Treść zadania

~Natalia J

do czego wykorzystujemy cukier?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • sonar

    - słodzenie napojów
    - wypiek ciast
    - produkcja słodyczy
    - fermentacja alkoholowa
    - w kosmetyce -> do zrobienia pasty do peelingu
    - w praniu -> pomaga usunąć plamy z trawy
    - w kwiaciarniach -> dodany do pojemnika z kwiatami - przedłuża czas ich ładnego wyglądu

  • userphoto

    Z cukrami spotykamy się ciągle w życiu codziennym, czasem nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Nie zastanawiamy się czym są, z czego są zbudowane i jaka jest ich funkcja w naszym organizmie. Słysząc słowo „cukry” myślimy tylko o białych kryształkach w cukiernicy. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, że to wszystko jest tylko malutką częścią związków o podobnej strukturze i niezwykle istotnych właściwościach biologicznych. Oto wszystkie ważne i mniej ważne informacje o cukrach, inaczej zwanych węglowodanami.
    Węglowodany są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie i odgrywają bardzo dużą rolę w procesach życiowych organizmów żywych. Cukry powstają w przyrodzie w zielonych częściach roślin z dwutlenku węgla i wody w procesie fotosyntezy. Wytwarzane w ten sposób związki stanowią główny materiał budulcowy i zapasowy organizmów roślinnych, stanowią ok. 80% suchej masy roślin. Zawartość cukrów w organizmach zwierzęcych jest znacznie mniejsza i wynosi ok. 2% ich suchej masy. Z tego względu syntezowane przez rośliny cukry są ważnymi substancjami pokarmowymi dla organizmów zwierzęcych oraz dla człowieka. Z cukrów, które wchodzą w skład błon komórkowych roślin poprzez obróbkę sporządza się różne tkaniny, papier, włókna sztuczne, materiały i wiele innych.
    Nazwa węglowodany powstała w związku z tym, że początkowo znano zaledwie te człony tej klasy substancji, które pod względem składu były jak gdyby związkami węgla i wody.
    Węglowodany dzielą się na dwie duże grupy:
    - węglowodany proste
    - węglowodany złożone

    Ogólne właściwości fizyczne
    Są to substancje stałe o charakterze obojętnym, łatwo rozpuszczalnymi w wodzie, o słodkim smaku. Roztwory monosacharydów, zdolnych do przechodzenia w odmianę cykliczną, mają jedną interesującą własność: odznaczają się czynnością optyczną, która w miarę przechowywania tych roztworów zmienia się dopóty, dopóki nie osiągnie określonej wartości.

    Ogólne właściwości chemiczne
    Cukry proste ulegają utlenianiu w środowisku obojętnym, słabokwaśnym lub alkalicznym. Tworzą etery i estry oraz glukozydy.

    Ze względu na budowę wyróżniamy: Cukry proste - monosacharydy (jednocukry: glukoza, fruktoza, galaktoza) - są proste w budowie i stanowią podstawowy składnik węglowodanów. Cukry złożone które dzielą się jeszcze na: Dwucukry - disacharydy (dwucukry) - Składają się z dwóch jednocukrów. Przykładami dwucukrów są cukier kuchenny (sacharoza), który zbudowany jest z fruktozy i glukozy cukier mleczny (laktoza), która składa się z galaktozy i glukozy, a także maltoza składająca się z dwóch cząsteczek glukozy, oraz celobioza składająca się z dwóch cząsteczek glukozy połączonych wiązaniem b-glikozydowym.. Wielocukry - polisacharydy – w ich skład wchodzi wiele jednocukrów. Przykładem może tu być skrobia (chleb, owoce, ziarno, makaron, ryż) także celuloza.
    Nazwa cukry obejmuje wiele związków nie zawsze słodkich. Cukry proste to np. glukoza i fruktoza, mające wzór: C6H12O6. Cukry to alkohole wielowodorotlenowe. W strukturze związku przeważa forma pierścieniowa. Niewielka różnica w strukturze sprawia, że tworzą inne reakcje chemiczne. Dwucukier, np. sacharoza (dwa cukry połączone ze sobą wiązaniem glikozydowym, glukoza + fruktoza = sacharoza).
    Na podstawie liczby atomów węgla monosacharydy dzieli się na:
    - tetrozy (zawierające 4 atomy węgla)
    - pentozy (zawierające 5 atomów węgla)
    - heksozy (zawierające 6 atomów węgla)
    - heptozy (zawierające 7 atomów węgla) itd.
    W cząsteczkach monosacharydów znajdują się asymetryczne atomy węgla.

Podobne materiały

Przydatność 50% Jak wykorzystujemy komputer w nauce?

Postęp techniczny w tym rozwój technik informatycznych nie ominął także szkoły. Obecnie w Polsce prawie nie spotyka się szkół, w których nie byłoby pracowni komputerowej lub chociażby jednego komputera. Właściwie to kontakt z komputerem rozpoczyna się już w przedszkolu. Maluchy chętnie wykorzystuję programy do malowania takie jak PAINT. W trakcie korzystania z tego...

Przydatność 80% Do czego prowadzi nietolerancja.

Nietolerancja w miom odczuciu prowadzi do braku wyrozumiałości dla poglądów i zachowań innych ludzi.Często jest tak , że nie lubimy kiedy drugi człowiek myśli inaczej niż my. Krytykujemy go i źle oceniamy. Takie zachownie osoby nietolerancyjnej nie jest dobre. Każdy z nas powinien dażyć innych szacunkiem, nawet wtedy gdy go nie rozumie. Nietolerancja może...

Przydatność 80% Czego człowiek zazdrości ptakom?

Czego człowiek zazdrości ptakom? Często mówi się, że zazdrościmy im skrzydeł. Ale czy to prawda? Przecież znalazł się człowiek. który skonstrułował skrzydła, załozył je na swe ramiona i pofrunął... Więc czego człowiek zazdrości ptakom? Moim zdaniem wolności, poczucia, że są panami wszystkiego i wszystkich. Tego, że czują tą lekkość, swobodę ,...

Przydatność 100% ,,Nadzieja jest jak cukier w herbacie. Jeżeli nawet jest jej mało to i tak wszystko osłodzi”” Jakie znaczenie ma nadzieja w pokonywaniu trudności życia?

Nadzieja - sens bycia, który pomaga we wszystkim czy tylko złudne marzenia? Zastanawiając się nad samym znaczeniem słowa ,,nadzieja” i jego zastosowaniach, przytaczam definicję ze Słownika Języka Polskiego: Nadzieja: ‘oczekiwanie czegoś dobrego, pożądanego; ufność, że to się spełni; przeświadczenie, że zakończy się coś złego’ natomiast definicja psychologiczna,...

Przydatność 100% Czego spodziewaleś sie w XXw. ?

Our generation is the witness of transition into the new XX first century. Everyone expects unspecified changes. I would like to write about my expectations connected with the year 2000. I hope that there would be a lot of changes in people’s lifestyles, for better of course. I hope the fate of poor people undergoes a change. I think that everyone should have their own house and good...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji