Treść zadania

Wercia_151__

napisz charakterystyke Zbyszka z Bogdanca pilne

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Zbyszko pochodził z rycerskiej rodziny, której herb stanowiła ,,Tępa Podkowa". Był on młodym chłopakiem, który dopiero starał się o przejście do stanu rycerskiego. miał bardzo delikatną niemal dziecięcą twarz, był on silny. Wyróżniał się nie tylko mocną, dumą sylwetką, ale był także przystojnym mężczyzną. młodzieniec dość często działał pod wpływem impulsu, jego cecha była porywczość, co powodowała czasem groźne sytuacje. Zbyszek cechował się męstwem i odwagą, nie wahał się narazić swoje życie, gdy w grę wchodził honor lub życie bliskich osób. beż wahania spieszył na ratunek uwięzionej przez Krzyżaków Danusi. Był jej szczerzy oddany i kochał także swojego stryja maćka i traktował go jak swego ojca. W każdej sytuacji zachowywał poczucie godności i honoru, nigdy nie poddawając się przeciwnościom.

Rozwiązania

  • userphoto

    hfhdghdhad

  • userphoto

    H. Sienkiewicz w swojej historycznej powieści, pt. „Krzyżacy” opisuje wiele postaci. Jedną z bardziej pozytywnych i barwnych osób był Zbyszko z Bogdańca. Młodzieniec był sierotą. Wychowywał go stryj, znakomity rycerz Maćko z Bogdańca. Obydwaj pochodzili ze szlacheckiego rodu „Tępa Podkowa” i kochali wojny. Zbyszko został wychowany przez „stryka” na „młodziaszka”, dla którego honor, był obok religii najważniejszy. Od zawsze marzył, że zostanie rycerzem, póki, co Maćko zabierał go ze sobą na wojny.

    Zbyszko był bardzo przystojnym młodzieńcem. „Ze wzrostu, z barków, widnych pod obcisłym ubraniem, z tęgich ud i szerokich piersi wydawał się być mężem całkiem dojrzałym, ale nad tą postawą męża wznosiła się głowa dziecinna prawie – i twarz młoda, z pierwszym meszkiem nad ustami – i zarazem cudna – twarz królewskiego pazia ze złotym włosem, uciętym równo nad brwiami, a puszczonym długo na ramiona”. Zazwyczaj ubrany był w „powyciskany od zbroicy kubrak”, jedynie na wyjątkowe okazje przyodziewał „...białą jakę, haftowaną w złote gryfy i zdobną złotą frędzlą u dołu”, którą zdobył w czasie jednej z bitew. Zbyszko był osobą, która najpierw robi, a dopiero potem zastanawia się nad konsekwencjami. Dobrym tego przykładem było ślubowanie. Oczarowany Danusią (córką Juranda ze Spychowa) ślubował jej wierność i pawie czuby, które nosili znakomici Krzyżacy. W konsekwencji, o mało nie zabił posła krzyżackiego, i omal nie przypłacił tego głową! Jednak na całe szczęście Danuśka odratowała go, co świadczy tylko o tym, że był niesamowitym szczęściarzem. Nie brakowało mu także odwagi. Uratował księżną Danutę i ukochaną przed olbrzymim turem. Był bardzo bogobojny, ponieważ jeśli postanowił coś zrobić to zastanawiał się czy właśnie tego Bóg od niego oczekuje. O jego wielkiej sile i sprycie, mówi to, że pokonał – brata Rotgiera – który był nie tylko starszy, ale także bardziej doświadczony! Zawsze służył ojczyźnie, i nawet kiedy miał już żonę i dzieci pojechał wraz ze stryjem bronić ojczyzny walcząc pod Grunwaldem z Krzyżakami, pomimo tego, że mógł już nie wrócić do Bogdańca, który tak przecież umiłował.

    Podsumowując Zbyszko to bardzo przyjemna postać, którą można polubić. Z jednej strony był strasznie lekkomyślny (ale kto nie ma wad?), z drugiej jednak w młodym wieku wykazał się dojrzałością i sprytem. Myślę, że jest osobą, którą warto i powinno się naśladować, przynajmniej jeśli chodzi o męstwo czy honorowość

  • userphoto

    Najbardziej ze wszystkich rycerzy w książce pt. "Krzyżacy" zaimponował mi Jurand ze Spychowa. Jest to postać, która została naznaczona przez Henryka Sienkiewicza piętnem powagi i tragizmu.

    Jurand był właścicielem Spychowa. Z całej duszy nienawidził Krzyżaków. To oni przed laty zabili jego ukochaną żonę, a później pozbawili go jedynej córki - Danusi. Był wdowcem.

    Jurand ze Spychowa to rycerz mazowiecki o groźnym, wzbudzającym strach wyglądzie. Jego charakterystyczną cechą było jedno oko barwy żelaza, co powodowało, że jego wzrok stawał się przerażający, a jednocześnie tajemniczy i nieprzenikniony. Poza tym ten jednooki rycerz był dobrze zbudowany, miał jasne włosy i wąsy oraz nieprzyjemną twarz. Te wszystkie cechy wyglądu czyniły z niego naprawdę strasznego i okropnego człowieka. Zawsze przy sobie nosił wielki, żelazny topór.

    Był bardzo odważny i groźny. W oczach ludzi budził strach. Dla przyjaciół był miły i łagodny. Bardzo mocno rozpieszczał swoją jedyną córkę, dla niej poświęciłby życie. Miał żelazny charakter, poprzysiągł zemstę Krzyżakom. Zawsze kierował się prawami rycerskimi.

    Jurand miał drapieżne uosobienie. Wobec otoczenia budził respekt. Był energiczny, dynamiczny. Krzyżacy nazywali go: krwawym psem lub strasznym mazurem. Wypadki związane z uprowadzeniem Danusi całkowicie odmieniły Juranda. Chciwość ustąpiła miejsca pokorze. Okaleczony przez rycerzy w białych płaszczach zmienił się nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

    Wielki bohater, a jego przemiana dodaje mu wielkości. Zawsze był człowiekiem honoru. Jurand ze Spychowa jest ciekawą postacią, zadziwia walecznością. Moim zdaniem Jurand jest wzorem średniowiecznego rycerza, godnym naśladowania.

  • darka120

    Zbyszko z Bogdańca herbu Tępa Podkowa, zawołania Grady-bohater główny, bratanek Maćka z Bogdańca.Jego ojciec zmarł.Rodowa posiadłość ,Bogdaniec,właściwie nie istnieje,została zniszczona podczas wojny między sąsiadami.Zbyszko jest pięknym młodym mężczyzna ,Ma długie,gęste,jasne włosy i wesołe spojrzenie.Zwraca uwagę jego zgrabna sylwetka i dumna postawa..Był bardzo porywczy.Nie zastanawiał się nad swoim postępowaniem,działał spontanicznie ,pod wpływem nagłego impulsu,nie potrafił się opanować.Bez przerwy myślał o wojnie i walce.Miał duszę prawdziwego staropolskiego rycerza.Był odważny,honorowy,ambitny.Nie darował zniewagi.W jego sercu ważne miejsce zajmowała dama jego serca-ukochana Danuśka,która później została jego żoną.Nie mógł się pogodzić z jej stratą.Uparcie jej szukał narażając często własne życie.Godnie pomścił jej śmierć..Miał bardzo silny charakter.Niełatwo go było skłonić do posłuszeństwa.Zawsze dotrzymywał rycerskiego słowa,był niezawodny.Zbyszko był prawym,uczciwym,szczerym człowiekiem.Nigdy nie uciekał się do kłamstw i pochlebstw.Miał jeszcze jedną bardzo ważna cechę charakteru-nie tracił nadziei nawet w najbardziej trudnych momentach.Był optymistą,nie załamywał się.



    Myślę,że dobrze.Pozdrawiam.

Podobne zadania

Kasiula_ Charakterystyka Rudego Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Kasiula_ 29.3.2010 (11:30)
DominiCa_ Charakterystyka Juranda Krzyżacy Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: DominiCa_ 30.3.2010 (21:21)
skowronek16 charakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: skowronek16 29.3.2010 (15:23)
martynak30 CHarakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: martynak30 30.3.2010 (16:42)
kami15_1835 Charakterystyka bohatera (nauczyciela) z Klerykowa z książki Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kami15_1835 30.3.2010 (17:10)

Podobne materiały

Przydatność 50% Charakterystyka

Żona modna pochodziła z miasta. Była osobą rozpieszczoną i uwielbiającą wygody, to dla niej Piotr musiał ściągnąć karetę na resorach z zagranic. Równie duże miała wymagania w stosunku służby. Ona uważała, że do usługiwania trzeba ludzie wielu, praktycznie do każdej rzeczy (czynności) kogoś innego np. od wypieków - cukiernika, od robienia pasztetów - pasztetnika itp....

Przydatność 70% Charakterystyka Antygony.

Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. „ Antygona ” jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów , córka Edypa i Jokasty. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona. Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek. Pochować brata, który został ogłoszony zdrajcą, czy też usłuchać rozkazu...

Przydatność 75% Charakterystyka Sofoklesa

Sofokles - urodził się w 469 roku p.n.e., był greckim poetą, tragikiem, był drugi w porządku chronologicznym z wielkiej trójki tragików greckich (Ajschylos, Eurypides). Sofokles urodził się w Kolonos pod Atenami, jako syn płatnerza Sofilosa. W 480 roku p.n.e. podczas uroczystości dziękczynnych z okazji zwycięstwa Aten nad Persami pod Salaminą miał jako szesnastoletni chłopiec...

Przydatność 60% Charakterystyka średniowiecza.

Nazwa epoki została ustalona po jej zakończeniu. Średniowiecze oceniano jako epokę ciemnoty i zacofania aż do XIX wieku. Zaczęto je rehabilitować na przełomie XIX i XX wieku. Dziś mówimy, że kładło ono podwaliny następnych epok. Ramy czasowe. Średniowiecze trwa w Europie od IV/V w. do XV w. Początek: 313 r. - zgoda Konstantyna Wielkiego na wyznawanie chrześcijaństwa...

Przydatność 65% Charakterystyka Rolanda.

Roland – siostrzeniec Karola Wielkiego, uczestnik wyprawy w 778r. do Hiszpanii przeciwko Arabom, dowódca tylnej straży armii. Posiadał lśniącą zbroję, hełm ozdobiony kamieniami i pokryty złotem. Miał miecz Durendal, w rękojeści którego znajdowały się relikwie. Roland to wzorzec osobowy – średniowieczny, nieskazitelny rycerz, którego dewizą życiową są słowa:...

0 odpowiada - 0 ogląda - 5 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji