Treść zadania

rysio925

Mam pytania do lektury Wesele Stanisława Wyspiańskiego, pomożecie? NA JUTRO

1. Relacje Pana młodego i Panny młodej
2. Wyjasnic znaczenie symboli: złoty róg, chochoł/Czapka z piórami i scena zasłuchania.
3. Jaki jest stopień porozumienia między chłopstwem a inteligencją. Odpowiedz na podst. rozmowy Czepca z Dziennikarzem/ Radczyni z Kliminą.
4. W jakim celu ukazał się Stańczyk dziennikarzowi/Rycerz Poecie?
5. Jakie zadanie zostawił Wernyhora Gospodarzowi?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    1. Młoda jest autentycznie zakochana w swoim mężczyźnie. Troszczy się o niego, cieszy się z wesela. Natomiast pan młody traktuje żonę jako "malowaną lalkę". Ma do niej podejście przedmiotowe. Widzi tylko jej powierzchowność. Wnętrze dziewczyny nie ma dla niego znaczenia.

    2.Złoty róg to symbol walki, znak czynu, ma poderwać ospałe społeczeństwo. Do walki nie dochodzi, bo gospodarz oddał róg Jaśkowi, który go gubi.
    Czapka z piór to symbol przywiązania do rzeczy błahych i materialnych. Ostrzeżenie by nie przekładać wartości prywatnych nad państwowe.
    Chochoł rzuca czar na zebranych, budzą się w nich ukryte uczucia. Uosobienia utajnionych pragnień. Chochoł to także krzak bez życia otulony słomą na zimę. Oznacza uśpione wartości narodu. Na wiosnę się obudzi i latem rozkwitnie, co wyraża nadzieję na odzyskanie niepodległości.
    Scena zasłuchania - symbol marazmu i uśpienia, oczekiwania na mitycznego bohatera, który miałby zbawić Polskę i wyswobodzić ją z niewoli; ukazany został tu upadek mitu o romantycznej wizji o cudownym ocaleniu narodu

    3. Między chłopstwem a inteligencją nie ma porozumienia. Doskonale widac to na przykłądzie przytoczonych scen. Dziennikarz traktuje Czepca jako kogoś nieoświeconego, dziwi go zainteresowanie chłopa polityką. Nie widzi potrzeby rozmawiania z nim na poważne tematy. Z kolei Radczyni kompletnie nie orientuje się w temacie życia chłopów. Jej słynne pytanie "Czyście sobie już posiali?" świadczy o kompletnej ignorancji.

    4. Dziennikarz - Rudolf Starzewski, dziennikarz "Czasu", pisma, które rozpropagowało ideały tzw. Teki Stańczyka, odchodzi , niestety, od wizerunku "Stańczyków". Stańczyk od zawsze był utożsamiany z symbolem mędrca, ukrywającego się pod błazeńską maską. Jego pojawienie się w dramacie inspirowane zostało przez obraz Leona Wyczółkowskiego pt. "Szopka", który pierwszy ukazuje naród polski w postaci swoistej szopki, marionetek. Stańczyk zarzuca Inteligencji, że sami upodabniają się do błaznów, zamiast czerpać z niego wzór. Krótko, acz boleśnie ripostuje dziennikarzowi, który tłumaczy swoje postępowanie - zarzuca mu marazm, rozczulanie i rozpamiętywanie błędów przodków, które powinien naprawiać.
    Postać Rycerza to remedium na młodopolską niemoc, on sam mówi o sobie: '"Ja Moc!"'. Autor skontrastował Poetę, piszącego dzieła - '"mitręgi próżne"','"mgły nic nie warte"' - z symbolem ognistego, pełnego zapału do walki Zawiszy Czarnego (Kazimierz Przerwa-Tetmajer, przedstawiony w "Weselu" jako Poeta, napisał w 1900 roku utwór dramatyczny pt. '"Zawisza Czarny"'). Przypomina on Poecie o dawnej potędze Polski i o jego roli - zwiastuna narodowych wydarzeń, zagrzewającego ludzi do walki. W rzeczywistości Rycerz jest jedynie odbiciem pragnień Poety, zatraconego w dekadenckich nastrojach, co sam przyznaje. Poeta doskonale pojmuje lekcje i postanawia zmienić charakter swojej poezji.

    5. Wernyhora nakazuje Gospodarzowi, by rozesłał wici przed świtem, puścił posłańców w cztery strony świata i zgromadził ludzi przed kościołem. Tam mają nasłuchiwać tętentu kopyt od "Krakowskiego gościńca" nadjeżdżającego Wernyhory z Archaniołem.

Rozwiązania

Podobne zadania

madziulek7777 Lektury szkolne czytane w udrece i z przyjemnoscia. wypracowanie Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: madziulek7777 8.4.2010 (13:57)
Zlociu Pytania do tekstu Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Zlociu 18.4.2010 (13:27)
krzysiektgk Język Polski Wesele Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: krzysiektgk 20.4.2010 (16:28)
devilm Sposób postrzegania wsi przez inteligentów "Wesele" POMOŻCIE Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: devilm 28.4.2010 (20:26)
martini Znajomość treści "Hamleta" 4 pytania Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: martini 28.4.2010 (21:01)

Podobne materiały

Przydatność 65% "Wesele" opracowanie lektury.

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to, bez wątpienia, jedno z najwybitniejszych dzieł jakie wydała Młoda Polska .Utwór charakteryzuje się nowatorską kompozycją ,bogactwem semantycznym i złożoną symboliką .Znaczenie dramatu wykracza jednak znacznie poza problematykę estetyczną, kontynuując tradycję wielkiego dramatu romantycznego, podejmuje najważniejsze zagadnienia...

Przydatność 70% Geneza lektury pt."Wesele"

Jesienią 1900 roku przyjaciel poety Lucjan Rydel poślubił wiejską dziewczynę Jadwigę Mikołajczykównę. Wesele odbyło się w Bronowicach pod Krakowem w rodzinnej wsi młodej. W tej epoce (Młoda Polska) istniało zjawisko tzw. chłopomani- inteligenci brali za żony chłopki, w związku z czym na weselu były różne warstwy społeczne. W lutym 1901 roku rękopis był już gotowy. 16...

Przydatność 75% Pytania z lektury "Krzyżacy".

1. Jak nazywała się gospoda w Tyńcu? 2. Jak zaczynała się piosenka śpiewana przez Danusię? 3. Jak miał na imię pachołek podarowany przez Jagnę Zbyszkowi? 4. Jakie nosił imię Krzyżak napadnięty przez Zbyszka? 5. Kto i jak uratował Zbyszka od śmierci? 6. Jak miał na imię ojciec Jagienki? 7. Jakie imiona nosili zalotnicy Jagny? 8. Czym leczył się Maćko? 9. Jaką karę...

Przydatność 85% "Krzyżacy" pytania sprawdzające wiadomości z lektury.

1. Jak brzmiało zawołanie bojowe maćka i Zbyszka z Bogdańca ?? 2.Co stanowiło herb rycerzy z Bogdańca?? 3.w Którym roku zmarła królowa Jadwiga ?? 4.Jaka jest dokładna data BITWY POD GRUNWALDEM?? 5.Jak brzmiało imię podarowanego Zbyszkowi przez Jagięke Giermka?? 6.Czym handlował Sanderaz?? 7.Jaki zwierz poturbował Zbyszka podczas polowania?? 8.Kto przewodniczył delegacji...

Przydatność 65% "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - pytania z lektury.

1. Gdzie rozgrywa się akcja powiesci - w Petersburgu 2. Dunia to: siostra Raskolnikowa, ukochana Razumichina. 3. Jakie rzeczy Rodion Raskolnikow zostawiał u Lichwiarki Alony pierścionek Duni, jego siostry oraz jego zegarek, srebrna papierośnica 4. Jak nazywal się Tytularny radca? Marmiełod 5. Na co Zdecydowala się Sonia i dlaczego>? Zdecydowala się zostać...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji