Treść zadania

klaudiah

związki frazeologiczne z kotem

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    mieć kota • żyć jak pies z kotem • kupować kota w worku • pierwsze koty za płoty • bawić się w kotka i myszkę • drzeć koty • jak kot z pęcherzem • odwracać kota ogonem • tyle, co kot napłakał • mieć minę jak kot srający na puszczy • rzygać jak kot • głaskać kota pod włos • być łasym jak kot na myszy • patrzeć jak kot na szperkę • chadzać jak kot własnymi drogami • spaść jak kot na cztery łapy

Rozwiązania

  • audi170

    biegać (latać) jak kot z pęcherzem - gorączkowo biegać gdzieś bez celu; poruszać się szybko, ale chaotycznie; kręcić się niespokojnie, nerwowo: Kiedy w szkole rozeszła się wiadomość, że odwiedzi nas reżyser filmowy, Magda biegała jak kot z pęcherzem od jednej koleżanki do drugiej i radziła się, jak powinna wyglądać, żeby zostać zauważona i zaangażowana do filmu.

    • W przypadku tego powiedzenia chodzi o częstą na wsi zabawę, polegającą na dręczeniu niewinnego zwierzęcia. Po zakończonym świniobiciu brało się świński pęcherz, który najpierw nadmuchiwano, a później przywiązywano do ogona kotu, znajdującemu się w każdym niemal gospodarstwie. Przerażone zwierzę starało się za wszelką cenę uwolnić.

    bawić się z kimś jak kot z myszą (bawić się w kotka i myszkę) - bawić się czyimś kosztem; znęcać się nad kimś słabszym: Odnoszę wrażenie, że Włosi bawią się z nami jak kot z myszą. Nie wiem, czy nie byłoby lepiej, gdyby od razu strzelili nam ze dwa, trzy gole i w ten sposób skrócili cierpienia polskich kibiców.

    dostać (mieć) kota (na punkcie kogoś, czegoś) - nadmiernie czymś (kimś) się interesować; mieć obsesję na punkcie czegoś (kogoś); przejawiać chorobliwe zainteresowanie czymś (kimś): Idący ulicą Eugeniusz zaczął nagle drżeć niczym chory na febrę. Piotrek podążył za jego wzrokiem i nagle zrozumiał: biedaczek dostał kota na punkcie najnowszego modelu mercedesa. To smutne, pomyślał przez moment, przecież i tak nigdy nie będzie go stać na taką furę.

    kupować kota w worku - dokonać nieprzemyślanej transakcji; podjąć decyzję o kupnie czegoś, czemu się wcześniej nie przyjrzało: Licho mnie podkusiło z tym mieszkaniem! Ale kupiłem kota w worku - podłoga trzeszczy, okna nieszczelne, sufit sypie się na głowę i ściany pękają... tak to jest uwierzyć na słowo pośrednikowi.

    (tyle) co kot napłakał - malutko, niewiele: Dzieci z dumą pokazywały, ile udało im się nazbierać poziomek. Tylko mały Krzyś stał cichutko z boku. Nic dziwnego, w koszyczku poziomek miał tyle, co kot napłakał, znacznie więcej znalazło się w jego wiecznie pustym brzuszku.

    odwracać (odwrócić, wykręcać, wykręcić) kota ogonem - przedstawiać jakąś sprawę w sposób fałszywy, załgany; bezczelnie kłamać, zrzucając z siebie odpowiedzialność na kogoś niewinnego: Bardzo cię proszę o szczerą rozmowę na ten temat, bez wykręcania kota ogonem. Chcę wiedzieć, kiedy ostatni raz widziałaś się z Rafałem i jaką decyzję zamierzasz podjąć w sprawie naszego dalszego bycia razem.

  • userphoto

    - bawić się w kotka i myszkę (zwlekać, droczyć się z kimś, zwodzić kogoś, wyzyskując swoją przewagę:)
    -chodzić cicho jak kot (poruszać się bardzo cicho, miękkimi ruchami:)
    -czatować na kogoś jak kot na mysz (czaić się, śledzić, wyczekiwać z uporem)
    -dostawać kota (wariować, szaleć, zachowywać się irracjonalnie)
    -drzeć koty z kimś (kłócić się, spierać z kimś, być z kimś w niezgodzie, nienawidzić się wzajemnie)
    -jak kota nie ma, [to] myszy (harcują, biegają, tańcują) (trzeba pilnować, co robią inni)
    -kochliwy jak kot w marcu (zakochujący się łątwo, szybko, na krótko)
    -kot chadza własnymi drogami (trzeba się liczyć z tym, że ktoś jest niezależny i działa według własnego upodobania)
    -ktoś drapie jak kot (jest drażliwy, łatwo go urazić, reaguje gwałtownie)
    -ktoś fałszywy jak kot (zakłamany, obłudny)
    -(kupować, targować) kota w worku (przyjmować, kupować coś bez obejrzenia lub sprawdzenia; brać bez rozpoznania; przyjmować za dobrą monetę)
    -mieć kota (być niezrównoważonym psychicznie, robić coś niezgodnie z oczekiwaniami)
    -nie dla psa kiełbasa, nie dla kota (sadło, sperka) (ktoś na coś nie zasługuje)
    -(odwracać, wywracać, obracać, wykręcać) kota ogonem (wykrętnie przedstawiać sprawę, przeinaczać coś, przekręcać znaczenie, sens czegoś (stawiać coś na głowie))
    -pierwsze koty za płoty (początkowe kłopoty, trudności zostały pokonane)
    -(pogonić, popędzić) komuś kota (zmusić kogoś do opuszczenie jakiegoś miejsca; wyrzucić, wypędzić kogoś)
    -[tyle] co kot napłakał (bardzo mało, odrobinę)
    -spaść [jak kot] na cztery łapy (wyjść cało z opresji, dawać sobie radę w każdej sytuacji)
    -żyć z kimś jak pies z kotem, iron. kochać się jak pies z kotem (żyć ze sobą w niezgodzie, w nienawiści, nie znosić się, nie cierpieć się wzajemnie,
    -żyć z kimś na kocią łapę (żyć ze sobą bez ślubu)

  • userphoto

    pierwsze koty za płoty ...

  • userphoto

    żyć jak pies z kotem • kupować kota w worku • pierwsze koty za płoty • bawić się w kotka i myszkę • drzeć koty • jak kot z pęcherzem • odwracać kota ogonem • tyle, co kot napłakał • głaskać kota pod włos • spaść jak kot na cztery łapy

Podobne zadania

jorju 1.napisz wiązki frazeologiczne 2.napisz wyrazy rymujace sie Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: jorju 29.3.2010 (18:34)
nata199728 związki frazeologiczne. Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 7 rozwiązań autor: nata199728 4.5.2010 (14:59)
tolcia33 związki frazeologiczne Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: tolcia33 4.5.2010 (15:26)
polka Przekształc podane zdania zastepujac pokreslone zwiazki frazeologiczne Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: polka 9.5.2010 (09:45)
Nieznany Wyjaśnij związki frazeologiczne: poty dzban wodę nosi, póki się ucho nie Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 4 rozwiązania autor: Konto usunięte 29.5.2010 (14:52)

Podobne materiały

Przydatność 60% Być "kotem" - reportaż

Być,,kotem” Koniec wakacji. Jak te trzy miesiące mogły tak szybko minąć? Jeszcze tylko wyprasować bluzkę, no i znów trzeba będzie wciskać się w spódniczkę. Już od jutra rana ma zacząć się kolejny rok nauki, ale ten ma być jeszcze gorszy niż poprzednie. Pierwsza klasa gimnazjum, znowu ta świadomość, że jest się...

Przydatność 70% Związki frazeologiczne

1. Walczyć z wiatrakami - walczyć z czymś niemożliwym, nierealnym 2. Sos tatarski - osoba o twardym charakterze 3. Wypić kielich goryczy - musieć pogodzić się z jakimś nieszczęściem lub porażką 4. Dzika Bestia - Najczęściej mówi się tak o osobie łamiącej prawo i działającej na opak 5. Typ spod ciemniej gwiazdy - przestępca, bandyta, złoczyńca 6. Obraza majestatu -...

Przydatność 65% Związki frazeologiczne

1. Czarna owca - osoba odznaczająca się złymi cechami charakteru 2. Ranny ptaszek - człowiek, który lubi bardzo wcześnie wstawać 3. Ślepy zaułek - uliczka bez wyjścia lub sytuacja bez wyjścia 4. W gorącej wodzie kąpany - ktoś niecierpliwy, porywczy 5. Z przymrużeniem oka - udać, że czegoś się nie widzi 6. Perlisty śmiech - głośny, dźwięczny śmiech; składający...

Przydatność 65% Powszechnie używane związki frazeologiczne

1. Niedźwiedzia przysługa – wyrządzić komuś krzywdę bez intencji, złej woli 2. Mieć węża w kieszeni – być skąpym 3. Ikarowy lot – śmiałe plany, które mogą skończyć się tragicznie. 4. Budować zamki na lodzie – snuć nierealne marzenia 5. Prawo pięści – bezprawie, prawo silniejszego 6. Szukać ze świecą – o czymś rzadkim, niespotykanym 7. Syzyfowa...

Przydatność 80% Mityczne związki frazeologiczne.

ZWIĄZKI FRAZEOLOGICZNE Z MITOLOGII * Męki Tantala - Tantal miał stać zanurzony w wodzie. Jednak nie dane mu było nigdy ugasić pragnienia, bo kiedy tylko chciał się napić, woda opadała. Tantal cierpiał za swoje czyny, przeżywał okropne męki i nikt nie mógł mu pomóc. Możemy używać tego zwrotu zawsze, kiedy chcemy wyrazić, jak bardzo przeżywamy daną sytuację. *...

0 odpowiada - 0 ogląda - 5 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji