Treść zadania
Autor: Neferet Dodano: 17.2.2014 (17:26)
omów dobór wskaźników w oznaczaniach alkacymetrycznych
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Rozwiązania
Podobne materiały
Przydatność 50% Wuglaryzmy dobre czy nie?
Wulgaryzmy to przde wszystkim słowa bardzo negatywne. Używanie słów wulgarnych jest niekulturalne i świadczy o wychowaniu i posiadanej kulturze. Oczywiście słów tych nie wolno używać, ale są pewne możliwości np. jeżeli ktoś idzie w sandałach i uderzy małym palcem o wystający krawężnik to w tym wypadku może powiedzieć słowo "kluczowe- kurwa". W literaturze...
Przydatność 65% Sposób na dobre CV
Dobre CV może być kluczem do sukcesu, gdyż właśnie od przejrzenia CV rozpoczyna się zazwyczaj weryfikacja kandydatów. Ważne jest, aby życiorys zawierał informacje, których oczekuje osoba rekrutująca ale także, aby pozbawiony był błędów. Przeczytaj jakie błędy popełniają najczęściej osoby piszące CV. Jakie są główne zasady konstruowania CV? Prostota,...
Przydatność 50% Felieton Dobre Kłamstwo
FELIETON O KŁAMSTWIE Popularność kłamstwa w codziennym życiu jest zadziwiająca. Kłamiemy wszyscy, niezależnie od wieku, płci i rasy. Ta niezwykła sztuka wypaczania faktów wymaga nie lada umiejętności. Ludzie kłamali od wieków. Często niosło to za sobą zgubne konsekwencje. Ale do dziś zdarzają się sytuacje, w których to właśnie kłamstwo służy dobru innych ludzi....
Przydatność 80% Jak napisać dobre podanie
Podanie na kartce w kratkę różni się nieznacznie od drukowanego - trzeba zachować odpowiednie proporcje i estetykę pracy. Przede wszystkim od brzegów i góry kartki trzeba odliczyć 2 kratki. Nie wolno nam po nich pisać - są dla nas nietykalne. W prawym górnym rogu umieszczamy nazwę miejscowości i datę. Należy napisać ją tak, aby nie przekraczała nawet na 1 mm naszego...
Przydatność 90% Jak napisać dobre zaproszenie
Zaproszenie zaliczamy do krótkich form wypowiedzi. Pojawia się ono często na testach. Jego pisanie jest banalnie proste. Oto poradnik jak je napisać krok po kroku: Najpierw musimy umieścić tytuł "Zaproszenie" na środku linijki. Opuszczamy linijkę, i od akapitu rozpoczynamy nasze zaproszenie. Na początku najlepiej napisać zwrot typu "Serdecznie zapraszam"...
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
2 0
ewka13 18.2.2014 (20:42)
W oznaczeniach alkacymetrycznych stosuje się wskaźniki kwasowo-zasadowe ,tzw.wskaźniki pH. Reagują one specyficznie na jony H(+) lub OH(-).
Do wskaźników kwasowo-zasadowych zaliczamy : oranż metylowy , zieleń bromokrezolową , błękit bromokrezolowy , czerwień metylową , fenolową lub krezolową , fenoloftaleinę , lakmus.
Wskaźniki te są słabymi kwasami bądź zasadami organicznymi i mają tę własność,że w stanie zdysocjowanym (jony) mają inne zabarwienie niż w stanie niezdysocjowanym (cząsteczki) - wg teorii Ostwalda.
Wskaźniki w alkacymetrii dobiera się tak ,aby ostro zmieniały barwę w punkcie równoważności molowej. Zmiana barwy wskaźnika powinna zachodzić pod wpływem niewielkich objętości roztworu miareczkującego.
Przy miareczkowaniu mocnego kwasu mocna zasadą punkt równoważności molowej (następuje w nim charakterystyczne przegięcie krzywej miareczkowania) pokrywa się z punktem zobojętnienia pH=7.
Skok miareczkowania przypada na pH w granicach 4 - 10 - co pozwala na stosowanie wielu różnych wskaźników. W przypadku miareczkowania mocnego kwasu mocną zasadą (lub odwrotnie) stosuje się najczęściej błękit bromotymolowy , oranż metylowy lub czerwień metylową , ale nie fenoloftaleinę.
Nie można stosować fenoloftaleiny,ponieważ roztwory często zawierają CO2 i wskaźnik ten miareczkuje kwas węglowy. Kwas węglowy nie wpływa na barwę oranżu metylowego lub czerwieni metylowej.
Przy miareczkowaniu słabego kwasu mocną zasadą punktowi równoważności odpowiada środowisko słabo zasadowe (pH=8,8). W roztworze znajduje się sól słabego kwasu i mocnej zasady,która w wyniku hydrolizy daje odczyn zasadowy. Właściwym wskaźnikiem jest fenoloftaleina,która zmienia barwę przy pH w granicach 8,3 - 10,0.
Przy miareczkowaniu słabej zasady mocnym kwasem - punktowi równoważności odpowiada środowisko słabo kwaśne.Dlatego jako wskaźnik stosuje się czerwień metylową i oranż metylowy.
Czerwień metylowa - zakres pH zmiany barwy 4,2 - 6,3
oranż metylowy - 3,1 - 4,4.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie