (pirydoksyna, pirydoksal, adermina)
o Witamina B7 (biotyna, witamina H)
o witamina B9/B11 (kwas foliowy)
o witamina B12 (cyjanokobalamina)
o Witamina P (mieszanina pochodnych flawonoidowych np. hesperydyna, rutyna)
* rozpuszczalne w tłuszczach
o Witamina A (retinol i jego pochodne)
o Witamina D (cholekalcyferol i pochodne)
o Witamina E (tokoferol)
o Witamina K (fitochinon, menadion)
Czasami za witaminę (F) uważa się także nienasycone kwasy tłuszczowe, nie jest to jednak powszechnie zaakceptowany pogląd. Czasami do witamin zaliczane są też kwas liponowy (rzekoma witamina N) oraz seria związków oznaczanych jako witaminy B z indeksem wyższym niż 12, np: kwas orotowy (B13), kwas pangamowy (B15) amigdalina (B17) – nie jest to jednak powszechnie przyjęte.
Podział ten jest istotny z co najmniej dwóch powodów:
* czynniki zaburzające metabolizm tłuszczów w zakresie ich trawienia i wchłaniania będą zaburzały metabolizm witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
* witaminy rozpuszczalne w tłuszczach można stosunkowo łatwo przedawkować, gdyż kumulują się w tkankach bogatych w lipidy. Z kolei witaminy rozpuszczalne w wodzie (z wyjątkiem witaminy B12) nie są magazynowane, ich nadmiar wydalany jest z moczem w ciałku nerkowym. W związku z tym, witaminy rozpuszczalne w wodzie, poza B12, w odróżnieniu od rozpuszczalnych w tłuszczach, muszą być stale dostarczane do organizmu.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie