Treść zadania

damian5215

Napisz rozprawkę na temat o alternatywnych źródłach energii

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA ENERGII
    Na kryzys energetyczny w zimie 1973/74 roku światowa opinia publiczna zareagowała niepokojem przed wyczerpaniem się kopalnych nośników energii za parę dziesięcioleci. Dlatego też rozpoczęto poszukiwania nowych, samoregenerujących się źródeł energii. Niektóre kraje postawiły na rozbudowę energii jądrowej, jednakże tendencja ta trafiła pod ostrzał grup przeciwników energii jądrowej. W dyskusji wyłoniły się następujące alternatywy: energia słoneczna, włącznie z zależną od promieniowania słonecznego energią wodną, energia wiatru, fal morskich i ciepła morza, energia przypływów i odpływów i energia geotermiczna.

    Energia słoneczna.
    Bezpośrednimi przetwornikami energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną są ogniwa słoneczne. Ze względu na sposób przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną rozróżnia się ogniwa fotochemiczne i ogniwa fotoelektryczne.
    Najprostsze ogniwo fotochemiczne, podobnie jak ogniwo chemiczne, składa się z dwóch elektrod metalowych zanurzonych w roztworze danego metalu. Jeżeli jedna z elektrod zostanie poddana działaniu promieniowania słonecznego, to na zaciskach ogniwa powstaje różnica potencjałów. Zjawisko to odkrył francuski uczony A. H. Becquerel w drugiej połowie XIX wieku, prowadząc doświadczenia z ogniwem chemicznym. Ogniwa fotochemiczne nie znalazły dotychczas praktycznego zastosowania ze względu na niską wydajność.
    Wytwarzanie energii w ogniwach fotoelektrycznych odbywa się na skutek wykorzystania zjawiska fotoelektrycznego, polegającego na zmianie elektrycznych właściwości ciał pod wpływem promieniowania słonecznego. Typowym ogniwem fotoelektrycznym jest ogniwo krzemowe, w którym wykorzystywane jest zjawisko fotowoltaiczne ( zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne ) obserwowane w półprzewodnikach.

Rozwiązania

Podobne zadania

diablo193 Alternatywne żródła wykorzystywania energii Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: diablo193 19.5.2010 (19:21)
Paula525 Rozprawka Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Paula525 26.5.2010 (17:01)
Olciaa95 Oblicz, ile kilodżuli energii dostarczy organizmowi 150 g serka zawierającego Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Olciaa95 31.3.2011 (16:14)
kasia1988 Alternatywne źródła energii: - jakie są? - jakie można wykorzystać w Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: kasia1988 13.5.2011 (19:32)
davos1232 TECHNIKA Napisz zasady bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: davos1232 23.1.2013 (18:03)

Podobne materiały

Przydatność 60% Alternatywne źródła energii

Energia słoneczna. W Kalifornii na pustyni Mojave, 200 km na NE od Los Angeles, w latach 1984-1992 powstał kompleks 13 elektrowni heliotermicznych o różnej mocy. Również w Kalifornii w 1984 r. uruchomiono elektrownię Carissa Plain wytwarzającą energię elektryczną metodą helioelektryczną. Metoda ta polega na bezpośredniej przemianie energii promieniowania słonecznego w energię...

Przydatność 65% Alternatywne źródła energii

Słońce, wiatr, wody geotermalne i energia pływów morskich- są odnawialnymi źródłami energii, którego znaczenie- jak do tej pory- jest niewielkie w ogólnym bilansie energetycznym. Duże trudności sprawia wykorzystanie energii słonecznej, a powodem tego jest mała częstotliwość emitowanej przez Słońce energii i brak ciągłości w jej dopływie. Jednak widoczny jest stały...

Przydatność 80% Alternatywne źródła energii

1. Energia wodna Bardzo istotnym źródłem energii są zapasy energii zgromadzonej w wodzie. Energie tą ludzie już od dawien wykorzystywali dla własnych potrzeb. Historia kół wodnych sięga aż do I wieku n. e. służyły one wpierw do napędzania żaren w młynach, 1000 lat później ludzie zaczęli wykorzystywać energie wody do innych celów - napędzania miechów i ciężkich...

Przydatność 65% Alternatywne - odnawialne żródła energii.

Potencjał techniczny odnawialnych źródeł energii w Polsce szacuje się na 3.850 PJ rocznie. Stanowi to prawie 90% zapotrzebowania na energię (4.292 PJ w 1997 r.). Najwyższy potencjał w Polsce ma energia geotermalna (1.512 PJ/rok), słoneczna (1.340 PJ/rok) i biomasy (619 PJ/rok). Znacznie niższe są zasoby energii wody i wiatru (potencjał techniczny odpowiednio: 43 PJ i 36 PJ rocznie)....

Przydatność 65% Alternatywne - odnawialne źródła energii.

Potencjał techniczny odnawialnych źródeł energii w Polsce szacuje się na 3.850 PJ rocznie. Stanowi to prawie 90% zapotrzebowania na energię (4.292 PJ w 1997 r.). Najwyższy potencjał w Polsce ma energia geotermalna (1.512 PJ/rok), słoneczna (1.340 PJ/rok) i biomasy (619 PJ/rok). Znacznie niższe są zasoby energii wody i wiatru (potencjał techniczny odpowiednio: 43 PJ i 36 PJ rocznie)....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji