Treść zadania
Autor: Sailor_Moon Dodano: 28.3.2015 (13:03)
1. Czy mieszanina 2 enancjomerów może być tak dobrana żeby skręcała światło spolaryzowane ? - uzasadnij odpowiedź.
2. Czy mieszanina 2 enancjomerów może być tak dobrana żeby nie skręcała światła spolaryzowanego ? - uzasadnij odpowiedź.
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne materiały
Przydatność 65% Powietrze jako mieszanina gazów
Powietrze jest to mieszanina gazów z których składa się atmosfera ziemska. Ze względu na skład chemiczny i właściwości fizyczne wyróżniamy w niej składniki stałe i zmienne. Stałymi składnikami są azot (78%), tlen (20,95%), argon, neon, hel, metan, krypton, i wodór (razem ok.1%), natomiast zmienne składniki powietrza to: para wodna, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki,...
Przydatność 60% Substancja chemiczna, pierwiastki, zw.chemiczne, mieszanina, reakcje chemiczne,reakcja syntezy,prawo zachowania masy
Substancja chemiczna to cząstka materii o określonych właściwościach fizycznych , chemicznych i o określonej masie
Pierwiastki to substancje których nie da się rozdzielić na inne subst proste. Wśród poznanych i opisanych pierwiastków dwa występują w stanie ciekłym (brom, rtęć) w postaci gazu.
Związki chemiczne to trwałe połączenie przynajmniej dwóch...
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
4 0
ewka13 28.3.2015 (21:00)
Gdy światło spolaryzowane przechodzi przez próbkę substancji optycznie czynnej - następuje zmiana kierunku polaryzacji i płaszczyzna polaryzacji światła po przejściu przez próbkę zostaje obrócona o pewien kąt w stosunku do płaszczyzny polaryzacji światła padającego. Jeden z enancjomerów skręca płaszczyznę światła spolaryzowanego w lewo,a drugi , w identycznych warunkach pomiarowych, skręca o taki sam kąt ale w kierunku przeciwnym - czyli w prawo.
2.Ponieważ enancjomery skręcają płaszczyznę światła spolaryzowanego o taki sam kąt , ale w przeciwnych kierunkach - to mieszanina równomolowych ilości enancjomerów jest optycznie nieczynna - tzn. nie skręca światła spolaryzowanego. Taką mieszaninę nazywa się racematem (mieszaniną racemiczną).
1.Nadmiar jednego z enancjomerów nad drugim w mieszaninie będzie powodował skręcanie światła spolaryzowanego. Mówimy wtedy ,że czystość optyczna próbki wynosi określony %. Np.czystość optyczna próbki wynosi 20% ,wtedy próbka zawiera 60% jednego enancjomeru i 40% drugiego.
Związek jest optycznie czysty ,gdy zawiera 100% jednego enancjomeru.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie