Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
darka120 28.5.2010 (16:51)
Rok powstania -1942,
miejsce akcji-Stany Zjednoczone,
Gatunek literacki-baśń filozoficznaDodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań
0 0
Kar_olinka12 28.5.2010 (16:47)
GENEZA: Mały Książę powstał w 1942 r. w Ameryce z myślą o przyjacielu autora, który cierpiał w okupowanej przez Niemców Francji. Z dedykacji wnioskować można, iż tekst ten poświęcony będzie przyjaźni. Poprzedzająca właściwy tekst wypowiedź jest informacją również o tym, że spotkamy tu dwóch adresatów: dziecko i osobę dorosłą. Autor zadedykował Małego Księcia dzieciom, ponieważ w nich ocalić można to, co ginie wraz z dorastaniem, mianowicie: samodzielność, bezpośredniość uczuć, odczuwanie świata jako jedności i postrzeganie go ze szczególnym zmysłem obserwacji, godzenie fantastyki z realnością. Dziecięctwo zostało tu przedstawione jako składnik ducha twórczego, artystycznego. Ta powieść to terapia przeciwko chorobie zwanej dorosłością.
GATUNEK: Narrator pierwszoosobowy rozpoczyna swą opowieść słowami: „Chciałbym zacząć tę historię, jak zaczyna się baśń”. Obawiając się jednak, że nie zostanie potraktowany poważnie, wprowadza elementy urealniające sytuację: awaria samolotu, przymusowe lądowanie na pustyni z dala od ludzkich siedzib, bohatera swej powieści umieszcza na planecie określonej przez astronomów symbolem B-612. Historia Małego Księcia oparta jest jednak na typowym dla baśni temacie podróży, podczas której główny bohater zdobywa doświadczenie i mądrość życiową. Podobnie jak w baśni zwierzęta i rośliny mówią ludzkim głosem, a Książę opuszcza swoją planetę, wykorzystując odlot ptaków. W podobnie fantastyczny sposób na nią powraca.
Sprzeczne natomiast z konwencją baśni jest zakończenie, gdyż główny bohater ginie w świecie ludzi, a nie zwycięża. Żyje jednak w pamięci narratora i czytelników. Ponadto opowieść o Małym Księciu i jego wędrówce po planetach odkrywa przed czytelnikami wiele prawd filozoficznych i moralnych. Biorąc pod uwagę wszystkie te specyficzne cechy utworu A. de Saint-Exupéry'ego, określić go można jako baśń filozoficzną.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie